Notebook bataryası amper hesabı hakkında

tan er

Üye
Merhaba laptopumun bataryaları uzun süre önce zayıflamıştı. Bilgisayar devamlı bataryalar kötü durumda değiştirin diyordu.
Kaale almadım. Bir süre sonra şarj ışığı devamlı kırmızı yanmaya başladı ve şarj tutmaz oldu.
En son ise bugün bilgisayar açılmadı. Pilleri çıkarınca açıldı.
Bataryaların içini açıp baktım.
6 hücreden oluşuyor ve 2 li gruplar lar halinde.
2,li gruplardaki her bir pilin voltajlarını da fotoya ekledim.
Bu pillerden 2 tanesi ölü durumda. bu 2 pili değiştireceğim.
Ayrıca bataryanın etiket bilgileri ise şu şekilde.
11.1 Volt 3500mAh ve 39Wh pil setinin etiket değeri.
Watt= Volt X Amper
Amper= Watt/Volt
39Wh/ 6 batarya= 6,5 Watt
6,5 Watt/3.7 Volt= 1,75 Amper = 1750mAmp

Şimdi 18650 pil 3,7 Volt 1,75 amper pil alacağım.
Burada 2 tane sorum olacak
1) 1750 amper pil bulamadım. Onun yerine 2200 amper alsam olur mu?
2) diğer sorum ise Sony bataryaların etiketinde neden 3500mAh yazıyor?

Ekli dosyalar

• 20210811_230321.jpg
    20210811_230321.jpg
    113.5 KB · Görüntüleme: 15
  • 20210811_230333.jpg
    20210811_230333.jpg
    99.2 KB · Görüntüleme: 21
Merhaba, Lityum pil konusunda çok çok tecrübeli değilim ancak bildiklerimi sana aktarabilirim. Lityum bataryalarda bir çok kapasite seçeneği mevcut genelde ihtiyaca göre alınıyor bu bataryalar, örneğin sony vtc6 18650 bataryaları piyasanın en kalitelilerinden ve en fazla kapasitesi olan bataryası. Ayrıca çok bilgim olmamakla birlikte 1750mAh pil alma konusunda yanlış düşünüyor olabilirsiniz çünkü bataryalarınız sıfır değil çoğu pilin kapasitesi düşmüş durumda.

Konuyu iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

Forumda bir kaç taneden fazla başlık var bu konuda.Yapmak istediğiniz şey olmaz.Ölü pilleri değiştireyim çalışmaya devam etsin işi Dizüztü bilgisayar bataryalarında işe yaramıyor çünkü.Boşuna pil alıp paranızı zayi etmeyin.

Olayı araştırdıkça canım sıkılmaya başladı. eeprom devresine gelen beslemeyi kesmeden yeni pilleri paralel bağlayıp sonra eski pilleri çıkarmaya karar verdim. Ancak yeni pillerin voltaj yada amper farkı risk yaratır mı emin değilim.

Pillerin eşdeğerde olmaları için tüm pilleri değiştirmeniz gerekir. Şarj modülü ve hafıza olayından dolayı bu işi yapanlarla irtibata geçmeniz daha iyi olur.

Pillerin eşdeğerde olmaları için tüm pilleri değiştirmeniz gerekir. Şarj modülü ve hafıza olayından dolayı bu işi yapanlarla irtibata geçmeniz daha iyi olur.
Öneriniz için teşekkür ederim. Valla tüm piller değişecek ise bu riske zaten girilmez, yeni batarya alıp takılır. Yenisi zaten 250 tl. Ben 2 pil değiştirip yola devam edeceğim. Öncesinde pillerin voltajını sıfırlayıp dengelemek lazım. amper farkı ilk dolum için sorun olsa bile bütün bataryalar full şarj olduktan sonra pek bir fark yaratacağını düşünmüyorum.

Kapasitesi düşmüş olanlar, erken şarj olunca yeniler tam şarj olmamış olacaklar. Dolaysıyla ya eskiler aşırı şarja muhatap olacak ya da yeniler yetersiz şarjdan dolayı tam kapasiteleri kullanılamayacak. Tabi üzerindeki BMS devresi her pili ayrı ayrı kontrol ediyorsa başka.

Emin değilim ama BMS her grubu ayrı ayrı kontrol ediyordur. Tesadüfen arızalı olan(voltajları düşük olan) 2 pil aynı grup içinde. Bazı bilgisayarlarda bios içindeki boot altında "Smart battery calibration" özelliği var. ama benim sony de görmedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri