Parafudrun sağlam olup olmadığını nasıl test ederiz?

Sn. hiçbirşey ilginize teşekkür ederim. Tabi bizim teiaş kadar olanağımız yok. Şimdi yukarıda diğer arkadaşlarla da konuştuklarımız (gerilim ölçü trafosu, izolasyon meggeri ile ölçüm vs.) hiç bir zaman parafudrun karakteristik değerlerini ölçmemizi sağlamayacak. Tutun ki 200 kV`luk 8/20 bir darbe gerilimi geldi. Bu durumdaki parafudrun davranışlarını megger, ölçü trafosu gibi cihazlarla sağlıklı belirleyemeyiz sanıyorum, ne dersiniz? Ancak bu şekilde karakteristik değerleri doğrulamasak da, yukarıdaki yöntemlerle Şebeke gerilimi civarında bir gerilim uygulayıp en azından parafudrun yalıtımını test etme şansımız olabilir. Dediğim gibi gerçek bir darbe geriliminde o parafudrun karakteristik değerlerine uygun davranıp davranmayacağı meçhul. En iyisi yüksek gerilim labaratuvarı veya teiaş taki yöntem. Galiba fikir olarak iyi, ancak pratik olarak oldukça güvensiz yöntemler. Ama her birine saygı duyuyorum, çünkü aklıma gelmemişti, arkadaşlardan ve sizden yararlanmış oldum. Doğru veya yanlış diye bir şey yok; fikir paylaşan ve paylaşacak olan herkese teşekkürler. Bu sitenin amacı da bu zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri