Peltier İçin Akım Sınırlama

Herkese merhaba foruma yeni üye oldum umarım konuyu doğru yere açmışımdır :)
Yazın başında artan sıcaklar için bir mini buzdolabı yapmaya karar verdim. Bunun için önce buz aküsü ile kullanmayı denedim sonra vazgeçtim bunu elektrikle çalışan bir cihaz haline getirmeye karar verdim. Ve 2 ay uğraş sonucu yaptım peltier olarak tec1-12706 40W modelini satın aldım. Ayrıca 3 tane de 12V fan ekledim (Toplam 0.75A harcıyorlar.). 12V 3A bir adaptör aldım ve taktım adaptör çok ısındı en fazla 15 dakika çalıştırabildim. Daha sonra internetten 12V 5A led trafosu aldım yalnız bu da çok ısındı çünkü peltier çok fazla akım çekiyor 40W olduğu halde bu adaptör de çok ısınıyor. Ben internetten baktım ama akım sınırlama devresi bulamadım bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ben peltiere en fazla 12V 3A vermek istiyorum bunu nasıl yapabilirim? Cevaplarınız için teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
TRY 11.72 21%OFF | 300 W XL4016 DC-DC Max 9A Adım Aşağı Buck Dönüştürücü 5-40 V için 1.2-35 V Ayarlanabilir güç Kaynağı Modülü LED Sürücü Arduino için
https://s.click.aliexpress.com/e/dXhPPTFa
Bu ürünü Türkiye de satan varmıdır bilmiyorum ama ben kullanıyorum çok güzel bir devre.

Bu ürünü Türkiye'den satın alabilirim belki. Ayrıca bugün arabada denedim çakmaklık yandı 12V 3A sigortalıydı sanırım bu da fazla akım çekmesi yüzünden oldu.

Son düzenleme:
Turkiyede satiliyor ama yurt disi fiyatlarinin cok uzerine çıkabiliyor.

Reklam olmasin diye link vermiyorum xl4016 diye aratirsaniz satis sitelerinde cikiyor. BUndan takip akim sinirlama modunda kullanabilirsiniz.

Peki Güç=Voltaj*Akım formülünden yola çıkarak mesela ben 12voltu 10 volt yapsam akım da doğru orantılı olarak artacağından adaptörün veya çakmaklığın ısınması geçer mi? Ben bu sefer de fazla akım çekip de bu kartı yakarsa diye korkuyorum :D

Akım yükselmesi yine devam eder.
Siz XL 4016 yı alın kullanın.
12-13 ampere dayanıyor.
Sizin işinizi görecektir sorun olmaz.

Formulde guc sabit kalmiyor.

Peltierin ic direnci degisken olsada ters oranti yok. Siz voltaji 12 volttan 10 volta dusurdugunuzde ic dirence gore akimda dusuyor.

Akım yükselmesi yine devam eder.
Siz XL 4016 yı alın kullanın.
12-13 ampere dayanıyor.
Sizin işinizi görecektir sorun olmaz.

Hocam xl4016 asagidaki modelden bahsediyorsaniz anlik bu akimlari cekebilirsiniz ama uzun sureli 5-6 amperden fazlasini bu modulun verecegini dusunmuyorum.

TRIRz8k8n1xzMqG8d-Wa_xhz_h-4QW40_dsjw6Z6UNLKLXA55U.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri