Og Yer Alti Kablolarinin DÖŞenmesİ İle İlgİlİ montaj bilgisi

iyide 100 mt altındaki kablolarda, toprak üzerinden gelen kaçak akımlar kablo üzerinde sirkülasyon akımlarına sebep olmuyorda neden 100 mt üzerindeki kablolarda olmuyor... anlayamadım gitti.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar projenin bir tanesinde tranşede kapandıktan sonra %95 sıkıştırma oranı isteniyor. ben hiçbir teknik şartnamede bulamadım.

yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

xlpe kabloların tek taraflı topraklanmasından bahsetmişsiniz.burada dikkate değer bir kaç konu var.enerjinin yeraltı kabloları ile iletildiği sistemlerde enerji kesildiğinde tekrar enerjilendirmek için tekrar kapama kullanılmaması gerektiği şeklinde uyarılar var.hepinizin bildiği üzere enerji taşıyan xlpe kablolar enerjisiz bırakılsa bile üzerinde oldukça tehlikeli gerilimler depolayabilmekte.bu şekilde ayak baş parmağında toplu iğne başından büyük delik açılan bir arkadaş hala hafızamda.konuyu dağıtmadan tekrar kapama rölesi kullanıldığında üzerinde enerji depolanmış bir kabloya deşarj edilmeden tekrar enerji verilirse hem xlpe kablonun ömrü hemde enerji kullanan aboneler açısından riskler oluştuğu söyleniyor.enerji gittiğinde manevra yapacak arkadaş hep kablonun topraklanmış olduğu tarafa gidip deşarjmı yapacak.yada ne olursa olsun deyip enerjiyi verip dönecekmi.bu açıdan bakıldığında xlpe kablonun çift taraflı topraklanması daha mantıklı.çift taraflı risk taşıyan bu durumda kablonun çift taraflı topraklanması daha az riskli görülmüş olmalı ki uygulamalarda hep çift taraflı topraklama yapılmış.en azından benim gördüğüm örnekler hep böyle.
diğer bir konu xlpe kabloların galvaniz borulardan geçirilerek ayırıcı direklerine vs. çıkarılmasından bahsetmişsiniz.bu şekilde yapıldığında yüklü olup olmaması ne kadar etkili olur tartışılabilir ama kabloların 1-2 sene içinde hasar göreceği büyük ihtimaldir.kuvettli akım tesisleri yönetmeliğinde zorunlu sebeplerden dolayı çelik borulardan geçirilen xlpe ve benzeri kabloların kesinlikle tek çelik boru içinden geçirilmesi gerektiği gibi bir madde olduğu hafızamda.değişmedi ise.bu mantıkla direk çıkışlarıında delikli tavalar daha mantıklı.4 galvaniz boru içinden geçirilmiş 240 lık xlpe kabloların iki yarı iletken tabaka arasında kalan beyaz yalıtkan kısmının çikolata rengine dönerek nerede ise erimeye başladığı,enerji kaynağına doğruda nerede ise tüm ek noktalarını patlattığını gördük.neyseki 2 -3 sene enerjisiz yatmış olmasına rağmen bize alternatif olarak kalan bir raven havai hattımız vardı.unutmayın bizden enerji bekleyenler olası bir iş kazası durumunda bizim kadar üzülmezler.çok kızdığım kendini yönetmelik zanneden kontrolcülerde

galvaniz manyetik metalmidir ki içinden tek damar kablo geçirilmez?

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri