Osilator devresiyle ilgili bir soru...

zelectro

Üye
Benim bir osilator yapmam gerekiyor ama trimpot yada potansiyometreyle pulse deki t1 ve t2 zamanını bağımsız değiştirebilmem gerekiyor. İnternetten araştırdım ama böyle bir devre bulamadım. Örneğin 555 devrelerinde devreyi nasıl yaptıysam sadece t zamanını değiştirebiliyorum. yani kısacası t1 ve t2 yi bağımsız olarak değiştirebileceğim bir devre lazım bu konuda yardım ederseniz çok mutlu olurum.

osilator yapacaksında analoğmı digitalmı çıkış iki adet ıstıyorsun anladığımkadarıyla konuyu bırazdaha aç:)

Pardon söylemeyi unutmuşum :) kare dalga üreten bir çıkış istiyorum yani dijital t1 ve t2 dediğimde 1 ve 0 durumu yardımlarınızı bekliyorum

Son düzenleme:
Mikroişlemcili bir devre olabilir mi? Yoksa devre analog mu olmalı?

Sorununuzu net olarak anlamadım ama kendin yapmak istiyorsan; mikroişlemci ile potansiyometreyi ADC ile okuyup PWM ile kare dalga üretebilirsin.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim ilk başta...
Şimdi devrenin iç yapısı çokda önemli değil ama pic mikroişlemci gibileri kullanmadan yapılabiliyorsa çok daha iyi olur. Hatta potansiyometreler yerine arttırıp azaltacak butonlar olabilir.
Yani önemli olan çıktı oradaki t1 ve t2 zamanını bağımsız olarak değiştirebileyim yeter onun dışında devrenin içi analogda olabilir dijitalde.

Bu arada PWM nin ne olduğunu tam olarak bilmiyordum ama araştırınca çok iyi sonuçlara ulaştım.

Tamamdır sonunda çözdüm yardım etmeye çalışanlara tekrar teşekkürler..
Elimdeki basit 555 devresine 1 diod ve kapasitor koyarak bağımsız hale getirebildim...
İlgilenen varsa devreyi paylaşabilirim.
Hayla fikri olan varsa paylaşsın işime yarayabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri