Osiloskop kullanimi

saçmalamış gndler gövde mecburen ortak tamam ortak danaya girmeyin...

Yazıları okuyabilmek için eğim derecem yetmediği için yardımcı olamıyorum :D
Kusura bakmayin hocam.
Hocam 2 kanalimiz var. 2 ayri sinyal olcecegiz. gnd ler ortak olacak. Mesela bir kanalin probunun gnd si 1 sinyal kaynaginin gnd sine baglayacagiz. 2.kanalin probunun gnd sini 1. Sinyal kaynaginin gnd sine baglayacagiz.
Yani gndler ayri olmayacak sadece 1 tanesi 2 kanal icin ortak olcak. Dogru mu acaba?
Veya 1. Kanalin gnd sini, 1. sinyal kanyaginin gnd sini baglayacagiz. 2.kanalin gnd si bosta duracak. Osiloskobun gnd leri kisa icten devre birbirleriyle izole edilmemis..

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190317-201033.png
    Screenshot_20190317-201033.png
    276.1 KB · Görüntüleme: 25
Kusura bakmayin hocam.
Hocam 2 kanalimiz var. 2 ayri sinyal olcecegiz. Gnd ler ortak olacak. Mesela bir kanalin probunun gnd si 1 sinyal kaynaginin gnd sine baglayacagiz. 2.kanalin probunun gnd sini 1. Sinyal kaynaginin gnd sine baglayacagiz.
Yani gndler ayri olmayacak sadece 1 tanesi 2 kanal icin ortak olcak. Dogru mu acaba?
Veya 1. Kanalin gnd sini, 1. sinyal kanyaginin gnd sini baglayacagiz. 2.kanalin gnd si bosta duracak. Osiloskobun gnd leri kisa icten devre birbirleriyle izole edilmemis..

Hocam soyle dusunelim.

Bizim osiloskobun iki peobu var ve bu iki probun gnd leri ortak. Yani icten kisa devre.

Iki ayri guc kaynagi var elimizde. Iki ayri smps var bu iki ayri smps de sinyal olcerek karsilastirma yapacağız ama bu iki smps lerin gnd leri ayri. Burada soyle bir sorun oluyor.

Iki guc kaynaginin gnd leri arasinda potansiyel fark olabilir. Bu durumda akim yuksek olan potansiyelden dusuk olana dogru problardan cihazin icinden akacak. Bu kisa devre akimi iki durum olusturacak. Biri olcum hatasi ikincisi ise olcum cihazina zarar verebilir.

Burada bunun uyarisini yapmis.

saçmalamış gndler gövde mecburen ortak tamam ortak danaya girmeyin...
Sacmalama degil de turkceye cevirme hatasi diyelim ustam.
Serkan ustam dogru anlamisim o zaman. 2 ayri kaynagi olcerken sadece bir kaynagin gndsi alinacak. Diger kanalin gnd si de icten kisa devre oldugu icin islem tamam.

Beslemelerin GND uçları birleşmiş olacak,
ancak bir durum daha var:
İki kaynaktan çift besleme yapılıp ölçüm
yapılacak ise; ikinci kaynağın (+) ucu, GND
olmuş olacak. Buna dikkat edelim.

Sinyal kaynaklardan birisi dc digeri de ac oldugunu farz edelim. Ayni kural yine gecerli degil mi?
2 kaynaktan sadece birisinin gnd si alinacak.

Referans noktası belirlenmeden bağlantı yapmak yanlıştır.
Osiloskoplar toprak referansına göre çalışan ölçü aletleridir.
İki farklı devrenin kendi ground noktaları sıfır kabul edilemez.
İki farklı devrenin ground noktaları birbirleri ile bir referans noktasında birleştirilmemişse aralarında potansiyel fark var demektir.
OS.png

Genel uygulamalarda iki farklı devrenin ground bağlantıları birbirleri ile ilişkilendirilse bile bu durum fazla akımın geçtiği akım yollarında ölçüm hatalarına sebebiyet verecektir.

Ustalarim bugun osilaskop geldi. Ogrendigim az cok bilgilerle biraz test ettim. Ornegin asagidaki foto anlamadigim bir bolum var.
50ks/s
Depth:10k(1.foto)
Bu bolumun ne demek oldugunu anlamadim.
Bir de 2.fotoda main ve vtop kismini anlamadim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190318-205211.png
    Screenshot_20190318-205211.png
    266.1 KB · Görüntüleme: 31
  • Screenshot_20190318-205206.png
    Screenshot_20190318-205206.png
    570 KB · Görüntüleme: 30
bizim okuldakiler,şirkettekiler (birini o zaman kızartmayı başaran olmuştu) hep analogtu bu evrim geçirmiş dijital osilaskop güle güle kullan Allah (C.C.)nazardan korusun eskiler daha güçlü ama kullanımı zordu...

Merhaba ustalarim. 50ks/s Depth:10k bu kisim ornekleme hiziymis. Kullanim kilavuzundan baktim.
Ben osiloskobun guvenli bir bicimde calismasi icin biraz arastirma yaptim.
İzolasyon trafosu veya osiloskobun topragini iptal etmek. Sebeke voltajiyla calisan sistemde olcum yaparken gerekliymis.
Anladigim.kadariyla bu 2'sinden biri oldugunda faz notr osiloskoba ters giris oldugunda sigorta atmiyor ve osiloskopta zarar gormuyormus.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri