Pic İle Triac Tetikleme

mate

Üye
merhaba arkadaşlar pic ile triac ı nasıl tetikleyebilirim??? araya başka bi entegre koymam gerekiyor mu ??? Pic kullanarak triacı açıp kapatacam bunu nasıl yapabilirim???

En güvenli şekilde optotriyak ile yapılır:

7831-cat_out1.png

triyakın geyt ucunu piicin bir baacağına bağla:)

ornek porta.0 bağladın

porta.0=1

hıgh porta.0

yaptığında porta.0dan 5v çıkmış olur buda triyakı tetikler

--------------------------------------------------------------------------------

triyakın geyt ucunu piicin bir baacağına bağla

ornek porta.0 bağladın

porta.0=1

hıgh porta.0

yaptığında porta.0dan 5v çıkmış olur buda triyakı tetikler

benim bildiğim kadarı ile triyakı beslediğin hatla tetiklemen lazım yani bir taraftan 220 ile lamba yakmak için 5volt dc ile sürülmez ancak lambadaki fazı alıp geyt ucuna verirseniz lamba yanar ben böyle biliyorum farklı bir şekilde yapılabiliyorsa bende merak ettim mesala picin bir çıkışı ile sürülebiliyorsa deneyenler varsa lütfen yazsın (moc 3041 haricinde)

microchip in sayfasındaki bu dosyayı inceledim ancak burada yine merak ettiğim bir soru var triyakı sürekli tetikte tutamazmıyız çünki bu devrede fazı pinin biri ile takip edilip frekansa göre sürülmüş yani ben istediğim zaman kadar sürekli tetikte tutamazmıyım(geyt ucuna direk 12 volt dc versem yine 220 tetiklenmezmi) ???

arkadaşlar triyak ile bu çeşit devre yapan hiç kimse yokmu ? moc harici başka nasıl tetikleriz ? deneme yapan veya tavsiyesi olan yokmu ? herkes olabilir diyerek konuşuyor !

arkadaşlar triyak ile bu çeşit devre yapan hiç kimse yokmu ? moc harici başka nasıl tetikleriz ? deneme yapan veya tavsiyesi olan yokmu ? herkes olabilir diyerek konuşuyor !

Ben bu şekilde pek çok uygulama yaptım, yukarıda da nasıl yapılacağını açıkladım , daha ne gibi bir tavsiye isterdiniz? Sizi tatmin etmeyen kısmı hangisiydi?

merhabalar, triyakı sürebilmek için fazın her sıfır geçiş noktasında tetik vermeniz gerekir. PIC ile bir yandan fazı takip edip, bir yandan triyakı transistör ile tetikleyebilirsiniz.

Faz kıymak için sıfır geçişe bakarsınız ama sadece Triyağı iletime geçirmek için böyle bir zorunluluk yoktur.

benim bildiğim kadarı ile triyakı beslediğin hatla tetiklemen lazım yani bir taraftan 220 ile lamba yakmak için 5volt dc ile sürülmez ancak lambadaki fazı alıp geyt ucuna verirseniz lamba yanar ben böyle biliyorum farklı bir şekilde yapılabiliyorsa bende merak ettim mesala picin bir çıkışı ile sürülebiliyorsa deneyenler varsa lütfen yazsın (moc 3041 haricinde)

Arçelik denemiş

O ürünü için kullanmış olabilir ama 5 kuruş harcamamak için akıllıca değil .

Datasheet incelemeyi bilmeyen arkadasların bu yöntemi kullanması doğru olmaz.
Triac sürme de her bir quadrant V/Ath değerlerinin dökümanlardan incelenmesi gerekir. Aksi durumda triac tutunamayabilir veya yük reaktif ise (qfi değeri bilinmeli) jonksiyon gate doymayacağı için triac yanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri