Otel İçin UPS Seçimi

wolf351

Üye
Arkadaşlar 40 odalı bi otel için UPS almayı düşünüyoruz. Sebebi ise otel trafoya yakın olduğu için voltajların fazla gelmesi ve asansörün inverterında sorun çıkartması. Asansör inverter ı bunu ayarlaması lazım fakat taktıkları inverter voltajlardan dolayı bozuldu yenisini taktılar fakat yine de asansör elektrik gidip gelmelerinde etkileniyor. Şebeke voltajını düşürdükleri takdirde de diğer otellerden şikayet geliyormuş. Otelde ise, 51 ekran LCD Tv, klima ve mini buzdolabı var. Tabi tam bi güç hesabı yapılmadı. Dinamik UPS ve online ups arasında ikilemde kalındı. Sizce ne tür ve hangi marka UPS uygun olur sizin de değerli fikirlerinizi almak istedim. Teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba
Sizin tam olarak ihtiyacınız olan otamatik voltaj regulatoru. Farklı bir uygulama gerektirmez. Piyasadan EPC veya Edit firmalarından teklif alabilirsiniz .
Saygılarımla

CtrS arkadaşımız doğru söylüyor sizin ihtiyacınız olan voltaj regülatörüdür buna akıllı trafo da diyebilirsiniz hatalı gerilim düzeylerini voltaj regülatörü ile normal seviyelere çekebilirsiniz.

Evet arkadaşlar bende öle düşündüm fakat burda elektrik gidip geldiği zaman voltajlarda anlık sıçramalar oluyor ve voltaj regülatörü tam olarak şebekede oluşan hatalara karşı koruduğunu düşünmüyorum. Bu sebepten klimalarda problem çıktığı zamanlarda oluyor. Yani bizim istediğimiz online UPS gibi tam olarak izolasyonlu şebekedeki her türlü hatalara karşı oteli koruyabilecek bişi. Onun için böle bi tercih yapmak istedik.

bence diğer tüm sistemler için arkadaşların tavsiyesini uygulayabilirsiniz ancak asansör ve varsa kamera sistemi için UPS takmanız oteliniz güvenliği açısından daha uygun olur diye düşünüyorum. Ama voltaj regülatörüde sorununuzu çözer mi?ÇÖZER

Voltaj regülatörleri yüksek voltajı ayarlıyor mu?Yıllar önce bana lazım oldu voltaj regülatörü ama yüksek voltajı düşürmüyor diye vaz geçtik.Ben UPS daha kesin çözüm.Trafoya yakın olduğu için sizin sıkıntınız yüksek voltaj zaten.Ayrıca UPS asansör invertörünüde korur!

Evet arkadaşlar bende öle düşündüm fakat burda elektrik gidip geldiği zaman voltajlarda anlık sıçramalar oluyor ve voltaj regülatörü tam olarak şebekede oluşan hatalara karşı koruduğunu düşünmüyorum. Bu sebepten klimalarda problem çıktığı zamanlarda oluyor. Yani bizim istediğimiz online UPS gibi tam olarak izolasyonlu şebekedeki her türlü hatalara karşı oteli koruyabilecek bişi. Onun için böle bi tercih yapmak istedik.

Dostum selamlar..

Bu sorun Fethiye'demi oluyor?

Oda ve asansörleri ups ile ve özellikle online ups ile beslemek size çok pahalıya maal olacakdır. Bu kapasiteyi karşılayacak akü gurubu ve inverterin kapasitesi çok büyük olacak hem kurulum hemde uzun vade de işletmesi masraflı olacak. ( akü masrafı )

Voltaj dalgalanması için farklı korumalar var incelenip tercih edilebilir mi düşünmek lazım.

Regülatör diyeceğim ancak regülatörlerin tepki süresinin sizin isteklerini karşılayıp karşılamadığı önemli. Yeni regülatörlerde elektronik kontrollü olanlar var. Eski servo motorlular tepki süresi o kadar iyi değildi ancak yenilerinin tepki süreleri daha iyi.

Ayrıca sorun yüksek voltaj ve özellikle şebeke git gellerinde oluyor ise ! size tavsiyem otelin ana dağıtım panosunda yapabilirseniz şebeke voltajı geldiğinde sisteme dağıtmadan önce en az 5 yada 10 dakika voltajı vermeyin daha sonra voltaj stabil duruma geldiğinde ise bölge bölge teker teker verecek sistem kurmanızı tavsiye edebilirim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

Dostum selamlar..

Bu sorun Fethiye'demi oluyor?

Oda ve asansörleri ups ile ve özellikle online ups ile beslemek size çok pahalıya maal olacakdır. Bu kapasiteyi karşılayacak akü gurubu ve inverterin kapasitesi çok büyük olacak hem kurulum hemde uzun vade de işletmesi masraflı olacak. ( akü masrafı )

Voltaj dalgalanması için farklı korumalar var incelenip tercih edilebilir mi düşünmek lazım.

Regülatör diyeceğim ancak regülatörlerin tepki süresinin sizin isteklerini karşılayıp karşılamadığı önemli. Yeni regülatörlerde elektronik kontrollü olanlar var. Eski servo motorlular tepki süresi o kadar iyi değildi ancak yenilerinin tepki süreleri daha iyi.

Ayrıca sorun yüksek voltaj ve özellikle şebeke git gellerinde oluyor ise ! size tavsiyem otelin ana dağıtım panosunda yapabilirseniz şebeke voltajı geldiğinde sisteme dağıtmadan önce en az 5 yada 10 dakika voltajı vermeyin daha sonra voltaj stabil duruma geldiğinde ise bölge bölge teker teker verecek sistem kurmanızı tavsiye edebilirim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

Selam dostum nasilsin ? Iyisindir umarim. Aynen fethiyede oluyor. Voltaj dalgalanmalari bazen cok oluyor. Daha dun 243V falan okuduk bi iki fazda. Her fazda degilde iki tanesi de cok oluyor. Elektrik gittigi zaman ana sigortadan elektrigi kesiyoruz, geldikten bi muddet sonra aciyoruz. Tabi musteri falan oldugu zaman bazen haliyle unutulabiliyor. Evet online ups ozellikle aku durumundan dolayi biraz bas agritacak. Fakat hic olmadi asansorun inverter ini beslemek icin mutlaka bi online ups kullanilmali diyorum cunku elektrik gidip gelmelerinde asansorun ayarlari bozulabiliyor ve tekrar ayarlamak gerekebiliyor. Inverter 7.5kw fakat orijinal inverter ile degistirilecek. Otele olmasa bile en azindan asansor e mutlaka sart gibi.

İyiyim dostum sende iyisindir umarım. Ne yaptın şu an geldin mi Türkiye!de misin?

Bence de sorun olan noktalara çözüm bulmak daha mantıklı.

Mesela asansöre uygulanabilir. Peki odalarda tv yada varsa başka elektronik cihazlarda yüksek voltajdan dolayı sorun yaşanıyor mu? Tv kartlarında yanma arıza gibi.

İyiyim dostum sende iyisindir umarım. Ne yaptın şu an geldin mi Türkiye!de misin?

Bence de sorun olan noktalara çözüm bulmak daha mantıklı.

Mesela asansöre uygulanabilir. Peki odalarda tv yada varsa başka elektronik cihazlarda yüksek voltajdan dolayı sorun yaşanıyor mu? Tv kartlarında yanma arıza gibi.

Geldim Türkiyedeyim. Askerliğide aradan çıkarttım. İş falan bakıyorum. Olmadı asansöre uygulancak fakat tabi başka etkilenen cihazlar var mı iyi incelemek gerek. LCD Tv lerin içinde smps olduğu için onlar etkilenmiyor. Yada şu an etkilenen olmadı. Klimaların kompresörlerinde sorun çıkardı bi ara. Fakat klimalarda da şu an bi sorun yok epey bi zamandır. Aslında asansörün inverterı da bunu tolere etmesi gerekebilir fakat inverter 2 kere değişti ve sonra orijinali ile tekrar değişecek. Asansörün kat ayarları bile sapıtıyor neye göre böyle oluyor bilmiyorum. Sanırım dalgalanmalardan ve temiz 3 faz gelmediği için böyle oluyor diye düşünüyorum. Onun için en iyisi asansör inverter önüne temiz 3 faz için online ups diye düşünmüştük alternatif olarak. Otelin giriş panosuna 3 faz online ups dediğin gibi çok pahalıya ve çok alana mal olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri