Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
termodinamik yasaları elbette ilahi değillerdir. ancak termodinamik yasalarına kafa tutacak er kişinin konuya hakim olmasını beklerim. "atom bombası" diyerek anlatmaya çalıştığın şey nükleer enerji olsa gerek, bu da direk enerjinin korunumu yasasının uygulamasıdır. gaipten bir enerji açığa çıkmıyor. siz bilimi tersten işletmeye çalışıyorsunuz; bilimsel yasalarla çelişen bir makina yapmaya çalışıyorsunuz ama bunun nasıl olacağı hakkında hiçbir gerçek teoriniz yok. çıkıp yeni bir şeyler yapmak değil sizinki; simyacıların kurşunu altına çevirme hikayesi... "elektrik motorlarının verimini arttıran bir proje yapıyorum" veya "yeni bir soğutma tekniği buldum" deseniz kimse size tepki vermez, aksine desteklenirsiniz. ama en ufak bir fikriniz olmayan bir konuda küstahça "termozırtnamiğin bilmem kaçıncı" yasası diye ahkam keserseniz azıcık teknik bilgisi olan insan size bir tarafıyla güler. sen, en temel fizik bilgisinden bihaber ol; kalkıp bi de "başı kara cahiller" diye ağla. bırakın bu işleri allasen...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
birde atom bombası yapmış profesör edasıyla konusmaniza bayılıyorum. sayın profesör bana aciklarmisiniz kilometreler ce alanı kül eden enerji nasıl oluyor da küçücük bir parcacik la ortaya çıkıyor. tamam şimdi yine bilmem ne nasıl oluyor da şu şöyle olup böyle oluyor diye sanki bombayi sen yapmış gibi açiklamaya baslayacaksin. tamam ışte bizde tam olarak mıknatıs üzerinde henüz keşfedilmemiş böyle ama daha kontrol edilebilir bir enerji olduğuna inaniyoruz. zaten sayın paravasor umuz sizde biliyorsunuz ki mıknatıstıs hakkında bildiklerimiz henüz kesin olarak kanıtlanmamış teorilerden ibaret. ayrıca teori olarak bildiklerimizde pek fazla değil .ve ciddi bilgiler ifade etmiyor. bir gün bu hakikat ortaya çıkınca ben size agzimla gulecem insanlar böyle yapar. başka yerinize nasıl guldunuz anlamadık

Cahilliğini savunduğu şeye kanıt olarak kullanma... Füzyon ve fisyon zaten bilimsel mevzular... Keşfedilmemiş şeyi keşfet ondan sonra konuş... Mangalda kül bırakmazsınız işe gelince yok...

İnanmakla olmuyor o, tez ve teori ile oluyor...

kendiniz de itiraf ediyorsunuz bu durumda; mıknatısların gizemli bir enerji taşıdığına inanıyorsunuz. inanç; düzgün bir gözlemle birleştiği zaman anlamlı bir güdülenmeye yol açar. yararlı olabilir. ama şirazesi kayıp fanteziye kaçarsa boş bir hevese dönüşür. aslında devr-i daim makinalarıyla uğraşmak güzeldir; neden çalışmayacaklarını tartışmak başlı başına sağlam fizik egzersizidir. siz mıknatısları kuantum ölçeğinde incelemiyorsunuz, o yüzden gizli saklı bir "enerji kaynağı" keşfetme çabanız kabaca manyetik alanları geometrik açıdan şekillendirip daimi bir döner hareket oluşturacak modeli arama aşamasında. bu çaba yaklaşık 300 yıldır var. neden olmayacağı çeşitli bilgi kaynaklarında anlatılmış. hem temel termodinamik düzeyde hem de elektromanyetik kuvvetlerin özelinde. mıknatıslarla ilgili bilgilerimizin az olduğunu söylemişsiniz.parçacık düzeyinde "belki" haklı olabilirsiniz ama elektromanyetik alanların ve kuvvetlerin nasıl çalıştığını epey isabetli bir biçimde biliyor ve modelliyoruz. herhangi bir elektromanyetik alan teorisi kitabından bu bilgileri öğrenebilirsiniz. üniversitelerin elektrik mühendisliği bölümlerinde de konu hakkında dersler veriliyor. buralardan da yararlanabilirsiniz. zaten bunları bilmeseydik elektrik motorlarımız, trafolarımız,elektronik cihazlarımız vs hiçbirini yapamıyor olurduk. tüm bu gerçek dünya araçları teorilerin doğrulanmasıdır. muhalefet ettiğiniz termodinamik kanunlarının doğrulanmasıdır aynı zamanda. ha uzay zamanı büküp ışık hızını aşmak, kurt delikleri açıp evrenin herhangi bir noktasına ışınlanmak gibi şeyleri becerebilirsek termodinamik kanunlarını da gözden geçirip düzeltiriz. ama takdir edersiniz ki şimdilik bunları yapamıyoruz. gelecek ise belirsiz. umarım kendinizi tatmin edecek bir şeyler bulur/icat edersiniz ancak insanlığın binlerce yıllık bilgi birikimine tepeden bakıp küçümsemek, "ben bunları bozarım yeni kanunlar getiririm" gibi bir tavırla hareket etmek sadece şiddetli başarısızlığa sebep olur. daha termodinamiğin birinci yasasından bahsettiğim anda agresif bir tavır takındınız. böyle bir makina yapmaya kalktığınızı söylediğinizde herkes size diğer her şeyden önce birinci yasadan ve ardından ikinci yasadan (entropi) bahsedecek. bunlar cevaplanması zor sorular ve sizin anladığım kadarıyla hiçbir fikriniz yok. bu durumda size bol şans dilerim...

bi kere havada olan mıknatıs değil bizmut denilen dünyanın en çok manyetik alanı iten maddesidir(diamanyetik) etrafındakiler mıknatıstır, ayrıca mıknatısların kutupları arasındaki manyetik çekim zayıflayıp yok olabilir, bunuda hesaba katmak lazım, bence mıknatıslar enerji depolamada yeni bir çığır açabilirlermiş gibime geliyor....pardon ben 1. sayfadaki resme yanıt vermiştim ama tartışma uzamış kusuruma bakmayın....

Son düzenleme:
arkadaşlar selam.
belki güleceksiniz ama muammer yıldız ile rüyamda motoru inceliyordum :)
ve yaklaşık olarak 8-10 defa mıknatıslarla ilgili denemeler yapıyorum rüyamda...
içimde bir his var muammer yıldızın motoru gerçektende güçlü bir şekilde dönüyor diye ...

bu arada 80 mm X 5 mm lik neo. mıknatısı piyasada bulamadım.

Cahilliğini savunduğu şeye kanıt olarak kullanma... Füzyon ve fisyon zaten bilimsel mevzular... Keşfedilmemiş şeyi keşfet ondan sonra konuş... Mangalda kül bırakmazsınız işe gelince yok...

İnanmakla olmuyor o, tez ve teori ile oluyor...

Merak ediyorum hayatında hiç tez ve teori gördün mü? sana göre nasıl birşey. Uçan daire gibi gizemli birşey falan mı?

Merak ediyorum hayatında hiç tez ve teori gördün mü? sana göre nasıl birşey. Uçan daire gibi gizemli birşey falan mı?

ABD'de doktora yapmış biri olarak evet diyebilirim...Teori dediğin şey bilimsel olarak ortaya koyduğun herhangi birşey hatta kafadan salladığın herşey olabilir ancak teorilerin ile beraber kanıtlarını ve tezlerini sunmalısın...

Manyetik motorun için ABD'de ki patent dairesine başvurduğunda sana ne diyecek biliyormusun? Bana yapılmışını getir, 200 senedir bize senin gibi beleş enerjinin peşinde devr-i daim makinası vs. ile koşan yüzlerce kişi geldi...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri