Pic 16f84A ya şifre koyma

Sevgili arkadaşlar merhaba.Pic 16f84A ya yazdığımız programın başka kişiler tarafından elde edilmemesi için yazdığımız programa nasıl şifre koyarız.Programı assembler ile yazıyorum.MPASM ile derleyip Picup ile pice yazdırıyorum.Şimdiden teşekkürler...

Bu İşi Code protect ( kod koruması ) Yardımıyla Yapabilirsin Biraz Araştırma Yaparsan Detaylı Bilgiyi Bulabilirsin. Ama Bu Konu Hakkında Biraz Bilgi Vereyim;

NOT: Yazılan Bilgiler ALINTDIR

Code protect ( kod koruması ) pic e yüklediğiniz programın başka kişiler tarafından okunup kopyalanmasını engelleyen ve pic' in sigorta bilgilerinde yer alan bir seçenektir.
şu anda dünya üzerinde code protect' li bir pic' i kopyalayabilecek bir sistem veya elektronik devre bulunmamaktadır. Code protect' li picler okunup kopyalanamaz fakat istenildiğinde pic' in içersisindeki yazılım silinerek istenilen farklı bir yazılım yüklenebilir ( siline bilmesi için kullanılan pic in adı içerisinde F harfi ( yani FLASH ) mutlaka olmalıdır F harfi o pic' in elektriksel olarak silinip tekrar yazılabileceğini gösterir ( Örn: pic 16F84, pic 16F628 )

@ DEVICE pic16F628, PROTECT_OFF 'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic16F628, PROTECT_ON 'Kod Protek Açık

..............................

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu konuyu bende merak ediyorum :) takip edebilmek için msj yazayım bari :)

programsal halledemessen entegre soketinin altına 2 adet nc kontaklı swiç koy 220vac ver .diğer uçlarınıda vdd ve vss ye bagla böylece entegre yerinden oynatıldıgı an yanacaktır . ;)

programsal halledemessen entegre soketinin altına 2 adet nc kontaklı swiç koy 220vac ver .diğer uçlarınıda vdd ve vss ye bagla böylece entegre yerinden oynatıldıgı an yanacaktır . ;)

:) gayet güzel bir yaklaşım daha. ama bu şekilde biraz tehlikeli olur. diyelimki programı yazdık ve işimiz bitti, ama programın bir yerinde hata oluştu yada programa bir şey daha eklemek istedik. entegreyi (PIC) yerinden sökmeye çalışırsak ne olur sence.
Bu işi program yoluyla halletmek en mantıklısı vede en güvenilir yol bence. Ha birde şu iş var. Senin yapıp çalıştırdığın devreyi bir sefer görüp onun çalışma ve çalışmama nedenlerini anlayıp senin devrenin programını bile bilmeden aynısını yapabilicek kafası çalışan adamlar mevcut.Bu kadar değerli ve gizli olabilecek ne yapıyorsun merak ettim. Yoksa bumbamı... :)

pic 'in içindeki program HEX değilmi ? Eğer programı C yada başka gelişmiş bir programla yazarsanız(Asembly'yle deil yani) , o HEX kodunu kim anlayabilir ki zaten?

hex kodları assembly'ye çevriliyor (programı var ben yapmıştım) yani anlaşılır bir hale getirilebilir. Bildiğim kadarıyla kod koruma koyarsan zaten o hex bilgisi picden çekilemez bu şekilde programlanan piclerin kodunu almanın tek yolu mikroskopla pic registerlarına bakmakmış (bende okuduğumu söylüyorum) zaten eğer öyleyse o işin içindende kolay kolay kimse çıkamaz.
Gerçi sistemin çalışma mantığını çözen birisi zaten o programı kendisi de yazar muhtemelen.

hex kodları assembly'ye çevriliyor (programı var ben yapmıştım) yani anlaşılır bir hale getirilebilir. Bildiğim kadarıyla kod koruma koyarsan zaten o hex bilgisi picden çekilemez bu şekilde programlanan piclerin kodunu almanın tek yolu mikroskopla pic registerlarına bakmakmış (bende okuduğumu söylüyorum) zaten eğer öyleyse o işin içindende kolay kolay kimse çıkamaz.
Gerçi sistemin çalışma mantığını çözen birisi zaten o programı kendisi de yazar muhtemelen.

hex kodunu ellede ASM ye çevirebilirsin. Bu zor bi iş değil. ama asıl mesele o ASM yi anlamak. eğer c kodu ile yazıldıysa program ve c derleyici kullanıldıysa o ASM kodunun içinden her babayiğit çıkamaz.

Kurgu güzel de, cihazı enerjiye takılı pic'i sökecekleri ne malum ? :)

Arkadaşım,
PIC'i yüklerken config word'un 0009 olmalı.

programlayıcıda config word ayarlanan bir yer vardır.
önce pic programlayıcıda hex dosyayı open yapacaksın.
pic'e yüklemeden config word'u 0009 yapıp pic'i programlayacaksın.

bu verdiğim config word,
code protect ON
XT oscillator
Power up timer off
Watchdog Timer OFF

şeklinde... yani kristal bağlanmış 16F84A için geçerli.

:) gayet güzel bir yaklaşım daha. ama bu şekilde biraz tehlikeli olur. diyelimki programı yazdık ve işimiz bitti, ama programın bir yerinde hata oluştu yada programa bir şey daha eklemek istedik. entegreyi (PIC) yerinden sökmeye çalışırsak ne olur sence.

ICSP 'yi dene ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri