Mach3 self kalibrasyon

sparkk

Üye
Forum epey durgunlaştı.
Başlık tam olmadı ama, özel iş CNC /tornalarda olduğu gibi , mach3 açılışta self calibration/ kendi kendine kalibrasyon yaptırabilir miyiz? Gerçi dezavantajları da olabilir ama o iş için hem merkezleme hem ölçü kontrolü için iyi olur.

100x100mm halka veya kare içinde 4 yöne dokunarak (touch plate,tool zero) , "setting" içindeki "Axis calibration" verisini değiştirse. Burası 100mm ben de 100mm gittim gibi. Sonrada merkezinde duruyor zaten "edge finder" olarak .

Olabilir mi?

Konuya biraz açıklık getireyim.
1-Sabit bir yerde kare veya daire sıfırlama noktamız olacak
2-Z ekseninde sabit bir prob mu yoksa takım gibi takılan prob mu olacak?
3-Kare veya dairenin içi 100mm olacak örneğin makina sıfırlama parçasına gelecek sola değecek x sıfırlayacak sonra sağa gelip değdiğinde x 100mm hareket etmişse tamam deyip sonraki y ekseni hareketine geçecek y ekseninde işlem başarısız ise sadece y ekseni için kalibre yapacak gibi
4-Home olayı değilde kalibrasyon yapsın istiyorsun.
5-Yaparız ama boş vakitlerim çok az yapmaya çalışırım ufak ufak ne kadar sürer bilemem:)

Konuya biraz açıklık getireyim.
1-Sabit bir yerde kare veya daire sıfırlama noktamız olacak
2-Z ekseninde sabit bir prob mu yoksa takım gibi takılan prob mu olacak?
3-Kare veya dairenin içi 100mm olacak örneğin makina sıfırlama parçasına gelecek sola değecek x sıfırlayacak sonra sağa gelip değdiğinde x 100mm hareket etmişse tamam deyip sonraki y ekseni hareketine geçecek y ekseninde işlem başarısız ise sadece y ekseni için kalibre yapacak gibi
4-Home olayı değilde kalibrasyon yapsın istiyorsun.
5-Yaparız ama boş vakitlerim çok az yapmaya çalışırım ufak ufak ne kadar sürer bilemem:)
Süper . Foruma da hareket olur biraz.
1-Evet, sabit veya malzeme üstü de olabilir.tool zero probu gibi.
2-Direkt kesici takım yapsak nasıl olur touch prob vardı ya makrosu olan.(ayrı da olur) :)
3-Yok hata alırsa söylesin uyarsın ,kendine saklamasın :D var bir hata hacı abi bi bak desin, bence.
4-Kalibrasyondan sonra , şablonun ortasında duracağı için , atıyorum malzemenin tam köşesine koyduysak orası için home da olmuş olacak ( daha doğrusu x0y0).
Şuna benzer gibi

önemli kısmı bunu step per değerine atması ki bir nevi eksen ve adım encoderi gibi olmuş olur.
Belki cam cetvel ,servo veya pro sistemler kadar sağlıklı olmaz ama iş görür gibi.
5-İş olsun kazan kaynasın da kalanlar bir şekilde olur. :)

MErhaba arkadaşlar günlük takip ettiğim sitede buna rastladım umarım işinize yarar, diğer cnc konularına da göz atmayı unutmayın.

https://softsolder.com/2019/09/26/mpcnc-z-axis-height-probe/

Değişik bir kaynak gibi program da B cnc diye birşey denk gelmemiştim heralde.

Edit: Video adresi,ekleme

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler