Og hücre arızası

Termal kamera ile gözlem yapmanız gerekir yoksa da arkadaşların dediği gibi geçit izalatörlerini kontrol etmeniz gerekli aynı zamanda akım ve gerilim trafoları varsa kontrol etmelisin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşım açık bara siteminde ses geliyorsa baraların renklerine bakarak atlama yerinin tayinini yapabilirsin. Atlama yerinde kılcal atlamalr olduğundan arıza atlaması olmaz ve renklerde ısıya bağlı küçük siyahlaşmalar olur. Açık bara siteminde aynı anda kopanzasyon varsa ve devamlı devrede ise yük düştüğünde gerilim yükselmesinden ve seninde dedğin gibi denize 200M buda nemli bölge olduğunu gösterir. Açık bara siteminde atlama sesi ile gevşek mekanik aksam sesi Bakım teknisyeni tarafından fark edilir. Bir bakım teknisyenine göster... Termal kamera ile izleme şansın varsa mümkünse gece takip et termal kamera yoksa arkadaşın dediği gibi akşam ışıkları söndür öyle izle
Kolay Gelsin....

orıon trafo arkadaşımın dediğine katılıyorum bu konuda çok tecrübesi olan bi arkadaşımızdır.;)

epoksi reçine izolatörlerden mümkün olduğunca uzak duruyorum, nemli ortamlarda porselen mesnet izolatör kullanmayı deneyin ve takılan izolatörleri sirke ile temizleyip öyle devreye alın...

eğer nemden, gevşek bağlantıdan veya izolatörlerden değilse ve binadakuru tip trafo varsa koruma topraklamalarını kontrol et. bütün demir malzemeleri topraklaman gerekir. aksi taktirde kuru tip trafonun manyetik alanı yüzünden demir vs malzemeler rezonansa geçer ve titrer bu da ortamda ses oluşturur.

Arkadaşların verdiği önerilere katılıyorum bu konuda bende deniz seviyesinin düşük olduğu bölgelerde nemden yüzeysel atlamalar ve izalosyon yoğunluğu azalıyor artı tehcizat ömründende kaynaklanıyor. benim önerim nem oranını düşürmeniz ve atlama oranını gözle tespit edip şayet atlama çok fazla ise izalatör değişimine gidebilirsiniz.

koruma topraklamasını olç 5 in altına düşür kacıran izalatörü değiştir bidaha sorun cıkmaz topraklama bozuksa devamlı ses ve arıza cıkartır

arkadaşım gevşeklikten olabilir çok küçük akım olşup ark yapabilir

izalatörler bir süre sonra özelleğini de kaybedebiliyor. bahsettiğiniz gibi değiştirmek gerekir

Aynı problemi aşırı tozlanmadan dolayı bizzat yaşamıştım. Periyodik bakım programında temizliğede büyük önem verilmeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri