ocak çakmağı arızası acillll.

nexttime

Üye
arkadaşla candy marka set üstü ocak kurulumu yaptım 15 adet bir site içerisinde ocakların çakmakları çok zayıf şekilde yada hiç çakmamaktadır .cihazın birini atl aldım atölyede sorunsuz çalışmaktadır kurulum esnasında ateşleme bobinini değiştirdim çakmak gurubunu kople değiştirdim. sorunu bulamadım voltajlarla ilgili olabilirmi diycem ama normal herşey çalışıyo pirizde anlayamadım . bana yardımcı olurmusunuz. formda da yeniyim.:D

topraklama ile ilgili olabilirmidiye düşündüm ama zannetmiyorum başka ne olabilir yardımcı olun arkadaşar ne etkileyebilir şimdiden teşekkür ederim

Nekstime senin dediğin gibi atölyede çalışıyorum orda çalışmıyorsa sen ordaki prizlerde sorum var mı ona bi bak sanırım elektrikli çakmak

Sent from my Discovery using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Çakmaklar genelde CDI tipinde yapılır. CDI sistemleri araştırırsanız doğru bir analiz yapıp sorunu bulmanız kuvvetle ihtimaldir.

arkadaşla candy marka set üstü ocak kurulumu yaptım 15 adet bir site içerisinde ocakların çakmakları çok zayıf şekilde yada hiç çakmamaktadır .cihazın birini atl aldım atölyede sorunsuz çalışmaktadır kurulum esnasında ateşleme bobinini değiştirdim çakmak gurubunu kople değiştirdim. sorunu bulamadım voltajlarla ilgili olabilirmi diycem ama normal herşey çalışıyo pirizde anlayamadım . bana yardımcı olurmusunuz. formda da yeniyim.:D

Merhaba.Sn.nexttime;set üstü ocak çakmaklarının kıvılcım eşliğinde yanıp,ocaktan çıkan bu karışım gazının ateşlenmesi durumları,benim şimdiye kadarki bazı gözlemlerim ve birtakım tespitlerime dayanarak pek çok ön şarta da doğrudan bağlıdır;

1.Atlayan kıvılcımın kalitesi ve bu kıvılcımın o andaki bu karışımı tutuşturma sıcaklığı (Doğalgaz+hava,lpg+hava,metan+havanın homojen karışımı) bu gaz karışımlarının çok çabuk yanabilmesi için oldukça önemlidir.Havanın o andaki nemi,havadaki negatif iyonların sabah veya öğleden sonrasındaki artışıyla bir fazlalığı,havadaki pozitif iyonların kapalı ve sisli havalardaki fazlalığı,vb.etkenler çok çabuk ateşlenmeyi ve yanabilmeyi çoğu zaman geciktirebilir.

2.Kıvılcım atlama aralığının optimum (Aralık gereğinden çok uzak olduğunda da,zaten bu kıvılcımın doğrudan atlama şartı bir şekilde yok edilmiş oluyor),yani ideal ayarında olabilmesi,kılcal çatlaklar ve kirlerden mümkün olduğunca da uzak olabilmesi,kıvılcım kalitesini de direk etkileyeceğinden (Veya hiç atlama yapmamasına da neden olabileceğinden) dolayı çok önemlidir.

3.Çalışma ortamının sıcaklığıyla ve havadaki yabancı partiküller (Kıvılcımın atlaması için bu karışım gazının iyonize olup kıvılcımın kolayca atlamasını engelleyecek veya iyonlaşmasına olumsuz etki yapabilecek,ocağın maruz kaldığı iç ortamdaki olumsuz partiküllerin miktarca fazlalığı,kıvılcım atlasa bile,gazın tutuşma (Alevlenme) sıcaklığına kadar kıvılcımın bu sıcaklığı ile çok çabuk tutuşup yanabilmesi de çoğu zaman yine engellenmiş olabilir.

Not: Şebeke voltajındaki çok anormal değişimlerin haricinde,prizlerdeki bu VAC voltajının küçük değişimleri (200-240 volt ac.aralığı gibi) kalitesiz kıvılcım oluşmasını doğrudan da etkileyemez.Çok büyük voltaj düşümleri yaşanırsa,ateşleme bobinine gelen güç (Volt*amper) oranı da çok fazla düşeceğinden,kıvılcım kalitesi belki o zaman çok kötüleşebilir veya hiç kıvılcım atlamayabilir.Yani genellikle çok büyük,ekstrem voltaj düşümlerinin haricinde set üstü ocakların çakmakları bundan etkilenmeyecek (Veya en az etkilenecek) şekilde bu küçük voltaj değişimlerine de toleranslı olacak şekilde imal edilirler.Kolay gelsin.Saygılarınmla.

ölçü aletiyle prizlerin voltajını ölç bakalım kaç volt faz nötr ve faz toprak arasını ölç nötr toprak karışımı varmı yokmu. slm

Dairelerdeki toprak hattını kontrol ettirin! Toprak sırfırlama dediğimiz yöntemle nötrlenmişse kıvılcım göremeyeceğinizi sanıyor ve inanıyorum.

Arkadaşlar gerçekten bu konuyla ilgilendiniz için teşekkürler anlatılan her şeyi göz önünde bulunduracağım yarın tekrar servise gideceğim prizi kontrol edeceğim sizlere sonucu yazarım arkadaşlar.

yeni üye olmama rağmen benim sorunumla bu kadar ilgilendiğiniz için çok sağ olun

formlar ve yorumlar çok başarılı....

arkadaşlar bizim bişey yapmamıza gerek kalmadı cihazlar düzeldi

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri