PIC 16F877 ile Breadboard'da LED yakma uygulaması

Merhaba
EVET,"Güvtek" haklı brebordun orta kısmı BOŞTA birer bağlantı ile eksiler ve artılar birleştirilmesi gerekir.

Yaptıklarımız işinizi görürse bundan iyi teşekkür yok. Ben fotolarını yğklediğim devreyi kurduktan sonra bu sabah asıl uğraştığım devreme bakıyordum, arkadaki breadbordda biraz gözüküyor, neyse çalışan devre çalışmıyor, uyarı ledleri falan var herzaman yanan o bile yanmıyor, allem ettim kullem ettim tık yok, ledyak devresini kurarken esas devremdeki kristal ile kondansatörleri çıkarıp ledyak örneğine taktığımı unutmuşum, diyeceğim o ki hata bitmiyor tecrübenin faydası hatayı çabuk bulabiliyorsun. Aslında bana göre picte en zor devre şuan uğraştığınız led yak söndür devresidir çünkü temel bağlantılar, programda giriş çıkış kurulumu gibi temeller, mplabta picin seçilmesi vs. herşey ilk defa yapıldığından çalışma ihtimali çok düşüktür fakat birdefa bu temel işi başardığınızda gerisi çorap söküğü gibi gelir, kısacası şuan yapmaya çalıştığınız basite alınacak birşey değil binanın temelidir. Bu arada GüvTek ve KudretUzuner in de değiği gibi boardunuzda yatay artı eksi hattının sağ ve sol olarak ikiye bölünmüş olma ihtimali vardır bunu hatları ölçüp tüm artıların ve tüm eksilerin birbirine bağlı olduğundan emin olunmalı, ledide deneyin, güç kaynağı olarak hernekadar benim denemelerimde telefon sarz aleti çalışmış olsada regüleli olmadıklarından sorun çıkarma olasılıkları vardır bu yüzden ya adptör ya 9 volt pil ile birlikte 7805 kullanarak devrenizi beslemeniz daha sağlıklı olur. Bu arada GüvTek in dediği gibi picin sadece bir portunun yanmış olmasıda ihtimaller arasında PORTC yi deneyin.

Merhaba iyi çalışmalar bread bordun yapısı ıle ilgili sorunun oldugunu düsünüyorum yatay olan hatlar boardın sonuna kadar kısa devre değildir en orda atlama göremedim istersen bir kontrol et sıkıntın o bence + ve - verdiğin uçlar tam orta noktada baglantısı kesilir ölçü aletinle kısa devre olup olmadığını dene yanıtını bekliorm iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri