PIC 16f877 ve LM35 ile negatif sıcaklık okumak

husam881

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Sıcaklık, zaman ve hız bilgisi okuma üzerine bir çalışma yapıyorum. Donanım olarak PİC16F877 ve yazılım olarak Pic Basic Pro kullanıyorum. Zaman ve hız bilgisini okumada sorun yok. Sıcaklıkta ise pozitif değerlerde yine sorun yok ancak negatif değerlere gelince malum PIC 0 V tan düşük değerleri algılamıyor. Sıcaklık sensörü olarak LM35 kullanıyorum. -55 ile +150 derece aralığında ölçüm yapmak istiyorum.(Katalog bilgisine göre LM35 -55 derecede -550mV, +150 derecede +1,5 V çıkış vermektedir.) Sizin düşüncelerinizi öğrenmek istediğim konu negatif gerilim değerini PIC e nasıl algılatabilirim.

lm35 gnd bacağına 1n418 benzeri diode koyarak 600mv civarında outputu ötelersiniz. Sonrası yazılım ile kalibre etmeye kalır. 1n4148 gibi diodelar ısıdan etkilenir ve jonction değerleri kayma yapabilir, tasarımınızda buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Sayın katana;
Söylediğiniz şekilde 2 adet 1N4148 i seri olarak GND bacağına bağladım ve (-) gerilimi (+) gerilim değerine ötelendi. Negatif sıcaklık aralığında bir derece artışa karşılık gerilim değeri 10mv artış gösterdi. (Tam da istediğim gibi :) ) Bu sefer pozitif sıcaklık artışında bir bozulma oldu. Şöyleki; sıcaklığın bir derece artışına karşılık gerilim değeri 30 mV artış gösteriyor. Fakat gerilimde artış ürekli 30 mV olarak gerçekleşmiyor. Sıcaklık değeri üst sınıra (+150 derece) yaklaştıkça gerilim artışı da normal değerine yaklaşıyor (Her bir dereceye 10 mV).
(Not: Bu söylediklerimi henüz gerçek devreyi kurup denemedim. Proteusta simülasyonunu gerçekleştirip elde ettiğim sonuçlar bu şekilde.)

Kullandığınız LM35 in tam kodu nedir? Her LM35 negatif için değildir. Altta ki dökümanı incelediniz mi?
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm35.pdf

İsis dosyasını yükleyin bakalım. Analog konusunda ISIS gibi programlara güvenmek doğru değil.
Yıllar önce LM35 ile bir hayli üretim yaptık ve böyle bir sorun hatırlamıyorum ki yapı itibari ile pek mantıklı da değil.

Neden ds18b20 kullanmıyorsunuz -55,+125 C derece aralığında 0.0625 C derece ye kadar çözünürlükte (9 bit modda 0.5 C, 12 bit modda 0.0625 C ) direk sayısal olarak sıcaklık bilgisini veriyor, eksi sıcaklıklar 2 nin komplimenti olarak veriliyor ve sıcaklık bilgisinin bulunduğu registerlarda sıcaklık okunurken aynı zamanda sıcaklığın eksimi artı mı olduğunu belirten sign bitleride bulunuyor, ben asm ile kullanmıştım asm de dahi yeterli örneği vardı sadece datasheetten çözememiştim olayı örneklerdende faydalanmıştım, birde ds18b20 1 wire protokolü ile çalışıyor md. nin 1 pini ile işi çözüyorsunuz, ve birçok ds18b20 yi aynı hatta bağlama imkanıda var (gerekirse), ADC ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. """"Yanlış biliyor olabilirim ama sanki lm35 in tam lineer olmadığını duymuş gibiyim, sanki okunan gerilim değerini bir tabloya sokup ona göre sayısal sıcaklık değerini net belirliyorlar gibi bir örneği gördüğümü sanıyorum, lm35 hakkındaki bilgim kesin değildir tekrar belirtiyorum"""

Evet inceledim. LM35 veya LM35A kullanmayı düşünüyorum. Dediğim gibi henüz gerçek devre üzerinde deneyemedim. ISIS dosyasını ve hex dosyasını ekliyorum. 0>+1, +1>+2, +2>......>+26 ve +26>...>+150 geçişlerindeki gerilim değişimlerine dikkat ederseniz lineer bir artış yok. Bende bu gerilimlere karşılık gelen hex (Analog okumadan sonraki) değerleri çıkarıp programı bu şekilde yazmaya çalıştım. Yalnız yazılım kısmı tam bitmiş değil. Ama bu şekilde hex dosyası oluşturmak çok mantıklı bir iş gibi gelmedi bana :(

Sayın karaapak;
Öneriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. ADC olayını öğrenmek için dsxxxx sensörleri kullanmayı düşünmedim hiç. Ama LM35 ten sonuç alamazsam mecburen dsxxxx kullanacağım.

sizden bi konuda yardım isteyebilirmiyim ? ben proje ödevim için rf modülleri kullanarak kablosuz sıcaklık ölçümü yapıp bunu pc ye yansıtcam bunla ilgili devre şeması bilen varmı?

Merhabalar,

konu eski ama CCS C ile LM35 7 Segment ile negatif derece okutabildim...Yardımcı olabileceğimi sandığım için buyrun...

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• LM35.rar
    110.4 KB · Görüntüleme: 150

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular