omron plc yardim..

hkn11

Üye
arkadaslar benim ufak bi sorum olucak size.. birtane omron plc ile calisan dokuma makinesi var. fakat yazilima desenleri elle disc ile yuklemek zorunda kalinio. sorum su, omron plc ile pc arasinda baglanti kurup pcden istedigimiz kadar deseni atabilirmiyiz.. cunku omron plc ms dos tabaninda calisio pcde windows? bu ikisi arasinda nasi baglnti kurulabilir.. omronda seri port var pc dede var bi kabloyla baglanti kurulsa peki omronun hafizasina nasi aticaz desenleri? ilginiz icin simdiden tesekkur ediyorum.. bu konu hakkinda gercekten bilgiye ihtiyacim var bitirme tezi yapabilirim eger boyle bise olucaksa?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Omron'un PLClerde kullandığı protokoller açık, yani protokol yapısına bakarak bu tip bir program yazabilirsiniz, yazılmış programlar da var. Fakat sizin uygulamanızda desenlerin PLC hafızasında atılacağı hafıza aralığının neresi olduğunu bulmanız ve çizimlerin nasıl bir formatta PLC'ye gönderildiğini bilmeniz gerekecektir. Kullandığınız PLC'nin modelini de yazarsanız daha iyi olur.

Bu arada Omron PLC Ms-Dos tabanında çalışıyor diye belirtmişsiniz ama tam olarak anlayamadım açıkçası, makinenin yazılımı mı Dos üzerine çalışıyor? Belki makineyi de biraz anlatsanız iyi olur, başka alternatifler üretilebilir...

Kolay gelsin...

arkadslar dokuma makinasi var bi tane omron plc ile calisan.. bu makineye desenler disket ile yukleniyor.. desenleri disket ile yuklemek yerine omron plc ile pcyi baglayip desenleri burdan makineye atabilirmiyiz? bir fikri olan varsa bana yardim edebilirmi?

kardeş haberleşme kablosu çek.istersen bide Scada sistemi kurarsın süper bi şekilde olur diye düşünüyorum

sımdı arkadasım dısketle yuklenen sıstem hakkında bılgı vermemıssınız.fakat ben nacızane gordugum sıstemlerden bahsedeyım orada pc var bır adet orada sızın gırdıgınız dosyayı ıslem programına donusturen bır yazılım mevcut vede bu plc ıle haberlesıp sıstemı calıstırmakta.eger boyle ıse kendınız yada baska bır arkadasın donusum programını yazması gerekecektır

evet ayn sizin dediginiz gibi pc var:)) yalniz biz zaten desenleri ozel bir programla donusturup makineye dsketle yukluyoruz.. onun icin yeni bir yazilima ihtyac yok gibi. oncelikle makinedeki pc de seri port cikislari war burdan bir haberlesme kablosuyla laptoptan nasi atabilirim desenleri? yani cx programmer ile atma sansim olurmu yoksa ben makinedeki pcyi nasi gorebilrim? bide makinede olan pc yani plcnin calistigi mc dos buda bi sorun yaratirmi?

ayrica haberlesme kablosu cektik diyelim bunu laptoptan yada pcden nasi gorucem? yani bi programa ihtiyac olmucakmi plc deki pcyi gormek icin? ama gorebilirsem desenleri icine atabilirim plcnin istedigi formatla cunku plcnin okuyacagi desenlerin format ceviricileri mevcut:)

simdi normalde eger sızın makınada bır ag ıletısımı kurulabılırse vede bu ag sıstemıyle bu makınaya program atılabılırmı dıye dusunuyorum
2-ıkıncı konu ıse desenlerı yapıp cevırdıgınız yazılımıda laptopa yuklersınız vede orada bu pc dekı programda olur .hemen cevırım calıstırabılırsınız
3-sımdı bırde su onemlı tabii kı sımdı sız o pcde programı yukledıkten sonra eger pc ıle aradakı baglantıyı kesersenız sıstem nasıl tepkı verıyor oda onemlı

bence makinede bulunan pc ye plc nin calistigi pc ye bi program yuklememize gerek yok.. desenleri plc nin okucagi sekilde ceviren proram zaten laptopta var. bi o formata cevirim diske yukleyip makineye yukluoduk.. acaba biz RS232 gibi bi kaployla makine ile laptop arasinda bi baglinti kursak makinedeki pc yi nasi okutabilirz laptopa yanii ortak bir ag nasi kurulur direk yukleme islemini laptoptan yapali? yani asil konu makinedeki plc okuyan pcyi labtoptan gorebilmek hadi taktin iletisim kablosu cx programmer ile gorursun ama ordan desen atilmazki..

ikiside ayrı programların oluştugu bir makine sen desen verip onu plc nasıl tanırsın olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri