OG kablo yaralanmaları

abbabe

Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. Sormak istediğim birkaç soru olacaktı.yardımcı olursanız ve tecrübelerinizi aktarırsanız memnun olurum. Şantiyede calışmanın verdiği zorluk ve problemlerden biride hiç kuşkusuz yer altı kabloları. Sık sık karşılastıgım problemlerden biride OG kablolarına verilen hasar .Kazı çalışmaları sırasında izalasyonuna ister istemez hasar veriliyor.Sormak istediğim soru su olacak .50 cm boyunda izalasyonu sıyrılmış enerji tasıyan OG kablosunu ;OG bandı ve kablo tamir manseti(fermuarlı) ile tamir etmek ne derece tehlikeli olabilir.Yüksek gerlim eldiveni kullanarak bu iş yapılabilir mi ? Kablonun patlama riski varmıdır ?

İyi günler.
Abi kes elektriği,hattaki yükü boşaltmayı da unutma öyle yap gözünü seveyim:)
Ben 220 volt kablolarını bantlamaya korkuyorum.
Sorunuzun yanıtını bilmiyorum.Ama orta gerilim kazasının sonucunu düşünmek bile istemiyorum.Allah yardımcınız olsun.

Bu tip operasyonlar,enerji kesilmeden yapılmaz.Olası kazada,sorumluyu hiç kimse kurtaramaz.Emreden,
kendi yapsın.

OG kabloda enerji varken oynatmak, kımıldatmak bile tehlikelidir. Siz çalışırken Şebeke geriliminin anlık olarak yükselmeyeceğini kimse garanti edemez. Kablo elinizde patlar (Allah korusun!)
Hayatınızla kumar oynamayın...

Sn.abbabe ,öncelik ile arkadaşlar haklı,uygun olanı enerjinin kesilip,topraklamanın yapılmasıdır.Fakat sadece dış izolede yırtık var,bakır tel örgüde fazla deformasyon yok ise enerjili fermuarlı tamir manşonu uygulayabilirsiniz.Tel örgüde deformasyon fazla ise hele,hele,karbon kaplamada sıyrık oluşmuş ise bu kısımda giderek büyüyen bir elektriki alan meydana gelmeye başlamıştır.Her an patlayabilir.
Kablo işinde OG eldiveni bir işe yaramaz.Bir kere OG eldiveni ile ek ve tamir adına hiç bir iş yapamazsınız.Kablo önünüzde patlarsa sağlam elleriniz kalır.Gözleriniz ve yüzünüz için eğer sağ kalırsanız çok yanık ünitesi olan hastane ararsınız.Selamet ile...

Arkadaşım öncelikle senin yükünün benim üzerimde olduğunu düşünerek ben bu sorumluluğu üstlenmiş olsam ,deselerki türkiyenin enerjisi bu xlp kablodan geçiyor hemen enerjiyi keser kabloyu izole ederim,o kablonun yanında olman bile senin için sakınca teşkil eder kablo yaralı ve flexsbıl topraklama hasar görmüş elektro manyetik zızıntı var anlamında sen onu enerji varken bile tamir etmen ratyasyon yemiyeceyin anlamına genmez sonra hanıma dönüp ben kısırım demen zor olur söyliyeyim bence sen herşeyden önemlisin.kendmiceeeeee

arkdaşlar faydalı bilgilerinizden dolayı teskkür ederim.İşin ne kadar tehlikeli ve riskli olduğu acık.Ancak bunu gelinde anlatın anlatabilirseniz.Bantla gitsin diyen ,herşeyi maliyete göre programlamış bir zihniyetle çalıştıgınızı düşünürseniz işin ne kadar karısık olduğunu anlayabilirsiniz. Bir de size sunu danısmak istiyorum.Yüksek gerilim eldivenlerinin güvenliği 36000 V kadar dayanıklı oldugu konusunda ki görüşleriniz nedir ? Son care olarak bu şekilde bir çözüm üretemezmiyiz .Bu eldivenleri kullanarak işin içinden cıkabilirmiyiz? Enerjinin atlaması standart cm ,metre olarak degeri nedir?

değerli kardeşim og kablolarında maximum anma gerilimi 36 kv tur ve bu gerilimde kablanun mfu ekesnasında ısıtılması darbe koruyucu ve yalıtıcı temo plastik kısmın gerilim yalıtıcı özelliği zorlanma sınırına doğru çekileceğinden özelliklede hareket ettirilirse sonu çok feci durumla karşılaşıla bilinir. saç teli kadar bir mesafedeki yalıtkan kısım özkütle değişimi gerilimin oradan dışarı boşalmasına sebep olur. ancak garanti edemeyeceğim şey işletme geriliminiz 10 kv ve civarı ise ekmufu üzerinde silikon yapışacak duruma gene kadar ısıtılabilir aksi fazla ısıtma defome edrer bildiğiniz gibi daha kötüsü aynı özellikleri bu şartlar içinde geçerli hale getirebilir. bilimsel olmak gerekirse ki hep öyle oluyoruz şunuda ilave edelim frekansımız ve anma gerilimimiz yalıtım miktarını belirlerken taşıyacağımız akımda burada etkili olur. bunedenle kablonun yüklü olmasıda faktörleri etkiler.

abbabe ' Alıntı:
arkdaşlar faydalı bilgilerinizden dolayı teskkür ederim.İşin ne kadar tehlikeli ve riskli olduğu acık.Ancak bunu gelinde anlatın anlatabilirseniz.Bantla gitsin diyen ,herşeyi maliyete göre programlamış bir zihniyetle çalıştıgınızı düşünürseniz işin ne kadar karısık olduğunu anlayabilirsiniz. Bir de size sunu danısmak istiyorum.Yüksek gerilim eldivenlerinin güvenliği 36000 V kadar dayanıklı oldugu konusunda ki görüşleriniz nedir ? Son care olarak bu şekilde bir çözüm üretemezmiyiz .Bu eldivenleri kullanarak işin içinden cıkabilirmiyiz? Enerjinin atlaması standart cm ,metre olarak degeri nedir?

Abi yine işine karışıyorum ama karışmadan da duramıyorum.Bu iş,hayatından daha mı önemli.Forumda og yg ve ag kazaları sonucu ortaya çıkan resimler var.İstersen önce onlara bir bakıver.
Allah korusun ve her daim yardımcımız olsun.İnşaallah şu işi kazasız belasız atlatırsın.(amin)

arkadaşım orta gerilim diyosun 36kv eldivenle enerjili iken tamir edebilirmiyim demişsin.

doğru anlamışmıyım diye tekrar tekrar okudum. eğitimli bir insanın böyle birşey yapması için delirmiş olması lazım.

değil izole eldivenle tutmak yaklaşmayı bile aklından geçirme.

başka birşey demiycem. sanki başımdan aşağıya kaynar sular döküldü yahu...

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri