O An Elektrikçi Olduğuma İsyan Ettim.

herkeze ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum.birde sizce bu olayda bi hatam var mı varsa nedir.bunuda bilmek isterim.

kardeşim öncelikle geçmiş olsun bu durumda senin bir kaç ihtimalin gözden kaçmış öncelikle ayağındaki ayakkabın bu iş için uygun olmalı + bahsettiğin YG. değilda OG. Gerilimdir teller üzerine düşen ordaki gözden kaçan ihtimalde işletmede kesicilerin açıcıların panellerin ön kısmında 36kv kauçuk izole olması gerekirdi yok ise tehlike sınırı hat safada demektir...

Geçmiş olsun arkadasım.Ne kadar dıkkatlı olursak olalım bazen kazalar kaçınılmaz oluyor :(

geçmiş olsun arkadaşım.buda bizim işimizin cilvesi,bir çok meslek hastalığı var bizim işin meslek hastalığı yok ama ölüm veya sakat kalma riski varçok dikkatli olmamız gerekiyor.

geçmış olsun vede arkadaşlar için kulağa kupe olacak kadar önemlı tecrube olsun derım

heralde ben de olsaydım sizin yaptınızın aynısını yapardim BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN verilmiş sadakanız varmış

Büyük geçmiş olsun. Allah herkezi kazalardan belalardan korusun. Yanlız Tedaş'ın sorumsuzluğu da çok iç acıtıcı :(

gecmıs olsn kardesım

slm.arkadaşlar ilk kez karşılaştığım bi arıza sizinle paylaşmak istedim.dün bi firmadan arızaya çağırdılar gittiğimde bütün sigortalar kompaklar açmış ve 3-5 florasan ampul patlamış ve yerlerde idi.ben pano odasına girdim ve yanan patlayan bir yerler olup olmadığına baktığımda hiçbir sorun yok gibi idi.daha sonra işçiler trafo altındaki kompaktan duman çıktığını söylediler ve bi kontrol kalemi ile oraya gittim.trafonun yanmış ve elektrik direğinde kaçak olduğu düşüncesi ile bi miktar tırssamda kompağın giriş çıkışlarını ölçtüm.enerji yoktu sanırım trafo sigortaları atmış idi nese tedaş ı arama düşüncesi ile on adım ya attım ya atmadım peşimden kompaktan müthiş bi patlama sesi geldi.arkamı dönüp uzaktan trafoya ve yüksek gerilim hattına baktığımda yüksek gerilim hattının birtanesinin çıkıştaki alçak gerilim tellerinin üzerinde gördüm.ve anladım ki tedaş arızayı arıyordu ve hiçbirşey bulamayınca yüksek gerilimi tekrar beslemişlerdi işte kompağa bu yüzden yüksek gerilim gelmiş ve patlamıştı.halen düşünüyorum ben orda kontrol kalemi ile ölçüm yaparken 1 dak önce patlasa idi sanırım bu tecrübeyi sizinle paylaşamaz evimin önünde sandal yeler duruyo olurdu.tüm meslektaşlarımın allah(cc)yardımcısı olsun.eeee bundan sonra orda tükenen sadakalarımı yenilemem gerekiyo sanırım.herkeze kazasız belasız çalışmalar.

Arkadaşım bir Tedaş Elerktrik Arıza çalışanı olarak ilk öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum.
Sizin herhangi bir elektriksiz kalma durumunda ilk yapmanız gereken şey 186 elektrik arıza kurumunu arayarak trafonuzun bağlı olduğu orta gerilim hattında enerji olup olmadığını sormaktır.Diğer bir öneri olarak kontrol kalemi yerine faz kalemi kullanarak ölçüm yaparsan fazlar arasında, enerji senin üzerinden geçmeyecektir.Böylelikle kontrol kaleminde herhangi bir olasılıkta alacağın hasardan çok daha az hasar almış olursun.O patlama sesi seni aldatmasın.Termik şalterin çok büyük bir hızla yaydan boşalması sonucu böyle patlama sesini andıran bir ses meydana gelmektedir.Burda tehlike oluşan arktan gözlerinin hasar görmesi veya elllerinde eldiven yoksa yanıklar meydana gelmesi olabilir.
Tedaş açısından bakıldığında Tedaş bir fideri açtığında 10 dk. ya yaklaşık bir süre arıza,patlama ihbarı bekler.Eğer 10 dakika gibi bir süre içerisinde böyle bir ihbar bildiren olmazsa 1 kere hattı kapatarak dener.Eğer Tedaşa bağlı özel trafo müşterilerinde çalışıyorsanız bu ihtimali her zaman gözönünde bulundurmakta fayda var.

Son düzenleme:
gecmis olsun arkadasim allah yardimcimiz olsunhergün ic iceyiz böyle tehlikelerle

Forum istatistikleri

Konular
128,336
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri