Opamp ile negatif gerilim okuma

proteusta pice besleme otamatik bağlanıyor diye biliyorum. çoktandır kullanmıyorum değişmiş olabilir. lcd leri sen 5v ile beslediğin için 5v kapatınca kapanır. normal. sızıntı gerilimi pic beslemesinden olabilir.
analog similasyon için proteus kullanma ltspice kullan memnun kalırsın. not: ltspice da mikrokontrolcu yok.
Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Şuan son durum şöyle;
7915 çıkış gerilimi : -19.8v
Opamp çıkış gerilimi : 5.01v
7815 çıkış gerilimi : +14.8v
Nagatif gerilim dışında herşey normal gibi hocam. Bu çıkışı nasıl düşürebilirim? Neden böyle bir çıkış veriyor çözemiyorum.

pic adc girişine ters yönde paralel diyot bağla. opamp çıkışı -15v a inerse pic girişi yanmasın diye.
7915 çıkışı -19 olmasını sebebi girişindeki gerilim çok yüksek oabilir. ölçtünmü. -30v u geçmesin. bağlantı yukarıdaki gibiyse doğru. bağlantıda sorun yok.
d4 diyotu şemadaki gibi bağlı olacak ters bağlarsan -19 görürsün.

Son düzenleme:
pic adc girişine ters yönde paralel diyot bağla. opamp çıkışı -15v a inerse pic girişi yanmasın diye.
7915 çıkışı -19 olmasını sebebi girişindeki gerilim çok yüksek oabilir. ölçtünmü. -30v u geçmesin. bağlantı yukarıdaki gibiyse doğru. bağlantıda sorun yok.
d4 diyotu şemadaki gibi bağlı olacak ters bağlarsan -19 görürsün.
Giriş -30v hocam. Benim aklımda diyot geliyor ama şekilde ki gibi bağlı diyotlar. Herşey normal gözüküyor ama. -19v düşmüyor -15 e.

diyodu çıkar dene.
giriş voltajını düşür.

aslında o diyotların olması lazım. ben test etmek için çıkar dedim.
o diyotların amacı , giriş gerilimi yokken fakat çıkışta gerilim varken regulatörün yanmasını engellemek. çünkü bu durumda regulatör çıkışından beslenmiş olur ve yanar/yanabilir.
herhangi bir entegreyi beslemesi yokken bir ucuna gerilim verirsen yanabilir. opamp vs.

o diyotların amacı , giriş gerilimi yokken fakat çıkışta gerilim varken regulatörün yanmasını engellemek. çünkü bu durumda regulatör çıkışından beslenmiş olur ve yanar/yanabilir.
herhangi bir entegreyi beslemesi yokken bir ucuna gerilim verirsen yanabilir. opamp vs.
Anladım hocam. Başka neden olabilir. Regülatör ün ölçümünü de yaptım ama sağlam görünüyor. Bu filtre kondansatörlerden olabilir mi? 50v 2200uF kullandım.

Hocam şimdi bişey denedim. 7915 çıkışına bi tane daha 7915 ekledim. Çıkış evet düştü ama ilk regülatörün çıkış gerilimi de düştü -16.1 V oldu. Yani devre boştayken yüksek değer çıkıyor. Yüke binince düşüyor voltaj. Aklıma devreye direnç eklemek geldi. Acaba nereye bi direnç veya bi yük eklemeliyim? Fikir verebilir misiniz. Dediğiniz gibi opamp çıkışına eklesem işe yarar mı? 100nF kapasitörü iptal ettim çıkıştaki.

Tamam sağolun hocam deneyeceğim. 1A geçmez trafom küçük kapalı tip trafo zaten(2.3Va). Çıkışa küçük bi led bağladım gerilim normale döndü hocam. 4.7k direnç koydum ledin önüne. Yaklaşık 3-5 dk çalıştı sistem bi ısınma falan olmadı dirençte ve led de. Şuan herşey normale döndü. Çıkıştan -14.9v alıyorum. Sizce doğru bir çözüm mü?
7915 ten geçen akımı ölç 1 amperi geçmesin. pdf sinden baktım -35 volta kadar çalışabiliyormuş.
http://www.farnell.com/datasheets/2287646.pdf
çıkışa bağlanan kondansatörü 1uf olarak vermiş. sende 1uf yap dene.
Tamam sağolun hocam deneyeceğim. 1A geçmez trafom küçük kapalı tip trafo zaten(2.3Va). Çıkışa küçük bi led bağladım gerilim normale döndü hocam. 4.7k direnç koydum ledin önüne. Yaklaşık 3-5 dk çalıştı sistem bi ısınma falan olmadı dirençte ve led de. Şuan herşey normale döndü. Çıkıştan -14.9v alıyorum. Sizce doğru bir çözüm mü?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri