Paralel ve Seride Toplam mA ve Volt Değerleri

Rastnord

Üye
Merhaba, adım Murat.

Danışmak istediğim hususlar;
1- Becerebilirsem aşağıya ekleyeceğim 1. resimde görünen devre (18'li PCB üzerinde seri 18 adet 1W-0.35A-3.4V powerledden 4 adet paralel şekilde bağlamaya çalıştığım) doğru mudur?
2- Gerekli sürücü 18x3.4=61.2V(max) ve 0.35x4=1.4A hesabı (Sürücü 1400mA ve 50-75V) yanlış mıdır? Yoksa V değerlerinin tümünü hesaba katarak mı sürücü seçmeliyim 18x4x3.4=244V gibi? (Böyle bi sürücü varsa tabi:)
3- 2. Resimde 37.2V-1080mA iki CobLedi paralel bağlamak suretiyle çizdiğim devre doğru mudur?
4. Gerekli sürücü 25-40V ve 2.1A yanlış mıdır?
5. 1.si 72W 2.si 80W iki farklı aydınlatma arasında pratikte hangisi daha verimli çalışır?

Şimdiden çok teşekkürler...

1497773373342290281671.jpg

14977742528201609862787.jpg

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2. resim daha verimli aydınlatma bakımından

profesyonel iş yapanlar benim bildiğim öyle direkt paralel baglayıp kullanmıyorlar, her kolun akımı vs sabit olması lazım, sürücü devreleri kullanıyorlar:

qfMan.jpg

Her kol akımını ayrı kontrol etmekte
yarar var. Zira kolun birinde arıza oluşursa
led sürücü aynı akımı geçirmek için gerilimi
yükseltmeye çalışır. Diğer kollarda zarar
görür.

Piyasa genelde tek sürücüyle iş yapmaya
çalışır. Ama bana göre doğru olan bu şekilde...

Sağolun.
Kimse "bu ne biçim devre" demediğine göre devreler ve sürücüler doğru herhalde. Ben teknik açıdan bi fark yoksa maliyetten kaçınmak için tek sürücü kullanmak istemiştim. Ancak dediğiniz gibi tek tek sürmek daha yararlıysa öyle yapayım, evde kullanacağım sonuçta.

devrede sorun yokta işte kullanırken ilerde sorun yaratır. neden hazır şerit ledlerden falan almıyorsun, çok güçlü ışık olsun diye mi kendin yapıcan

Soğutması düzgün yapılırsa neden sorun
çıkarsın ki?

Bu alüminyum pcbler uygun büyüklükte
soğutucuya, aralarına silikon gres sürülerek
monte edilmelidirler. Hatta ledleri hazır
olarak almanızı öneririm. 3014 ledlerden
uygun rengi seçersiniz.

Soğutması düzgün yapılırsa neden sorun
çıkarsın ki?

Bu alüminyum pcbler uygun büyüklükte
soğutucuya, aralarına silikon gres sürülerek
monte edilmelidirler. Hatta ledleri hazır
olarak almanızı öneririm. 3014 ledlerden
uygun rengi seçersiniz.

Şu videodaki arkadaşın yaptığı (alüminyum tozu-slikon karışımı) ile işlemci soğutucusuna monte edicem. Soğutmayla ilgili bi sıkıntı olmaz sanıyorum. Ancak sorun, sizin dediğimiz gibi bir koldaki bozulmanın diğerlerine vereceği zarar olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri