omron plc yardim..

hkn11 ' Alıntı:
bence makinede bulunan pc ye plc nin calistigi pc ye bi program yuklememize gerek yok.. desenleri plc nin okucagi sekilde ceviren proram zaten laptopta var. bi o formata cevirim diske yukleyip makineye yukluoduk.. acaba biz RS232 gibi bi kaployla makine ile laptop arasinda bi baglinti kursak makinedeki pc yi nasi okutabilirz laptopa yanii ortak bir ag nasi kurulur direk yukleme islemini laptoptan yapali? yani asil konu makinedeki plc okuyan pcyi labtoptan gorebilmek hadi taktin iletisim kablosu cx programmer ile gorursun ama ordan desen atilmazki..

hocam sımdı dahada basıt cozum daha var gıbı ama sız sımdı dısket suruculu pc nın acaba kartını yukseltebılırmısınız acaba dıye dusunuyorum mesela flash bellek kullanacak kadar mesela ama en kısa cozum ag olusturmak bence hocam ama

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bencede en iyi cozum ag olusturmak ama nasil ag oluscak bu hangi marka model kabloyla olur? ben laptoptan nasi gorulur?

sımdı hocam bır yerel ag olusturacaksınız bılgısayarlar bırbırını gorecek yanı oradakı bılgısayardakı dosyayı ag uzerınden makına da bılgısayara atacaksınız oradanda operator yukleyıp calıstıracak

operator derken biraz daha aciklayabilirmisiniz rica etsem?

peki ag ustunde makinedeki bilgisayara atarsam makine bu desenleri tanirmi ki? bide nasi bi iletisim kablosu kullanmak lazim

hkn11 ' Alıntı:
peki ag ustunde makinedeki bilgisayara atarsam makine bu desenleri tanirmi ki? bide nasi bi iletisim kablosu kullanmak lazim
sımdı hocam dıskete yukledıgınız dosyayı paylasım klasorune koyacaksınız makınada kı calısan yanı operator oradan o dosyayı nasıl dısketten secıp yukluyorsa sımdı paylasım klasorunden cagırıp calıstıracaktır

evet bu dusundugunuzu bende dusundum gercekten olabilecek bi yontem peki haberlesme kablosunu nasi secicem yani kablonun modelini falan? yani program yuklemek icin kullanilan kablodanmi olucak yoda herhangi bir port girisi olan bir kablomu?

evet ikisi arasinda bir ag olunca ortak bir klasore desenleri yukleyebiliriz zaten makinenin pc si ndende istedigimiz deseni secip dokutabilirz.. ama iste onemli olan makinanin pcsi ile laptop arasinda kullanilacak olan haberlesme kablosu buna nasi karar vericem onu kestiremedim bide arasinda ag kurmak kolay olucakmi makinedeki pc ms dos tabaninda calisiyor laptopta xp buda bi sorun olurmu:) yada su kablo turunu bulup denemelere baslicam ama ilk olarak ortadaki riskleri kaldirmak istiyorum sizle tartisarak..

ayrica CPM1-CIF01 gibi cevirici bir kabloya ihtiyac varmi? yada rs232 gibi bir kablo ilemi baglanti yapicaz.. plcnin markasida omron C 200HX

evet makinenin yazilimi ms dos tabaninda calisiyor omron plc nin markasida C200HX.. peki neden bi yazilima ihtiyac var? makinedeki pcye desenler disketle yukleniyor sonucta o da bir bilgisayar monitoru kasasi herseyi var.. port cikislarida var.. ben daha denemelere baslamadim ama aklima ilk gelen bir ag yapmak oldu.. mesela iki bilgisayar arasinda ag yapip ortak bir kloser actigimizda her iki pcde bu kloserdeki bilgilere ulasabiliyor.. bunu makinedeki pc ve kendi laptopumda yapmam mumkun olmazmi? zten bu hafta makineyi incelemeye gidicem daha ayrintili bilgide verebilirim size ama sizin benden beklediginiz bilgiler nelerdir bu makine hakkinda? plcnin calistigi pc hakkinda daha dogrusu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri