Osmaniye Rüzgar Enerji Santrali

volcanoos

Katılımcı Üye
Zorlu Enerji Grubu, Osmaniye RES’i 2009 yılının ilk yarısında
üretime geçirecek

Zorlu Enerji Grubu bünyesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretim tesisleri kurmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Rotor Elektrik Üretim A.Ş, Osmaniye’de inşası devam eden rüzgar santralinin ilk türbinini 18 Şubat 2009, Çarşamba günü tamamladı.

135 MW kapasitesiyle Türkiye’nin tek alanda kurulu en büyük RES’i olacak santralin alt yapı çalışmalarına 2008 yılı Temmuz ayında başlandı. Osmaniye ilinin Bahçe ve Hasanbeyli ilçeleri sınırlarında yer alan rüzgar santrali için bugüne kadar 40 km’lik servis yolu açıldı ve bölgeye gemilerle Almanya ve Brezilya’dan 14 set ekipman sevk edildi. Her biri 356 ton ağırlığındaki türbinlerden ilk ikisinin montaj çalışmaları Ocak ayı ortalarında başlatıldı.

Rüzgar santralinin yapımında kullanılan türbinler, Türkiye’de kurulan en büyük rüzgar türbinleri olup 85 metrelik kule gövdesi ile 30 katlı bir bina yüksekliğine sahip. Kanat çapı 100 metre olan 7 adet 2,5 MW’lık türbinden oluşacak ilk etap çalışmaların Nisan 2009’da tamamlanarak üretime alınması planlanıyor.

Zorlu Enerji Grubu, yılsonuna kadar 54 türbinin montajını tamamlayarak rüzgar santralini tam kapasite ile çalıştırmayı ve yılda 500 milyon KWh elektrik üretmeyi hedefliyor.

Grup, Bahçe ve Hasanbeyli sınırları içinde yer alan 135 MW kapasiteli rüzgar santralinin yanı sıra Osmaniye’nin Sarıtepe ve Demirciler mevkiinde 50 MW ve 60 MW’lık iki bölüm halinde toplam 110 MW gücünde bir rüzgar santrali projesini yürütüyor.

Kaynak: alternaturk.org

şuana kadar 18 adeti faaliyete geçti...muhteşem bir manzarası var...

Şunların Almanya ve Brezilya’dan ithal edilmesi...çok yazık...

yerli girişimciler var ama destek olan yok. yoksa biz alasını yaparız ortalık teknik adam kaynıyor.

teknik adam çok ama bu adamlara kim güveniyor,güvenipte kim ar-ge çalışması yaptırıyor,önüne imkanlar sunuyor...en kolayı 2kat para ödeyip dışarıdan almak...ha birde arıza yaptığı zaman servisi çağırmak var...

gecekusu vallahi doğru sölüyorsun ama elden birşey gelmiyorki yanlış olan çok şey var ama düzeltecek kimse yok. Bu işe devletin el atması lazım. Atatürk zamanında sanayileşmenin ne kadar önemli olduğunu 100 sene önce söylemiş ve gücü yettiğince fabrika açmış. Ama ondan sonra gelenler hep foss çıktı. Bari fabrika açmıyolar yerli yatırımcıyı desteklesinler ihale varsa yabancılara vermesinler. Yaş ortalaması 26 türkiyenin. Şu potansiyele bir bak dile kolay 26. Ama su akar türk bakar hesabı...

Eskı çalıştıgım fırmada iplik boyama ve kumaş boyama makınaları ımalatı yapıyorduk.Yaptıgımız tek şey İtalyan fırmalarının urettıklerı makınaları kopyalamak.Ama kopyalarkende mumkun mertebe malzemeden ve işçiligi en aza ındırmekti.Boyle olunca aynı işi yapan ama kalite olarak çok kotu bir sonuç çıkıyordu.Mali olarak varlıklı olan fırmalar yurt dışından fazla yatırım yapmak isteyen fırmalar ise yurt içinde imalat yapan firmalardan makına alıyorlar.Önemli olan kaliteli uretim yapabilmek hiç bir yatırımcı firma daha pahalı almak istemez yatırım fiyatını artırmak istemez.Önemli olan üretiçi firmaların gercekten kaliteli üretim yapmalılar.

Eskı çalıştıgım fırmada iplik boyama ve kumaş boyama makınaları ımalatı yapıyorduk.Yaptıgımız tek şey İtalyan fırmalarının urettıklerı makınaları kopyalamak.Ama kopyalarkende mumkun mertebe malzemeden ve işçiligi en aza ındırmekti.Boyle olunca aynı işi yapan ama kalite olarak çok kotu bir sonuç çıkıyordu.Mali olarak varlıklı olan fırmalar yurt dışından fazla yatırım yapmak isteyen fırmalar ise yurt içinde imalat yapan firmalardan makına alıyorlar.Önemli olan kaliteli uretim yapabilmek hiç bir yatırımcı firma daha pahalı almak istemez yatırım fiyatını artırmak istemez.Önemli olan üretiçi firmaların gercekten kaliteli üretim yapmalılar.

kopyalamada da geriyiz :) ,
Çin lider...

her zaman yenilenebilir enerji doğayı bozmadan en güzel yol evlerdede küçük çaplı çalışmalar yapılabilir rüzgarın az olduğu yerlerde dişliler ile bir tur trübin dönüşünü onlarca kata kadar çıkartılabilirr

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri