OLMADI GİTTİ

Arkadaşlar ben bu kompanzasyonu bir türlü halledemedim. Hani bir trafomuz vardı 50 kva , İşte halledemediğim trafo bu. Ne yaptıysam halen reaktif yazıyor hergün kontrol ediyorum. Arkadaşların tüm önerilerini yaptım. ama bir türlü olmadı.% 36 dan aşağı çekemedim. Çok fazla tüketim yok maksimum 45 amper tüketim var. mesala herşey normalken entes reaktif rölesi nin 3 panelide 1,000 bir motor çalıştırıyom kendi istediği kondansatörleri devreye alıyor, yine1,000 yakalıyor.Fakat sayaç üzerindeki hem tüketim hem de reaktif ledleri hızlı hızlı yanıp yanıp sönüyor bu ne anlama geliyor bir türlü çözemedim. BU KONUYLA İLGİLİ NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR ACABA.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
röleye çok güvenme
kendin şöyle bir test yapabilirsin. entes omotorla beraber kaç kondansatör devreye alıyor bir bak.
sonra sen kendin otomatikten çık manuelde tek tek kondansatör devreye al. aktif ledin yanıp sönerken reaktif ledinin yanıp sönmeyeceği kondansatör sayısını bul. röle doğrumu çalışıyor anlayabilirsin.
birde bu probleme şöyle bak her fazdaki kondansatör akımların eşitmi. çünki röle tek fazın akımını ölçerek hesap yapar.
hesap yapılan faz akımı röleni yanıltabilir.

yükler ne tür özelliklere sahip ağırlıklı olarak 3 fazlı mı 1 fazlı mı?

2 soru soracağım
birincisi en küçük kademe kaç kvar
ikincisi ise sistemde sabit kondansatör grubu var mı.

Arkadaşlar ben bu kompanzasyonu bir türlü halledemedim. Hani bir trafomuz vardı 50 kva , İşte halledemediğim trafo bu. Ne yaptıysam halen reaktif yazıyor hergün kontrol ediyorum. Arkadaşların tüm önerilerini yaptım. ama bir türlü olmadı.% 36 dan aşağı çekemedim. Çok fazla tüketim yok maksimum 45 amper tüketim var. mesala herşey normalken entes reaktif rölesi nin 3 panelide 1,000 bir motor çalıştırıyom kendi istediği kondansatörleri devreye alıyor, yine1,000 yakalıyor.Fakat sayaç üzerindeki hem tüketim hem de reaktif ledleri hızlı hızlı yanıp yanıp sönüyor bu ne anlama geliyor bir türlü çözemedim. BU KONUYLA İLGİLİ NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR ACABA.

İkinci bir sayaç takıp karşılaştırmanı öneririm. mantıksız gelebilir (tecrübe).

her fazda cos fi 1 görüyorsan ve %36 çıkıyorsa endüktif reaktifin o halde sayacın bozuk olma ihtimali olabilir. Yada rölende sorun olmalı.. harici sayaç önerisi yapılmış zaten ama cos fi yada reaktif ölçen bir ölçüm aleti her zaman lazım bu işi yapıyorsanız..

kondansatör kademelerin nasıl ve kaç adet ? en küçük kondansataör kaçlık? gruplaması ve sıralaması doğru yapıldı mı?
3 faz mı 1 faz mı? yine fazlara dağılım doğru yapıldı mı?
entes rölede daha önce arızalı ürünlerle karşılaştım rölede sorun olabilir.
çok farklı nedenleri olabilir.

sayaç bozuk olabilir

rölede sorun olabilir

akım trafosunda sorun olabilir yada tek trafo da olabilir

kondansatörlerin sırası ve gücü dengesiz olabilir

akım tarafosundan gelen kablo kopuk olabilir

kondansatörlerin bağlı oldugu kontaktör yada sigorda bozuk olabilir

olabilir de olabilir bunları kontrol etmeden sana nasıl yardımcı olabiliriz ki bizler elektrikçi elektronikçi mühendis işçi usta insanların sanırım hiç birimizde falcılık yetenegi yok zaten olsa burada işimiz olmaz

sorunun çözümü cok basit aslında çağır sana yakın bir kişi hem tanısırsınız hem sorun çözülür sana sorunu gösterir 50 100 neyse o da nasiplenir zaten ödediğin ceza daha fazla değilmi ?

Sayacınız faz sırasıda yanlış olabilir. Sayaç markasına göre kullanım kılavuzundan faz sırası ters oldugunda hangi led yanıyori hangi işaret cıkıuyor ona bakın..Tabi diğer önerıleride dıkkate alınız..

eğer cos 1 görüyorsan ve %36 açık varsa ya cihaz yanlış ölçüyor (dönüştürme oranı ) yada ölçtüğü faz doğru ama diğer fazları ölçemiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri