Notebook bataryası hücre değişimi

Üç aylık konuyu hortllattım ama benim gibi bu işlerle uğraşanlara yararlı olur diye paylaşıyorum. 2x3'lı 18650 kullanılmış, 100 mOhmdan düşük pilleri mecburen bataryanın eepromdan sökerek Liitokala şarj cihazı ile şarj ettim. +- kutuplardan 12.24V ölçtüm. Her pilin voltajı 4V'un üstündeydi. Bataryayı laptopuma taktığımda % 99 dolduruyor gördüm. Aida64'de de "Yüksek seviye dolduruluyor" gördüm. Laptopun şarj ledinde de şarj ledi yeşil sabit yanıyordu. Bir gece şarjda kalmasına rağmen yine % 99 gördüm. Yani eepromun şarjı kestiğinden emin oldum. eepromu resetleyince pillerin şarj olduğunu öğrendim. Elinde eeprom resetleme programı olna varsa çok makbule geçer.

Ekli dosyalar

• Yeni piller taktım-20112021.jpg
    Yeni piller taktım-20112021.jpg
    75.8 KB · Görüntüleme: 16
  • Yeni piller taktım-21112021.jpg
    Yeni piller taktım-21112021.jpg
    74.1 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
pilleri değiştirdikten sonra bilgisayar hala bataryayı değiştirin veya şarj etmiyor gibi uyarı vermedi mi ?

çünkü bataryaların çoğunda eprom var ve onu pil değiştirdikten sonra resetlemeniz gerekiyor yoksa aynı tip uyarıları almaya devam edersiniz
Merhaba, pil grubunu mecburen eepromdan sökerek laptopa taktım. % 94 şarj doluyor görünüyor. Laptopun batarya ledi kırmızı yanıyor ama şarj olmuyor. Adaptörü fişten çekince laptop kapanıyor. eepromu nasıl resetleyebilirim? O kadar emek verdim. Boşa gitmesin istiyorum. Yardımcı olursan çok makbule geçer.

Bu eprom konusunun çözümü olduğunu sanmıyorum. Riskli bir iş.

Varsa bile buralarda değilde yabancı sitelerde bilgi bulunabilir. Özellikle Rus siteleri. Eprom klonlama yapan cikabilir.

Epromun adı nedir?

Yazıcı kartuşlarında da benzer bir çip değişim ya da resetleme olayı var. Batarya tamircileri de bu konuyu bilebilirler. Bazen duyuyorum batarya tamir edenleri.

Yabancı siteleri dolaştım. Birisi bataryadaki pil grubundaki pilin + ucu ile soketin + ucunu 5 sn (laptopa giren soket) süreyle birkaç kez kısa devre yaptırıyor. Diğeri ise pilin + ucunu soketin hem + hemde - uçlarını kısa devre yaptırıyor. %96 şarj gösteren piller % 0 gösterdi. Piller şarj olmadı.

Yabancı siteleri dolaştım. Birisi bataryadaki pil grubundaki pilin + ucu ile soketin + ucunu 5 sn (laptopa giren soket) süreyle birkaç kez kısa devre yaptırıyor. Diğeri ise pilin + ucunu soketin hem + hemde - uçlarını kısa devre yaptırıyor. %96 şarj gösteren piller % 0 gösterdi. Piller şarj olmadı.

Muhtemelen üzerindeki bms kartını bu işlemle yaktınız. O batarya grubunun çalışacağını sanmiyorum.

Ekli dosyalar

• Pil değerleri-3.jpg
    Pil değerleri-3.jpg
    101.1 KB · Görüntüleme: 15

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec