OG sıvı teması

34,5 KV Dağıtım hattı üzerine yakındaki fabrikanın bacasından arıza sonucu sulu kireç serpintisi geldi. Bu sulu kireç 34,5 kv iletim hattı iletkeni üzerinde kıvılcımlara sebep oldu. Sulu kireç veya kuru kireç tozu iletim hatları üzerinde ne gibi olumsuzluklara neden olur? Kireç madeni vb iş yerlerinde bu tür arızalar ile karşılaşan arkadaşlarımız var mı? İleride bu şartlar altında çalışıldığında yaşadığınız arıza durumları varsa ve neler yaptınız aldığınız tedbirler nelerdir paylaşırsanız sevinirim. Hepinize kazasız kedersiz hayırlı bol kazançlar dilerim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sulu kirecin,iletken özellikli olduğunu ne -
reden buldunuz ? Yağmur yağdığında,so -
run olmayan hattın,sulu kireçle iletken ha-
line gelmesi için,bu karışımın,iletken özel -
likli olması gerekir.Eğer bu doğru ise,baca
çıkışında tedbir alınması gerekir.Benim düşüncem,böyle bir olasılık olmaması ge -
rekir.

34,5 KV Dağıtım hattı üzerine yakındaki fabrikanın bacasından arıza sonucu sulu kireç serpintisi geldi. Bu sulu kireç 34,5 kv iletim hattı iletkeni üzerinde kıvılcımlara sebep oldu. Sulu kireç veya kuru kireç tozu iletim hatları üzerinde ne gibi olumsuzluklara neden olur? Kireç madeni vb iş yerlerinde bu tür arızalar ile karşılaşan arkadaşlarımız var mı? İleride bu şartlar altında çalışıldığında yaşadığınız arıza durumları varsa ve neler yaptınız aldığınız tedbirler nelerdir paylaşırsanız sevinirim. Hepinize kazasız kedersiz hayırlı bol kazançlar dilerim.
Kireç elektrigi iletmemekte ama bahsettiğiniz şey elektrik iletme özelliğine sahip değil diye biliyorum. Sn. @sami inci'nin de dediği gibi o kadar su altinda kalan hatta bir sorun olmuyor bir çözelti bu duruma getiriyor. İşin içinde baska bir sey olabilir. Bu durum hayati önem taşımaktadır. Acilen mudahele edilmelidir. Sonuçta elektrik, üstelik orta gerilim seviyesinde!

Son düzenleme:
Bir bacadan sulu kireç çıkmasıda... Ne bilim. Bacadan kireç çıkıyorsa içerisi nasıldır Allah bilir.

İzelatör üzerinde yoğun birikme olursa ve bu kireç ıslaksa şaseye oraya buraya atlaması gayet normal. İçinden çıkılmaz zor bir durum. Sürekli bu serpinti oluyorsa resmi başvuru en iyisi.

çıkışında tedbir alınması gerekir.Benim düşüncem,böyle bir olasılık olmaması ge -
rekir.
Ustam illa iletken olması gerekirmiki? Yalıtkan herhangi bir malzeme ıslanırsa zaten iletken duruma dönüşmezmi?

Izolatorler yalitkan. Islansa da güvenli mesafede Elektrik akımı güvenli seviyede olacaktır.

Aklıma takılan kısmi kireç malzemesi ph i düşük bir malzeme. Su ile birleşince sudan daha iletken olabilir.

İzolasyon üzerinde birikirse o bölümden daha fazla akim akabilir. Benimki sadece bir fikir.

İkin konu kireçle birlikte iletken üzerinde korozif bir etken olabilir. İletken zamanla buna mazur kalırsa asinabilir.

rekir.
Sami bey yağmurlu havalarda görmediğimiz kıvılcımlanmayı sulu kireç serpintisinden sonra gördük. Biz de şaşırdık, 33 yıllık santralcıyım ilk defa böyle bir olayla karşılaştık. Atmosfere atılan zehirli gazları ( SO2 kükürt dioksit) tutan sulu kireç gazınve suyun etkisi ile iletken yada yarı iletken hale geçiyor olmalı. İsteseniz özelden videosunu atabilirim.

Sami bey yağmurlu havalarda görmediğimiz kıvılcımlanmayı sulu kireç serpintisinden sonra gördük. Biz de şaşırdık, 33 yıllık santralcıyım ilk defa böyle bir olayla karşılaştık. Atmosfere atılan zehirli gazları ( SO2 kükürt dioksit) tutan sulu kireç gazınve suyun etkisi ile iletken yada yarı iletken hale geçiyor olmalı. İsteseniz özelden videosunu atabilirim.
Böyle bir güvenlik zaafinin bacadan çıktığını söylediniz. Hat ile ilgili önlem alınacak izalasyondan baska ne var bilmiyorum ama şunu demek isterim ki mutlaka baca ile ilgili işlem yapılmalı bence.

Olay,1 defa olmuş gibi anladım.Sn.Ser -
kan_48 in söylediği mantıklı.Ancak,bunun
olabilmesi için,olayın sürekli olması gere -
kir.Böyle bir tesbit yapıldığına göre,daha
öncede söylediğim gibi,öncelikle,tesisten
böyle bir olumsuzluk önlenmeli,ilaveten,
bacada da uygun önlemler düşünülmeli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar