Kapasitörlerle depoladığım enerjiyi nasıl tetikleyebilirim(yardım)

karasercan

Üye
arkadaşlar bir kimya deneyi için sistem tasarladım yüksek voltaj ve amper kullanarak bir reaksiyonu başlatmam gerekiyor. Sistemde bir adet 2200 mikrofaradlık kondansatör var çalışma voltajı 330 volt bunu bir anahtarlama devresi ile doldurup sonrasında güç kaynagı ile bağlantısını kesip sistemi aniden deşarj etmem gerekiyor sistem kısa vadede güzel çalışıyor ama tetikleme için kullandığım kontaktörün bir süre sonra kontakları yapışıyor ve sistem kullanılamaz hale geliyor yaklaşık 2000 deney yapmam lazım 100 tanede bir kontaktör bozuyorum bunun için bir öneriniz var mı yüksek voltajlı ve yüksek amperli atımı nasıl yapabilirim

Kapasitordeki enerjinin tamamini bir seferde kullanacaksan kontaktor yerine tristor kullanabilisin.

Ya da IGBT ile enerjinin diledigin kadarini anahtarlayabilirsin.
yarı iletkenlerle başım belada yanacakmış gibi geliyor bana bu işe uygun bir tane önerebilir misin

Akimin tepe degeri hakkinda bilgi icin kapasitoru bosalttigin taraftan biraz bahsetmen lazim.
Eger cok yuksek akim soz konusu ise kullandigin kapasitorun flash tipinde hatta paralel gruptan olusmasi gerek. Yoksa 2000 deneyi cikartamadan bozulmasi sozkonusu.

Punta isi ilemi uğraşıyorsunuz?

Kimya dediniz ama sanki önceki konularda punta ile ilgili sorularınız vardı.

1. Kondansatörünüzün kapasitesini 2200uF yazmışsınız. Bu kondansatör kaç voltluk
2. Kondansatörünüzü şarz eden kaynak nedir? Devre şeması ve görselleri varsa ekleyin.
3. Kullandığınız kontaktörün özellikleri nelerdir? Datasheeti var mı? Varsa ekleyin.
4. Kondansatör deşarz olurken hangi yük üzerinden ve ne kadar sürede deşarz edilmekte?

Bu sorulara net ve yeterli cevaplar verebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

Akimin tepe degeri hakkinda bilgi icin kapasitoru bosalttigin taraftan biraz bahsetmen lazim.
Eger cok yuksek akim soz konusu ise kullandigin kapasitorun flash tipinde hatta paralel gruptan olusmasi gerek. Yoksa 2000 deneyi cikartamadan bozulmasi sozkonusu.
fotoflash kondansatörü ani boşalmalara karşı dayanıklı
Punta isi ilemi uğraşıyorsunuz?

Kimya dediniz ama sanki önceki konularda punta ile ilgili sorularınız vardı.
yok bu seferki başka bir iş üniversitede yürüttüğüm bir çalışma uzun vadede çalışan bir sisteme ihtiyacım var
1. Kondansatörünüzün kapasitesini 2200uF yazmışsınız. Bu kondansatör kaç voltluk
2. Kondansatörünüzü şarz eden kaynak nedir? Devre şeması ve görselleri varsa ekleyin.
3. Kullandığınız kontaktörün özellikleri nelerdir? Datasheeti var mı? Varsa ekleyin.
4. Kondansatör deşarz olurken hangi yük üzerinden ve ne kadar sürede deşarz edilmekte?

Bu sorulara net ve yeterli cevaplar verebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.
bu sorduklarının birçoğu sorunun içinde yazıyor
330volt
24 volt dc güç kaynağı
kontaktör standart 20 amperlik himel marka bir kontaktör
kısa devre ile aniden deşarj oluyor

Akim ne üzerinden nasıl deşarj oluyor? Tepe akımı nedir? Bunları bilmemiz lazim

Akim ne üzerinden nasıl deşarj oluyor? Tepe akımı nedir? Bunları bilmemiz lazim
hocam akım bir iletken kimyasal üzerinden deşarj oluyor akımın etkisiyle parçalanıp bir kimyasal reaksiyon gerçekleşiyor metal olmadığı için net bir ölçüm yapamıyorum mesela 200 volt şarj ettiğim zaman bazen 50luk enerji harcanıyor malzeme iletkenliğini kaybediyor 150 voltluk enerji kapasitörün içinde kalıyor bazende tamamı harcanıyor malzeme stabil özellik göstermiyor ama bunlarla ilgisi ne sorunun onu anlamadım sadece yüksek voltaj çıkışında tetikleme için ne kullanabilirim onu soruyorum

Konuyla ilgili devreden geçecek olan akımın bilinmesi gerekiyor. Akım bilinmeden onu anahtarlayacak ekipmanı seçilemiyor malesef.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri