Orijinal Siemens Sigortalar Atmıyor!

uzmansel

Üye
Arkadaşlar uzun süredir onlarca sigortada yaptığım ölçümlerde SIEMENS sigortaların değerinde devreyi açmadığını ölçümledim. Üstelik bitanesinde değil hepsinde!! Eklediğim resimlerde Ölçtüğüm yine bir SIEMENS Sigorta. B eğrisi (Çabuk karakterli) 16A. Normalde bu tip sigortalar demerajda bile atması gerekirken bizim sigorta bırakın demerajı 10sn değil bir dk. değil 1 saat değil mesai bitimine kadar üzerinden 21 A akım geçmesine rağmen keyifli keyifli duruyor. Akşama doğru Kablo ve klemens yanmaya başlayınca değiştirdik bütün sigortaları. Takmış durumdayım Bu SIEMENS in sigortalarına ya. Eklediğim Diğer resimde MOELLER marka bir sigortada yaptığım ölçüm var. Yük Bir led trafosu. Çektiği akım 1.5 A. Sigorta B eğrisi 10 A. Ölçü aletinin ölçümlediği demeraj akımı 11 A. Akım süresi 0.2-3ms. Sigorta anında atıyor.(Moeller satıcısı değilim Uygulama yapan bir teknisyenim yanlış anlaşılmasın) Bunun yanında sadece test amaçlı kontrollü yaptığım kısa devre testlerinde (kabaca) kesme anında SIEMENS sigortalar aynı değerdeki diğer sigortalara göre abartmıyorum 10 kat daha fazla ses çıkartıyor ve her delikten alev fışkırıyor. MOELLER veya SCHENEİDER sigortada ise sessiz ve alevsiz bir kesme oluyor.

Paylaşmak istedim.

SIEMENS sigorta alırken veya kullanıcıya tavsiye ederken bir kez daha düşünün... (Haberlerde elektrik kontağından çıkan yangın haberleri olmasn)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bazı sorular soracağım;
"değerinde atması" ne demek?
" demeraj akımı " ile ne akımından bahsediliyor?
eğer 16 amper sigorta 21 amper de saatlerce atmıyorsa sorunludur.
10 A sigorta 11 amperde hemen atıyorsa o da sorunludur.
sigorta eğrilerine bakıp karşılaştırma yapmak lazım.
mesela belli bir akımda 1 saat içinde atar der. ama ne zaman belki yarım saat belki 1.1 saat..

bazı sorular soracağım;
"değerinde atması" ne demek?
" demeraj akımı " ile ne akımından bahsediliyor?
eğer 16 amper sigorta 21 amper de saatlerce atmıyorsa sorunludur.
10 A sigorta 11 amperde hemen atıyorsa o da sorunludur.
sigorta eğrilerine bakıp karşılaştırma yapmak lazım.
mesela belli bir akımda 1 saat içinde atar der. ama ne zaman belki yarım saat belki 1.1 saat..

Sn. Elek. uzun süredir yaptığım bir iş bu. Ölçümlediğim tüm sigortaların tüm teknik değerlerini inceleyerek bu sonuçlara vardım.
10 amper sigortanın 11 amperde hemen atmasının sorunlu olduğu kanısına nerden vardınız? Moeller çizimine bakarakmı?

(her kullanıcının anlayabileceği gibi yazmaya özen gösterdim)

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu durumla zaman zaman karşılaştm fazla önemsemedım o işin üzerinde inceleme yapacağım

Peki bu sorunu Siemens firmasına bildirdiniz mi? Öyle bir şey varsa bizde almayalım artık. Bende pens ampermetre olmadığı için bilemeyeceğim ama öyleyse kullanmayız.

sayın uzmansal arkadaşın anlattıklarına bende katılıyorum ve farkındayım ayrıca simens sigortalarda bende şunu gördümkü 2-3 kez 380 kısa devre görsün ,ya sigorta yanıyor bozuluyor yada mandalı kömürleşiyor.simensin en iyi yaptığı iş kontaktör tamir takımı satarak bu ülkeyi sömürmesi ,neydi o 3ta20-21-22... vs kontaktörler, neyseki sirus serisini çıkarttıta biraz kalite geldi.
simensin çoğu şalt ürünlerini sevemedim gitti ,tabiki herkesin ürün seçimine saygılıyım.

sayın uzmansal arkadaşın anlattıklarına bende katılıyorum ve farkındayım ayrıca simens sigortalarda bende şunu gördümkü 2-3 kez 380 kısa devre görsün ,ya sigorta yanıyor bozuluyor yada mandalı kömürleşiyor.simensin en iyi yaptığı iş kontaktör tamir takımı satarak bu ülkeyi sömürmesi ,neydi o 3ta20-21-22... vs kontaktörler, neyseki sirus serisini çıkarttıta biraz kalite geldi.
simensin çoğu şalt ürünlerini sevemedim gitti ,tabiki herkesin ürün seçimine saygılıyım.

Schneider olmasaydı, siriuslara bile geçmezlerdi...

Ben Siemens teknik servisini dün aradım ve öğleden sonra bana dönüş yaptılar. Teknik servisten biri bağlandı ve durumu anlattım. Hatta bunun üzerinde durmalarını araştırılmasını istedim ama telefondaki şahıs gayet umursamaz bir şekilde böyle haberlere rağmet etmememi ve elimdeki sigortaları kullanmamı söyledi. Bende herhalde siz küçük sorunlarla ilgilenmiyorsunuz dedim. Bu şekilde davranmanıza anlam veremedim dedim. Siemens büyük bir firma gibilerinden gayet rahat ve karşısındaki insanı gale almayan konuşmalar sergiledi. Bende sözü fazla uzatmak istemedim. Hatta Kontrolkalemi sitesine biri girip yalan haber yapıyor olabilir diye bir şeyler söyleyince bende, işten anlayan elektrik teknisyenleri, mühendisleri olduğunu söyledim. Baktım aramakla hata etmişim. Aradığım için teşekkür etti ama bu teşekkür alaylı bir şekildeydi. Ben bundan sonra siemens ürünlerini almayacağım.

Arkadaşlar , bende e yaptığım panoda bu sigortalardan kullanıyordum kabloyu sigortaya girdim bağlantı vidasını sıkarken vidanın kabloya bastığı yer kırıldı. Bu güne kadar defalarca sigorta taktım uygulama yaptım, asılarak sıkmamıştım. Diğerlerinide denedim hafifçe sıkınca hemen kopuyordu. Siemens sigortaların birde çok basit bir görünümü vardı özensiz işçilik dikkatimi çekti. Bende sigortaları iade ettim yerlerine legrand marka aldım. Eski siemens sigortalar böyle değildi. Bu sigortalardan bir daha kullanmam atacağından devreyi keseceğindende emin değilim zaten...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri