PC den PLC YE Analog değerin gönderilmesi.

seros35

Üye
Selam arkadaşlar ben S7-300 PLC ye PC den analog değer yollamak istiyorum.Göndermek istediğim analog değer için MD0 yada DB1.DBD0 gibi bir dato block kullanmam gerekiyor. Bunu SQL aracılığı ile yapmağı denedim ancak SQL write ederken DBD formatını kabul etmiyormuş.Ben bunu başka nasıl yapabilirim.Göndermek istediğim değerler 4 byte genişliğinde.yardımlarınız için teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
OPC server kullanarak gönderebilirsin. Google arat , birsürü dökümana ulaşırsın.

Ama benim scadam SQL ile alış veriş yapıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
DBD bir format değildir, double word (=4 bayt) veri alanıdır. SQL'e bigint veya float formatı ile yazmayı deneyin.

Biliyorum veri alanı olduğunu ama ben SQL e bir şekilde bu veri alanını tanımlamam gerekiyor.
Yani DB100.DBD0'ı DBD olarak tanıtıyorum veri plc den bilgi alırken ama iş yazmaya gelince bu
işe yaramıyor,önceki uygulamalarda binary olarak veri yazdırılıb,okutmuştum ama işin boyutu analog bir değer (345 gibi) girmek isteyince değişti.Bu kaonuda yardım istiyorum!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bunu ben flash kendim yaptım.flash,sql,c# ,s7 300 .ama bu uygulamada tıkandım

İki farklı float formatı var. SQL ile PLC'ninki arasında uyumsuzluk olabilir. Yazmaya çalıştığınız format float ise wordlerin yerini değiştirmeyi deneyin: Sağdaki iki baytı sola, soldaki iki baytı sağa yazın.

Olmadı bigint veya int formatlarını deneyin.

Bunu ben flash kendim yaptım.flash,sql,c# ,s7 300 .ama bu uygulamada tıkandım

SQL Ve Flash direkt PLC ile haberleşmez anladığım kadarı ile c# ile hazırladığın application ile Değerleri plc'den okuyup Sql'e yazıyor sonrada flash ile sql'den okuyarak gösterim işini yapıyorsun. Bende C# formlarımda PLC'den bilgi okuyorum ve haberleşme kısmını ücretsiz olan libnodave kütüphanesi ile çözüyorum. İstersen incele : LIBNODAVE, a free communication library for Simatic S7 PLCs .

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri