Otomasyon sistemi yapmayı nereden baslayabilirim

Ozanlek

Üye
Tübitak ve Teknofest alanında mekanik üzerine projeler yapmak istiyorum.Makine ve mekanik otomasyon sistemleri.
CNC router, Konveyör bandı,Alüminyum profil üzerine otomasyon üretim hattı
Robot kolu,scara robot,delta,kartezyen robot
Bu tür makine ve sistemlerin mekaniksel taraflarını yapmak için ne tür bilgileri öğrenmek gerekir düşüncelerizi paylaşmanızı isterim.

Tübitak ve Teknofest alanında mekanik üzerine projeler yapmak istiyorum.Makine ve mekanik otomasyon sistemleri.
CNC router, Konveyör bandı,Alüminyum profil üzerine otomasyon üretim hattı
Robot kolu,scara robot,delta,kartezyen robot
Bu tür makine ve sistemlerin mekaniksel taraflarını yapmak için ne tür bilgileri öğrenmek gerekir düşüncelerizi paylaşmanızı isterim.
Sıfırdan başlayarak böyle sistem projeleri üretip fuarlarda boy gösterebilmeniz için baya bir bu işin tozunu yutmaniz lazım . Bir kaç senede şaralop olacak bir iş değil.

Yaşınız küçük galiba ve tamda ne istediğiniz bilmiyorsunuz gibi geldi bana. yazdığın alanlar bir birlerinden farklı iş kollarına girmekte
Benden tavsiye istersen ilk önce tam olarak ne istediğini bul (4 eksen ahşap cnc pamka istiyorum). kademe kademe gerekli bileşenleri nasıl yapılacağını öğren ve gerekli malzemeleri birleştir mükemelik peşinde koşma iyi kötü çalışan bir ürün çıkar daha sonra sistemde iyileştirmeler yap.İlk başta mükemmel bir ürün çıkaramaya çalışırsan hevesin kırılır.Büyük kapsamlı bir şey yapmaya başlamadan önce o işi küçük parçalara böl ve bir sonuç çıkar sonuç çıkaramıyorsan bu senin işi yapma yeteneğini gösteri, yoksa boşu boşuna paran ve zamanının harçarsın.

Son düzenleme:
Yaşınız küçük galiba ve tamda ne istediğiniz bilmiyorsunuz gibi geldi bana. yazdığın alanlar bir birlerinden farklı iş kollarına girmekte
Bende tavsiye istersen ilk önce tam olarak ne istediğini bul (4 eksen ahşap cnc pamka istiyorum). kademe kademe gerekli bileşenleri nasıl yapılacağını öğren ve gerekli malzemeleri birleştir mükemelik peşinde koşma iyi kötü çalışan bir ürün çıkar daha sonra sistemde iyileştirmeler yap.İlk başta mükemmel bir ürün çıkaramaya çalışırsan hevesin kırılır.Büyük kapsamlı bir şey yapmaya başlamadan önce o işi küçük parçalara böl ve bir sonuç çıkar sonuç çıkaramıyorsan bu senin işi yapma yeteneğini gösteri, yoksa boşu boşuna paran ve zamanının harçarsın.
Cevabınız için teşekkür ederim
Bu tür aşamaları yapabilmek için
İmalat, üretim ve planlama
Kalite kontrol
Ürün ve süreç geliştirme
Malzeme bilgisi ve malzeme deneyleri. Online eğitimleri almam faydalı olurmu
Makine teknikeligı bölümü okuyacamda oyuzden o alanda konuları öğrenmek istiyorum

Kalite kontrol
Ürün ve süreç geliştirme
Makine teknikeligı bölümü okuyacamda oyuzden o alanda konuları öğrenmek istiyorum
Teşekkürler cevabınız için

Kalite kontrol
Ürün ve süreç geliştirme
Benden abi tavsiyesi istiyorsan.
Bir ürün üretimi yapan bir yere gir ne üretiği önemli değil,üretim sürecini yerinde gör o zaman ne dediğimi anlarsın.Kağıt üzerin deki ile gerçeklik biraz farklı oluyor.
Online eğitime gelecek olursak her bireyin öğrenme yöntemi farklıdır bazıları yazarak, bazıları okuyarak, bazıları pratik yaparak öğrenebilir; bu sana kalmış ama tavsiye istersen gereksiz bir bilgi yoktur ama İnsan ömrü kısa ömrün boyunca 1 defa kullanmayacağın bir şey için ayların harcarsın onun için ilk önce bir üretim tesisine orda ihtiyacın olacak şeyleri kendin görürsün.
Bir eğitim almak istiyorsan bana göre bunlar çok gerekli gerisini okulda öğrenirsin.
1- Finansal okur yazarlık eğitim al bu çok önemli(bir üretim tesis kurmak veya orada çalışmak istiyorsun bu tesislerin kurulma amacı para kazanmaktı bunu unutma).
2-Network oluşturmayı öğren bir ürün üretim yapacaksan en önemli olan şeydir.(Ülkemizde dahada önemlidir )
3-Doğru soru sormasın ve çıkarım yapmasın öğren.
4-Temel düzeyde satış pazarlama muhasebe ve depo yönetim isleri nasıl yapıldığın öğren
5-İNGİLİZCE
Not: Son tavsiyem gelecek için 10 15 yıl sonrası için kendi alanda veya yakın alandaki yapay zeka çalışmaların takip et.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri