Osiloskop kullanimi

İzolasyon trafosu veya osiloskobun topragini iptal etmek. Sebeke voltajiyla calisan sistemde olcum yaparken gerekliymis.
.
Bu bilgileri nereden edindin :D

Her okuduğuna inanma.
O bilgiyi yazan kişiyi araştırmalı ve uzmanlık derecesini öğrenmeye çalışmalısın.
Ben de dilediğimi yazabilirim. Ama yazdığım bilgilerin doğruluğunu sorgulamıyolarsa bilgi çöplüğünden başka birşey olmaz.
Bunu önlemek için ise tek koşul vardır.
BİZZAT TEST ETMEK.
Yani önerilen bilgileri test edebiliyor ve onaylıyorsan o bilgi doğrudur.

Bir osiloskop toprağa göre ölçüm yapan cihazdır.
(Diffransiyel prop kullanımı farklıdır)
Toprağa göre ölçüm yapan cihazların belli katagorileri vardır.
En önemlisi toprağa göre max. giriş girilimidir.
CAT standartları gereğince izolasyon (Güvenlik) başta olmak üzere ölçülebilecek max. gerilim değerini belirtmektedir.
İzolasyon kuralı en önemli kurallardan olduğuna göre şu unsurları bilmeliyiz.
İster transformatörlü olsun, ister pilli isterse SMPS güç devreli olsun, bir osiloskop TAM İZOLASYON kuralı ile çalışmaktadır.
Yani şebekeden (Bağlı olduğu besleme) tam olarak bağımsızlık sağlanmıştır.
Özellikle modern üretimler pil dahil çalışabilmektedir. Şebeke girişinde mutlaka bir besleme transformatörü kullanılmaktadır.
Transformatörler en ilkel ama en iyi izolasyon sağlayan aygıtlar olduğuna göre, ikincil bir izolasyon transformatörü kullanmanın mantığı nedir ?
Amaç cihazın korunması ise zaten max. giriş gerilimi kataloğunda belirtilmiş olup, 220V RMS gerilimi ölçebilecek kapasitede ise belirtilmiş olmalıdır.
Sen probu bağlarken şase bağlantısını yanlışlıkla FAZ'a bağlarsan ne olacaktır.?
Günümüz iç tesisat yönetmeliğine göre KAR kullanımı zorunludur. Demekki yanlışlıkla osiloskopun şasesini faza bağlarsan KAR görevini yapacak ve koruma önlemi olarak devreyi kesecektir.
KAR olmasa bile doğrudan toprağa bağlı bir faz sigortayı attıracaktır.
Bunların olması son derece olağan olup, osiloskop gibi bir aygıtı bu işe alet etmek yerine diğer aletlerde de olabileceği ve olaslık varsa gerekeni yapmak gerekeceğini zaten bilirsin.
ÖZETLE:
Osiloskopun toprak bağlantısını kesersen, faza dokunduğun anda doğrudan cihaza, en önemlisi de kendine zarar verebilme olasılığın vardır.
Çünkü oradaki tüm şase bağlantıları ile senin (Kullanıcı) doğrudan ilgin bulunmaktadır.

Hocam cok tesekkur ederim. Eger sehven yapilan saseye fazi verdigimizde sigorta veya kakr attiginda bu cihaz zarar gormeyecekse bisey yapmaya gerek yok .
Bu osiloskopta smps devresinde nasil bir izolasyon oluyor acaba? Cok zor degilse ogrenmek isterim sn Hocam.
Biraz arastirdim hocam. Izolasyonlu guc devrelerinde primer ve seconder gdn leri ayri. Ama bunlara sebeke topragi baglandiginda birbirleriyle kisa devre olurlar. Boyle durumda sebeke baglantisindan nasil bagimsiz ve yalitilmis oluyorlar.

Son düzenleme:
Bu osiloskopta smps devresinde nasil bir izolasyon oluyor acaba? Cok zor degilse ogrenmek isterim sn Hocam.
SMPS de olsa basit bir devre olamaz.
Sonuçta SMPS güç kaynaklarında da bir transformatör vardır ve iyi kalite üretilmişse tam izolasyonludur.
Yani primer sargılar ile seconder arasında tam bir izolasyon vardır.

Alttaki resimi iyice incele.
OS.png

Cihazın fişini ters çevirirsen ne olur? Analiz et ve anla.
(Toprak hattı tektir ve değişmez)
R N ve GR olarak verilmiş ve probun baktığı hat üzerindeki olası gerilim değerini hayalinde canlandır. Olasılıklar nelerdir.
R hattında 500V olma ihtimali varmıdır.
N hattındaki gerilim değeri ne olabilir?
GR olarak belirtilmiş hat toprak hattı olsa da, buradan alınacak bir ölçümde gerilim olabilme olasılığı varmıdır ?
Cihazın girişinde bulunan ve R-N-GR olarak belirtilmiş bağlantı ile ölçüm hattındaki R-N-GR aynı hat üzerinde olmuş bile olsa probun canlı ucunu buralara dokundurduğumuzda ne gibi tehlike unsuru olabilir.?
Probun ölçüm ucu canlı olduğuna göre probun şase ucunu biryerlere dokundurmak gibi bir mantık doğrumudur.?

Simdi aklimdaki soru isareti gitti. gnd sebeke topragiyla kisa devreydi. Ben sebeke topragini hem primerde hem de seconderde kisa devre sandim. Bundan dolayi nasil okuyor da sebekeden yalitilmistir diye dusunmeye baglamistim.
Demek ki sebeke topragi sadece seconderde kisa devreymis.

Seconder şebeke toprağı ile ilgili olmayabilir.
Seconder yerine cihazın pil ile çalıştığını varsayarak yeniden kafanda canlandır.
Toprak bağlantısı hem referans noktası için, hem de koruma önlemi için bağlanmıştır.
Koruma önlemi için bağlanması gereken yer ilk etapta cihazın şase (Metal aksamları) olsa da, kullanıcının temas ettiği bağlantılarla da ilgili olmalıdır.
Bu gibi cihazlarda birçok gerilim bulunmaktadır. Her gerilimin bir dönüş hattı bulunur ve bu hat SYSTEM ZERO POINT (Sistem sıfır noktası) olarak tasarlanır.
Nasıl ki 2X15V gerilim kaynağındaki orta ucu sıfır olarak kabul ediyorsak, osiloskop içerisindeki muhtelif gerilimlerin de bir sıfır kabul edilen noktası bulunmaktadır.
Bu tekniğe GROUNDING denilmektedir.
Grounding Türkçe anlamda topraklama gibi algılansa da aslında bu anlama gelmemektedir. Topraklamanın gerçek karşılığı EARTHING' dir.
Grounding anlamı sistem sıfır noktasının belirlenmesi ve tüm besleme gerilimlerinin dönüş hattı olarak ifade edilmektedir.
Yani bir elektronik devre çiziminde belirtilmiş olan ŞASE bağlantılarıdır.
Ölçüm tekniğini kavrayabilmen için önceki resme bir transformatör ilave ettim.
OS2.png

Bu transformatör 220 girişli ve 2X12V çıkışlıdır.
Bu devredeki tüm gerilimleri ilmine uygun ölçebilirsen olayı kavramış olursun.
Hangi ölçümlerde propun canlu ucunun kullanılacağı hangi ölçümlerde probun şase hattının bağlanacağı önemlidir.

Yamyam ustam sekil icin tesekkur ederim. Anlattiklariniz cok degerli bilgiler. Demek istediginizi anladim.
2 sekilden de sebeke topraginin sekonder kisminda oldugu anlasiliyor. Orada neden anlasmazliga dustuk.
Sekonderle kasteettigim trafonun sekonderden sonraki kismini kastettim Sn hocam. Acaba burada yanlismi anladim yoksa hemfikirmiyiz?

Yamyam ustam sekil icin tesekkur ederim. Anlattiklariniz cok degerli bilgiler. Demek istediginizi anladim.
2 sekilden de sebeke topraginin sekonder kisminda oldugu anlasiliyor. Orada neden anlasmazliga dustuk.
Sekonderle kasteettigim trafonun sekonderden sonraki kismini kastettim Sn hocam. Acaba burada yanlismi anladim yoksa hemfikirmiyiz?
Sekonder kısmındaki ground bağlantısı önemli değildir.
Çünkü devreyi trafolu olarak farzetsek te sekonder gerilimleri köprü diyotlarla izole edilmiş bile olabilir.
Hatta sekonderi bir kenara bırakalım, cihaz pil ile çalışıyorsa şebeke ile nasıl ilişkilendireceksin :D
Yani sekonderde toprak bağlantısı ile ilgi olabilir de olmayabilir de. Çok önemli değildir. Önemli olan cihazın SYSTEM ZERO POINT yani şemadaki akım dönüş yollarının toprakla ilgisidir. Özetle devrenin şaseleri toprakla ilgilidir.
Zaten çoğu ölçü aletlerinin çalışma prensibi budur.
Senin için önemli olan şey şudur.
Osilaskopun 220V AC ölçtüğünü varsayarsak...
Probun canlı ucunu trafodaki R (Faz) ucuna değdirirsek ne olur?
Probun canlı ucunu N (Nötr) ucuna değdirirsek ne ölçeriz.
Probun canlı ucunu trafonun şasesine (Burada toprak hattı) değdirirsek ne ölçebiliriz.
Bunları kavradıktan sonra trafonun 2X12V kısmını ölçmeye çalışacağız.
İŞTE DANANIN KUYRUĞU BURADA KOPACAK :D
Burada çok ciddi bir HAYINLIK yapmaktayım.
Ama senin öğrenebilmen için tabii.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri