Pic 16F628A ile 16x8 dot matrix kayan yazı!!!(Video+baskı devre+simulasyon)

hocam selamın aleykum . biz Pic 16F628A ile dot martrıx kayan yazı yapıcagız. sız 16x8 gostermıssınız ancak bız bunu cogaltmak ıstıyoruz baglantıları nasıl yapabılırız ( ornek 64x8 ) sımdıden tskler .

hocam coğaltma ıslemını nasıl yaptınız yardımcı olursanız sevınırım

- - - Updated - - -

arkadaşlar devre çok güzel çalışıyor ben bunu 32 sütuna çıkardım ama şöyle bir sorun var ben fazla isim yazmak istediğimde compile yapamıyorum yardımcıselamın aleykum hocam. acaba 32 sutuna nasıl cogalttınız yardımcı olursanız sevınırım

Dosya için teşekkür ederim kardeş. sakıncası yoksa birşey daha danışacağım. 32x8 'in linkini istememdeki amaç 74154 leri nasıl haberleştirdiğini öğrenmek. benzer yöntemle dot matrix sayısını artırmayı planlıyordum ama yemedi :). programda sadece sütun sayısını ve for döngülerindeki kayma değerlerini değiştirmişsin. donanımsal olarakta 74154 ün E uçlarını picin 3 numaralı bacağı ile şöntleyerek 7400ın 1.ve2. uçlarına bağlamışsın. sütun sayısını artırarak yaptığın değişiklikleri uyguladım ama olmadı. atladığım bir nokta var mı acaba??

Dosya için teşekkür ederim kardeş. sakıncası yoksa birşey daha danışacağım. 32x8 'in linkini istememdeki amaç 74154 leri nasıl haberleştirdiğini öğrenmek. benzer yöntemle dot matrix sayısını artırmayı planlıyordum ama yemedi :). programda sadece sütun sayısını ve for döngülerindeki kayma değerlerini değiştirmişsin. donanımsal olarakta 74154 ün E uçlarını picin 3 numaralı bacağı ile şöntleyerek 7400ın 1.ve2. uçlarına bağlamışsın. sütun sayısını artırarak yaptığın değişiklikleri uyguladım ama olmadı. atladığım bir nokta var mı acaba??

32x8 i sadece simülasyon olarak denedim. Devreyi kurup çalıştırmadım. Ama bağlantılarda bir hata yapmadıysan çalışması gerekir. dot matrixlerin bağlantılarını kontrol edin 74154lerin bacaklarını kontrol edin mutlaka atladığınız gözünüzden kaçan bir nokta vardır.

32x8 i sadece simülasyon olarak denedim. Devreyi kurup çalıştırmadım. Ama bağlantılarda bir hata yapmadıysan çalışması gerekir. dot matrixlerin bağlantılarını kontrol edin 74154lerin bacaklarını kontrol edin mutlaka atladığınız gözünüzden kaçan bir nokta vardır.

yok yanlış anladın 32x8i uygulama olarak denemedim. 154lerin bağlantılarına bakarak dot matrixleri artırmayı denedim simülasyonda ama çalıştıramadım. yani 48x8 olarak ayarlamaya çalıştım. :(

16f628 ile 48x8 yapabilmek için ekstra donanım ve yazılım gerekir(Ekstra donanımla bile çözülebileceği meçhul sağlam bir tasarım ve yazılım gerekiyor). Ra5 bacağı kullanılabilseydi yapılabilirdi bu yazılımla. Ama boş vaktim olursa 16f ile 48 sütun yapabilir miyimiz deneyeceğim.

16f628 ile 48x8 yapabilmek için ekstra donanım ve yazılım gerekir(Ekstra donanımla bile çözülebileceği meçhul sağlam bir tasarım ve yazılım gerekiyor). Ra5 bacağı kullanılabilseydi yapılabilirdi bu yazılımla. Ama boş vaktim olursa 16f ile 48 sütun yapabilir miyimiz deneyeceğim.

benim için 16f serisi olması şart değil 18f452 veya 4520 de olabilir ki zannımca daha uygun

displayı kontrol etmek istiyorsan senin yapman gereken şey şu mesela datasheette 13.bacak anot 9.bacak katot görünüyo sen kulandığın displayın
13.bacağına+2V,9.bacağına - verdiğin zaman datasheete göre yanması gereken led displayinde yanıyorsa aldığın display doğrudur yanmıyorsa displayi aldığın markanın ters kutuplusuyla değiştireceksin.Proteusta katot yaptım çünkü öyle ayarlanmış ama pratikte verdiğim datasheetteki 2088A ya göre olacak.O matrix türünde ürün kullanırsan sorun kalmaz.Belli olmuyo bazı firmalar anota katot diyo katota anot diyo o yüzden dediğim yöntemi kullanarak displayını kontrol et.
kardeş proteusta yaptığın kayan yazı devresini beğendim cccs pıc hakkında bi çok şeyi biliyorum sorum şu proteusta yaptığın devre şemasını bassak ortak anot displayle çalışır değilmi??

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri