Osiloskop kullanimi

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarim merhabalar. Asagida linkte verdigim urunu siparis ettim. Kismetse bu hafta gelir. Kullanimiyla ilgili video izledim ve pdf felan okudum. Ayni marka model olmasa da kafamda bir seyler sekillendi.
1. Oncelikle sormak istedigim osiloskopta ac bolumde dc veya dc bolumde ac olcmek osiloskoba zarar verir mi?
2. Bir de probdaki 1x ve 10x kademeleri var. Sinyalin genligi buyuk olursa prob da 1x kademesinde olursa cihaz zarar gorur mu?
Bir de baska hangi durunlar cihaza zarar verir?

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-...p-faturali-garantili-ucretsiz-kargo-380761016

CEVAPLAR.
1) AC bölümünde DC veya tersi ölçüm yapmak cihaza zarar vermez. Ancak ölçüm alanı değişeceği için ölçüm hatası olacaktır.
DC ölçüm doğrudan, tarayıcı iz'in merkezden yukarı ya da aşağı hareketine sebep olur. Dolayısı ile bir DC gerilimdeki RIPPLE ölçümü yapacaksan temel amaç AC ölçümü olacağı için AC de ölçülmelidir.
Eğer DC pozisyonda ölçmek istersen tarayıcı iz V/DIV kademesi doğrultusunda yukarı veya aşağı kayacak böylece görmek istediğin AC RIPPLE değerini sağlıklı ölçemeyeceksin.
2) Her osiloskop toprağa göre max giriş voltajı değeri belirtir.
Bu değer osiloskopun yalıtımı ile ilgili olup, prob ucuna uygulanan max gerilimi değil, probtan sonraki osiloskop devreleri ile ilgilidir.
Sinyalin genliği osiloskopun izolasyon değerini aşmıyorsa cihaza zarar vermez.
Bu aynı zamanda kullanıcı güvenliği için de belirtilmiştir.
Osiloskoplar tekniğine uygun olarak kullanılırsa kolay kolay arızalanmazlar.
Çok aşırı giriş gerilimi haricinde bir osiloskopu bozmak neredeyse imkansızdır.
Yanlış bağlantı ya da dış etkenler elbette farklıdır.

Hocam cok tesekkur ederim sagolun.
Hocam asagida bir foto ekledim.Burada kanalin ayarlari var. Diyorki
DC: giris sinyalinin hem ac hem de dc degerleri osiloskop ekraninda gorulur.
Yani ben dc bolumunde de bahsettiginiz ripple gormem lazim diye anliyorum.
Acaba burada ki yanlisim nedir?

Ekli dosyalar

• 20190315_194256.jpg
    20190315_194256.jpg
    257.5 KB · Görüntüleme: 57
evet DC kademede ripple mevcut olduğunu küçük deniz dalgalanmaları gibi anlarsın,
fakat o kademede ripple tepe değerlerini rakamsal olarak ölçmen zordur, @Mr_YAMYAM onu kastetmiş

Hocam cok tesekkur ederim sagolun.
Hocam asagida bir foto ekledim.Burada kanalin ayarlari var. Diyorki
DC: giris sinyalinin hem ac hem de dc degerleri osiloskop ekraninda gorulur.
Yani ben dc bolumunde de bahsettiginiz ripple gormem lazim diye anliyorum.
Acaba burada ki yanlisim nedir?
Göremezsin ki :D
Anlatayım.
DC ölçümde trace yukarı kayacaktır.
ÖRNEK AYARLAR ve ÖLÇÜM:
15V luk bir DC gerilim ve üzerindeki ripple değerini göreceksin.
15V u görebilmen için V/DIV seçeneğini kare başına 5V olarak komütatörden ayarlayacaksın. Bu durumda iz 3 çizgi yukarı saparakdüz bir halde görünecektir.
Peki ripple'ları nasıl ölçeceksin.? :D
Ripple'lar AC olduğu için doğru değeri ölçebilmen için input'u AC ye alacaksın. Böylece DC bileşenleri alet göstermeyecektir. Yani iz yukarı sapmayacaktır.
Bu durumda 100mVpp ripple olduğunu varsayalım.
V/DIV kademesini 50mV değerine alırsan 2 çizgi boyunca sinyalleri görebileceksin. Yani ripple'ların merkezden itibaren bir çizgi yukarda bir çizgi de aşağıda olacaktır.
her bir kare 50mV ölçüm değerine sahip olduğuna göre ve senin okuduğun değer 2 çizgi olduğuna göre 50mV u 2 ile çarparsak 100mVpp değerini okumuş ve doğrulamış olacağız.

Tesekkurler hocam. Hele bir cihaz gelsin. Kafamiza takilanlari burada sorar sizin gibi degerli abilerimiz bize yardimci olursa dua ederiz.

Hayırlı olsun. Güle güle kazasız kullanın.
[ç]alıntı.

Ustalarim merhabalar. Kullanim kilavuzunda soyle bir aciklama var. Benim anladigim 2 farkli kanal olcumu yapilacaksa gnd ler ortak baglanmayacak, her kanala giren sinyalin gnd si ayri olacak.

Ekli dosyalar

• IMG-20190315-WA0010.jpeg
    IMG-20190315-WA0010.jpeg
    296.6 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG-20190315-WA0008.jpeg
    IMG-20190315-WA0008.jpeg
    429.1 KB · Görüntüleme: 46
Yazıları okuyabilmek için eğim derecem yetmediği için yardımcı olamıyorum :D

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar