NYA yerine TTR kablo kullanılırsa sorun olur mu?

Elektrik sektörü diğer sektörler gibi değil, mühendisim ama ana dalım değil, bir zamanlar çalıştım ama evlere sigorta çekme işi olarak değil. Elektrik tek bir daldan oluşmuyor. 3 kere farklı esnafa gidip dolandırılmak tesadüf olamaz. Bu ustalık mevzusunun tamamen bitirilip, mühendislere verilmesi gerekiyor. Mühendisler içinde tus sınavı gibi bir uzmanlık sınavı gelmesi gerekiyor. Akademisyenim dedim ama ben İTÜ'de ders vermiyorum prof değilim öğretim görevlisiyim ben her şeyi biliyorum demedim. Elektrik ana dalım değil ama bizim yan dalımızda büyük yer kaplıyor.

Sadece uzatmada kullanılan TTR kablo ile benim ne işim olur? Antigron kabloyu ayırt edemediğimi nereden uydurdun? satıcıya güvenip paketi açıp bakmadım sen her aldığına bakıyorsan memleketin namussuz olmasına alışmışsın demektir. elektrik malzemesi satan yerler elektrikçidir kime hikaye çeviriyorsunuz? kapıda usta diye adamın adı yazıyor. Gerçekleri konuşmasak bu iş düzelmeyecek, her adamın dükkan açıp elektrik ustasıyım diye iş yapması yasaklanmalı diye konuyu çevirmeye çalıştım. Bir insan üstüne alınıyorsa onda sorun vardır.

Pabuç takalım dedin başka bir şey demedin burada makale mi yazdın yoksa oturum mu yaptın? tanımadan etmeden kimseyi yargılama ileride çok sıkıntı çekersin. Konuya farklı yorumlar yazarak kirlettiniz. Adam yerine koyup cevap vermek suç.
Zaten mesajımı sizi bilgilendirmek için yazmadım. Sektörden olmayan birine kablo özellikleri hakkında bilgi yazmaya gerek görmüyorum. Gerek duyan varsa yazabilir. Konunuzun kirlendigini düşünüyorsanız forum yönetimine yazarsanız mesajlar silinir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaten mesajımı sizi bilgilendirmek için yazmadım. Sektörden olmayan birine kablo özellikleri hakkında bilgi yazmaya gerek görmüyorum. Gerek duyan varsa yazabilir. Konunuzun kirlendigini düşünüyorsanız forum yönetimine yazarsanız mesajlar silinir.
Siz geçen prizi bile elektrikçiye değiştirtmeleri lazım diye aç gözlü vatandaş olduğunuzu şimdi hatırladım. Sektörden değilim dediğimde mesleğim elektrikçilik değil. Korkma başkası bir şey öğrendiğinde genel kültür yayılır sen aç kalmazsın. Belli ki çok cimri ve farklı bireysin ki kimse sana iş yaptırmıyor bu kadar alçalarak konuşabiliyorsun. Konuyu yönetimin silmesine uğraşmasına gerek yok. Burası goy goy sitesi değil. Herkes her şeyi öğrenmeli, tüketici bilinçli olursa sizin gibi bilinçli olmayan iş yapacak olanlar bilinçlenmez. Mekatronik ile derdin sıkıntın büyük anlaşılan, boşuna ağlamaya gerek yok iyi bilgili mühendis her zaman kazanır sizde iyi olun sizde kazanın. ;) İşinin hakkını vereni ben başımın üstünde taşırım ama benim konumdaki sektörü mundar eden bahsettiğim kişilerin özü tam olarak sizsiniz.

Siz geçen prizi bile elektrikçiye değiştirtmeleri lazım diye aç gözlü vatandaş olduğunuzu şimdi hatırladım. Sektörden değilim dediğimde mesleğim elektrikçilik değil. Korkma başkası bir şey öğrendiğinde genel kültür yayılır sen aç kalmazsın. Belli ki çok cimri ve farklı bireysin ki kimse sana iş yaptırmıyor bu kadar alçalarak konuşabiliyorsun. Konuyu yönetimin silmesine uğraşmasına gerek yok. Burası goy goy sitesi değil. Herkes her şeyi öğrenmeli, tüketici bilinçli olursa sizin gibi bilinçli olmayan iş yapacak olanlar bilinçlenmez. Mekatronik ile derdin sıkıntın büyük anlaşılan, boşuna ağlamaya gerek yok iyi bilgili mühendis her zaman kazanır sizde iyi olun sizde kazanın. ;) İşinin hakkını vereni ben başımın üstünde taşırım ama benim konumdaki sektörü mundar eden bahsettiğim kişilerin özü tam olarak sizsiniz.
Az söylediniz, sadece ben değil bu forumun tamamı tarif ettiğiniz gibi bence. Çünkü hepsi bana benziyor ne hikmetse.

Az söylediniz, sadece ben değil bu forumun tamamı tarif ettiğiniz gibi bence. Çünkü hepsi bana benziyor ne hikmetse.
Lafı çevirip kıvırıp çarpıtmakta böylesine çekinmeden göz göre göre yapanı görmedim. Forumda sizin magazinci ekip dışında herkes hoşgörülü ve yardımcı olan bilgili insanlar. Türkiye'nin en eski forumlarından birisi olan bu site sizden ibaret değil, sizin üyeliğinizde önce geçmişte açılan binlerce tecrübe içeren sizin gibi magazin ve konu kirletenlerin olmadığı konular kalsa yorum yazma kapatılsa bile sizden fazlasıdır.

Lafı çevirip kıvırıp çarpıtmakta böylesine çekinmeden göz göre göre yapanı görmedim. Forumda sizin magazinci ekip dışında herkes hoşgörülü ve yardımcı olan bilgili insanlar. Türkiye'nin en eski forumlarından birisi olan bu site sizden ibaret değil, sizin üyeliğinizde önce geçmişte açılan binlerce tecrübe içeren sizin gibi magazin ve konu kirletenlerin olmadığı konular kalsa yorum yazma kapatılsa bile sizden fazlasıdır.
Anlamakta inat ettiğiniz nokta şu ki herkese herseyi yapma özgürlüğünün verilmesi bir sürü aptal insanın felaketi olur . İki eliyle bir yerini dogrultamayan bir insan ha bunu bende yaparım diyip yanlış işler yapsa hem kendi canini hem başkalarının canını yaksa bunun sonu nereye varacak . Siz ben el becerim var , iyi kötü teorik bilgim var yaparım diyorsunuz . Az buçuk bilgisi olan insanlar da herseyi yapacaksa kanser tedavisine ya da doğum yapmaya niye aile hekimine gitmiyoruz da fellik fellik uzman doktor arıyoruz. Çünkü hayat tehlikesi var , kaybolmuş insan hayatını hicbirsey geri getiremez , elektriğin de hiç ama hiç şakası olmaz . Kendim piyasada çalışan bir elektrikçi değilim , kamuda çalışan bir mühendisim. Piyasadaki adamların ne kazandığı ne kaybettiği beni bağlamaz. Gözü kör onlari savunuyor falan da değilim. Söylediğim elektrik isini elektrikçi yapmalıdır. Ayrıca kimsenin biryerleri kirlettiği yok . Bu laflarınız çok ama çok çirkin.

Son düzenleme:
Anlamakta inat ettiğiniz nokta şu ki herkese herseyi yapma özgürlüğünün verilmesi bir sürü aptal insanın felaketi olur . İki eliyle bir yerini dogrultamayan bir insan ha bunu bende yaparım diyip yanlış işler yapsa hem kendi canini hem başkalarının canını yaksa bunun sonu nereye varacak . Siz ben el becerim var , iyi kötü teorik bilgim var yaparım diyorsunuz . Az buçuk bilgisi olan insanlar da herseyi yapacaksa kanser tedavisine ya da doğum yapmaya niye aile hekimine gitmiyoruz da fellik fellik uzman doktor arıyoruz. Çünkü hayat tehlikesi var , kaybolmuş insan hayatını hicbirsey geri getiremez , elektriğin de hiç ama hiç şakası olmaz . Kendim piyasada çalışan bir elektrikçi değilim. Bu adamların ne kazandığı ne kaybettiği beni bağlamaz. Gözü kör onlari savunuyor falan da değilim. Söylediğim elektrik isini elektrikçi yapmalıdır. Kimsenin biryerleri kirlettiği yok . Bu laflarınız çok ama çok çirkin.
Prodüksiyon şirketlerinde konu bulma, konuyu magazine çevirme yok etme çevirme editörü veya edebiyatçı olsaydınız daha çok kazanırdınız. Basit işler dediğimiz aklı olan 2 dkda öğrenebileceği veya bakarak mantığını çözebileceği basit priz değiştirmek gibi işleri uzman doktorluğu tedaviyi getirip örnek verdiniz ya tamamen sizi kara listeye aldım. Ustalık ince ayar isteyen işlerde olur basit işlerde olmaz. Anlamadığın işe araştırmadan öğrenmeden giren herkesin sorumluluğu kendinedir siz bu konuda endişelenmeyin ki sizin para dışında endişelendiğiniz olayına imkansız olarak bakıyorum ve konudan çıkın işinize bakın iyi günler.! Konuyu murdar ettiniz, birisi TTR kablo diye araştırma yapsa sizin yüzünüzden murdar olan konuları görecek.

Ben elektrik işi yapmıyorum o yüzden elimde pabuç ve pense seti olmadığı için takamadım. Yan keski ile yarım yamalak sıkıp takacağıma burup takarım daha iyi diye düşündüm. Bunun sorumlusu ülkedeki iş bilmez veya iş biliyorken işten kaçan, insanları dolandıran 1 kuruş için şerefini namusunu satan ahlaksız elektrikçilerin çok fazla yaygınlaşmasıdır.
Tespitinize katılıyorum. Maalasef bütün mesleklerde durum bu şekilde.

Yine meslekten olmayan, bilgisi de olmayan ama bildiğini sanan bir vaka durumu. Daha fazla yazmaya değmez. Forum yöneticilerinin bir meslek grubuna hakaret iceren ve hemen her mesajında bunu tekrarlayan kisilere karşı geregini yapacagini dusunuyorum.

Yine meslekten olmayan, bilgisi de olmayan ama bildiğini sanan bir vaka durumu. Daha fazla yazmaya değmez. Forum yöneticilerinin bir meslek grubuna hakaret iceren ve hemen her mesajında bunu tekrarlayan kisilere karşı geregini yapacagini dusunuyorum.
Ben mesleğe değil, kontrolsüz ve denetlenme olmadan yaygınlaşan bildiğini sanan ama bilgisi olmayan vakalardan bahsediyorum. Üstünüze alındıysan yapacak bir şey yok sizin için. Konuyu daha fazla murdar etmeden konudan uzaklaşmanızı rica ediyorum. Ben burada neyi bildiğimi iddia etmişim? yazılardan seç göster kime akıl vermişim? ben burada soru soruyorum siz ne diyorsunuz? hiç mi utanma ahlakınız yok. Burada bir çeteleşme var konuları maganize çevirip murdar ediyorlar. Ya soruya cevap ver yada yazmayın? yazmak zorunda değilsiniz... goy goy forumu değil burası.
Tespitinize katılıyorum. Maalasef bütün mesleklerde durum bu şekilde.
Sistem şuan ölü... sistem kolay ceza kesmeyeceği hiçbir şeyi denetlemiyor. Araba süren adamı ehliyeti var mı diye denetleyen devletin, ustayım diye gezenleri, işyeri işletenleri de denetlemesi lazım bahsettiğim konu bu. Küçük şehirlerde durum içler acısı durumu geçmiş durumda. Google haritadan bakıyorum dükkana 20 kişi yazmış 3-5'i arkadaşı fake, gerisi 1 yıldız ama adamın ruhsatı iptal edilmiyor sorun orada. Muz cumhuriyetine döndük sonunda.

Ben mesleğe değil, kontrolsüz ve denetlenme olmadan yaygınlaşan bildiğini sanan ama bilgisi olmayan vakalardan bahsediyorum. Üstünüze alındıysan yapacak bir şey yok sizin için. Konuyu daha fazla murdar etmeden konudan uzaklaşmanızı rica ediyorum. Ben burada neyi bildiğimi iddia etmişim? yazılardan seç göster kime akıl vermişim? ben burada soru soruyorum siz ne diyorsunuz? hiç mi utanma ahlakınız yok. Burada bir çeteleşme var konuları maganize çevirip murdar ediyorlar. Ya soruya cevap ver yada yazmayın? yazmak zorunda değilsiniz... goy goy forumu değil burası.

Sistem şuan ölü... sistem kolay ceza kesmeyeceği hiçbir şeyi denetlemiyor. Araba süren adamı ehliyeti var mı diye denetleyen devletin, ustayım diye gezenleri, işyeri işletenleri de denetlemesi lazım bahsettiğim konu bu. Küçük şehirlerde durum içler acısı durumu geçmiş durumda. Google haritadan bakıyorum dükkana 20 kişi yazmış 3-5'i arkadaşı fake, gerisi 1 yıldız ama adamın ruhsatı iptal edilmiyor sorun orada. Muz cumhuriyetine döndük sonunda
Gerek eğitim gerek meslek yaşamım boyunca iddianizdaki gibi bir akademisyene rastlamadım. Bilakis tum akademisyenler teoriyi pratikte uygulayan sahadaki arkadaslardan övgüyle bahseder. Çünkü onlar anlattiklarinin uygulayicisidir. Size gelirsek, sigorta soruyorsunuz, kablo soruyorsunuz, kablo akim tasimayi soruyorsunuz, yok priz baglamaymis, yok efendim topraklamaya bir kontrol kalemi tutmuşta elektrik varmis, hay efendim yapan adamin bilmem ne... Bu söyledikleriniz oldugunuzu iddia ettiginiz kişilik vasıfları ile iler tutar yeri yok maalesef.
Uyandirdiginiz izlenim cirak ile kalfa arasi, muhtemelen meslek lisesi 2. 3. Sinif öğrencisi soruları. Verdigimiz tepkilerde kullandiginiz dil ise klasik ergen tepkileri...
Yanilmadigima eminim.
Hasbel kader 3 kere gidip ayni yerden kablo istemişsin, onu da Allah bilir ne dedin ne adama da ne verdi.. Yok efendim eve gitmiş te görmüş. Paket mi yapiyorlar 3-5 metre kabloyu da eve gidince açıyorsun. Yok edendim tabelada usta yaziyormus ta falan... Almış ele dusmus yola anlatıyor. Meslekteki herkes bilir ki malzeme malzemeciden alinir, oradaki arkadaşlarda meslegin tezgahtarlaridir. Bizim kadar malzeme çeksen bir ömür boyu konuşacaksın demek.
Bu mesleğe emek vermiş, hala veren, buradan ekmegini kazanan kişilerin sizin bu tür ipe sapa gelmez soylemlerinize, hakaretlerinize goz yummalarini beklemeyin. Sizi bilgi olarak katlayip, katlayip, katlayip tekrar dumduz edecek insanlara hakaret edip bilgiçlik taslamayin.
Yönetimin dikkatini tekrar cekiyorum. Hirsiz, namussuz, kendini satan, cahil, bir sey bilmez vs gibi hakaretlerle bur meslek grubu mensuplarini alenen hedef alan soylemlere gereğini yapın lutfen.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri