Otomatik Merkezleme Makrosu

turgut94

Üye
selam.:
Mach3 de işin merkezini ayarlamak için ne yapmak lazım.videolardakigibi düzenek yapsak bunu nasıl çalıştıracağız Bu makroları hakkında bilgisi olan varmı.

Mach3 CNC Probe Tool - YouTube
auto center CNC - YouTube

Otomatik merkez makrosu için biraz inceleme yapıyordum ne zamandır..

Rem VBScript to center probe inside a pipe

If GetOemLed (825) <> 0 Then 'Check to see if the probe is already grounded or faulty
Code "(Probe plate is grounded, check connection and try again)"
Else
FeedCurrent = GetOemDRO(818) 'Get the current settings
XCurrent = GetDro(0)
YCurrent = GetDro(1)

Code "G4 P1" 'Pause 1 second to give time to position probe plate
Code "F4" 'slow feed rate to 4 ipm

Rem Probe left

XNew = Xcurrent - 3 'probe 3 inches to left
Code "G31 X" &XNew
While IsMoving() 'wait for the move to finish
Wend
XPos1 = GetVar(2000) 'get the probe touch location

Code "G0 X" &XCurrent 'rapid move back to start point

Rem Probe right

XNew = XCurrent + 3 'probe 3 inches to right
Code "G31 X" &XNew
While IsMoving()
Wend
XPos2 = GetVar(2000)

XCenter = (XPos1 + XPos2) / 2 'center is midway between XPos1 and XPos2
Code "G0 X" &XCenter 'rapid move to the x center location

Rem Probe up

YNew = YCurrent + 3
Code "G31 Y" &YNew
While IsMoving()
Wend
YPos1 = GetVar(2001)

Code "G0 Y" &YCurrent

Rem Probe down

YNew = YCurrent - 3
Code "G31 Y" &YNew
While IsMoving()
Wend
YPos2 = GetVar(2001)

YCenter = (YPos1 + YPos2) / 2

Rem move to the center

Code "G0 Y" &YCenter
While IsMoving ()
Wend

Code "F" &FeedCurrent 'restore starting feed rate
End If
bu şekilde bir vb scripti var aklıma takılan x1 ve x2 gibi 2 ölçüm yapıp bunu 2 ye bölüyor bu mantık olarak hatalı değilmi sonuçta dairenin merkezinde isen bu doğru ama merkezden farklı yerde isen bu sefer o noktanın merkezini bulacaktır bu merkezde dairenin merkezine çakışık olmayacaktır... Diye düşünüyorum bilgili üstadlarıma sormak istedim açıkçası bunu....

Makroda sıkıntı yok bence.
Önce - yönde 3 inch gönderiliyor (bu kısmın düzeltilmesi lazım 3 mm işe yaramaz.) probe değdiğinde bulunulan x koordinatı x1 oluyor (örn: 20 olsun) aynı şekilde + yönde de 3 inch gönderiliyor burdada probe nin değdiği noktadaki x koordinatı x2 oluyor (örn 90 olsun).

Bu iki değer toplanıp 2 ye bölündüğünde x merkezi bulunur. (20 + 90)/2 = 45

Bu gerçek hayattada böyledir. X düzleminde herhangi iki noktası 20 ve 90 dan geçen dairenin X merkezi 45 dir. İllaki merkez olması gerekmez.
Aynı işlem Y ekseni içinde yapıldığında dairenin merkez XY koordinatı bulunmuş olur.

Kolay gelsin...

resimdeki dairede kırmızı ve mavinin kesiştiği nokta dairenin merkezi kırmızı ve mavi çizgi dairenin tam çapı atalım 10 mm ama siyah olan çizgininde 10 mm olduğu söylenemez benim söylemeye çalıştığım eger prob siyah çizgi üzerinde ise ve o yönde hareket ederse dairenin merkezi bulunamaz...

Son düzenleme:
Mach3 akıllı çocuktur karışmayın işine.
3 noktasının koordinatları belli olan çemberin merkezide çapıda her bir şeyide bellidir !

Mach3 akıllı çocuktur karışmayın işine.
3 noktasının koordinatları belli olan çemberin merkezide çapıda her bir şeyide bellidir !

Aynen...

Eğer Autocad varsa elinde herhangi bir yere bir daire çiz. dairenin herhangi bir yerinden X e paralel dairenin 2 noktasını kesen bir çizgi çiz. ve bu çizginin aynen formuldeki gibi orta noktasını bul. Aynı işlemi Y ekseni içinde yap.

Göreceksinki Xmerkez=(X1+X2)/2 Ymerkez=(Y1+Y2)/2 sonucundaki (Xmerkez, YMerkez) noktası senin dairenin merkezidir hiç şaşmaz...

Kolay Gelsin...

Edit: Yukarıdaki cevabımda (20 + 90)/2 = 45 yazılmış doğrusu (20 + 90)/2 = 55 olacak düzeltemediğim için burda belirteyim...

Son düzenleme:
Sayın ramerturk bu açıklama için çok teşekkur ederim... Basit geometriyi aklımızdan çıkarmışız sanırım şimdi kendime güldüm doğrusu...

Bu arada sanırım formda varmıydı gözüme pek çarpmadı otomatik merkezleme makrosunuda paylaşmış olduk... makroyu denedim çalışıyordu ama aparatını yapmadığım için merkezleme aklıma takılmıştı onuda saolsun üstadlar çözdü...

:cool:
Ayrıca makro için teşekkürler... Bu probeyi yapmak isteyen olur diye güzel bir örnek paylaşmak isterim.

IMG_0262.jpg

A DIY Touch Probe » fadedbits.com

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri