Peltier İçin Akım Sınırlama

urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/5-amper-60w-12v-slim-led-trafosu-465444909
bunu satın aldım ama ciddi derecede ısınıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam xl4016 asagidaki modelden bahsediyorsaniz anlik bu akimlari cekebilirsiniz ama uzun sureli 5-6 amperden fazlasini bu modulun verecegini dusunmuyorum.

TRIRz8k8n1xzMqG8d-Wa_xhz_h-4QW40_dsjw6Z6UNLKLXA55U.jpg
Evet Serkan hocam aynen 6 amper civarında bile ısınıyor.
Uzun süreli kullanımda fazla akım çekilmiyor

Ben bu regülatörü sadece peltier kablosu için kullanacağım çünkü fanlar fazla güç harcamıyor ve adaptör ısıtmıyorlar benim sıkıntım peltierle ilgili. 12v 5a adaptörü de 12v 3a araç çakmaklığını da fazlasıyla ısıtıyor bu yüzden peltieri en fazla 36watt (12volt*3amper) ile beslemem lazım ama regülatör olarak ne alacağımı bilmiyorum devre yapmak istesem fazlasıyla uğraştıracak sanırım bu yüzden kart alsam daha verimli olacak.

Bu karti alirsaniz evet akim limitleyebilirsiniz ama dogal olarak gucte düşecektir bu unutmamaniz gereken bir konudur.

Siz akimi 3 ampere dusurdugunuzde muhtemelen peltier gerilimi 10 voltlara duswcek bu hesaba gore 10x3=30 watt guc demektir.

Arkadaşlar herkes akımı sınırlamanın derdinde, Kimse akımı sınırladığımızda bu Peltier iş görür mü demiyor...
Ne kadar ekmek, o kadar köfte... Akımı sınırlarsanız Peltierin soğutması ciddi oranda düşecektir.
İlla sınırlayacaksanız Hesap yaparak uygun değerde Seri Taş direnç bağlamanız yeterli olacaktır..

Bugün arabada deneyene kadar yüksek güçte kullanmayı planlıyordum. Ama çakmaklığa taktığımda duman çıkınca artık düşük güçte az soğutsa da en azından soğutsun mantığıyla yaklaşmaya başladım. Peltierin sıcak tarafını fan ve bloklarla soğutuyorum. 2.5 amper verdiğimde bile işe yarayacak kadar soğutmayı başardım. Daha sonra 12v 5a adaptörle çalıştırdığımda potansiyometre ile denedim potansiyometre yandı :D Taş direnç akıma dayanır mı? Peltiere 12v 3a güç vermek için (12v 5a) adaptör ile ne kadar değerde taş direnç takmalıyım umarım yanmaz

Tas direncte olur.

Peltier sogutma amacli degilde soğuk urunu soguk tutmaya yariyor genelde.

Tas direncte olur.

Peltier sogutma amacli degilde soğuk urunu soguk tutmaya yariyor genelde.
Evet zaten marketlerde satılan 12v buzdolaplarının amacı bu. Ben kısaca yazın başından beri ne yaptığımı anlatayım :) Önce köpük bir kutu aldım ona peltier setim taktım hacmi yaklaşık 20 litreydi. Soğutma pek yeterli gelmedi daha doğrusu biraz soğutuyordu ama ben adaptör ısındığından en fazla yarım saat çalıştırabiliyordum ki normal buzdolaplarında bile soğutmasını 3-4 saat sonra görürüz. 2 hafta önce köpük kutuyu attım ve bir tane 1.5L içecek ve bir kaç çikolata veya küçük içecek vs. soğutsa yeter diyerek plastik izoleli bir kutuya yapmaya karar verdim ki bence bu daha mantıklı geldi. Tek sorun peltier fazla akım çekiyor umarım yardımınızla çözebilirim neredeyse tüm yazı bunla uğraşarak geçirdim ama sonucu alamadım

Aşağıda O Peltierin Datasheetinden alıntı var. Bence imkanlarınızı bu verilere göre kullanınız.

Ekli dosyalar

• ppp.jpg
    ppp.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 26
Aşağıda O Peltierin Datasheetinden alıntı var. Bence imkanlarınızı bu verilere göre kullanınız.
Taş direnç olarak hangi değerde kullanmalıyım? Direnç takınca peltiere giden güç azalmış olacak ama dirence giden güç+dirençten peltiere giden güç toplamda yine dirençsiz giden güce eşit olur mu aklıma bu geldi :) Çakmaklıkla çalışan buzdolapları nasıl fazla güç çekmiyor onu anlayamadım bir de ortam sıcaklığının 15-20 derece altına düşürüyorlar :D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri