Nostaljik radyo tamiri; kısa orta ve uzun dalga frekanslarının günümüzde kullanılabilirliği hakkında yardım

Diğer bobin orta dalga bobini. Bozuk olan ise uzun dalga bobini.
Bu bobini ucundan itibaren sök. Ancak kopan telleri atma.
Tellerin toplam uzunluğu kadar almış olduğun litz telinden kes. Sağlam teli orta uçtan itibaren sar.
Sararken telleri yan yana sarma. Aralarında boşluk olacak şekilde ve çaprazlamasına sar.

Selam. Görseldeki Uzun dalga bobini, petek şeklide sarılır ve yanılmıyorsam 300-350 spir sayısı vardır. Üç yada 4 uçludurlar. 4 uçlularda 2 uç anten akort primer, 2 uç da sekonder içindir. Ancak genelde primer ve sekonderin şase uçları birleştirilerek bobin üç uçlu hale getirilir.

Pratik olarak primer ve sekonder uçları kolaylıkla bulunabilir. Bobin uçlarına dikkatle bakılırsa ortak uç görülecektir. Bu iki sarımın birleştirilmesinden anlaşılır.Ölçü aleti en düşük omaj kademesinde veya continuity (Buzzer veya diyot ölçüm) kademesinde iken, ölçü aletinin bir ucunu bu ortak uca diğer ucunu da bobinin diğer uçlarına değdirin. Omajı daha yüksek olan (genelde 10 ohm civarı görünür) primer sargısı ucudur. Omajı düşük olan üç ise sekonder ucudur.

Şimdi gelelim bunların bağlantılarına. Primer ucu, Varyabl kondansatör (Frekansı değiştirgeci)'ün A yazan ucuna, Sekonder ucu ise -genellikle bir kondansatör üzerinden- veya direkt olarak mikser transistörünün bazına bağlanır. Bobinin ortak ucu ise varyabl'ın orta ucuna, yani şaseye lehimlenir. Bu anlattığım durum tek dalga AM veya AM-FM çift bant radyolar için geçerlidir. Ancak Her varyabl'da A (ve osilatör için O) harfleri bulunmaz. Bunun çözümü ise pratik olarak herhangi bir frekans alımı yoksa varyabl bağlantı uçlarını değiştirmek olabilir. Sizin radyoda ise 3 farklı AM bandı var. Yani primer ve sekonder uçları yukarıda anlattığım gibi direkt varyabl kondansatöre bağlanmaz. Bant seçici komütatörün uygun pinlerine bağlanması lazım ki, Orta, Uzun ve Kısa dalgalar aynı varyabl'ı ve mikser transistörünü ortak olarak kullanabilsin.

İşte durum burada karmaşık bir hal alıyor. Bundan sonraki kısım, yani uygun uçların bulunabilmesi, elde devre şeması olmadığından, tamamen tecrübe ,gözle ve ölçü aleti ile takip ederek, hangi bağlantının nereye gittiğinin tesbit edilip, gerekirse bir kağıt kalem ile küçük çaplı bölgesel devre şeması çıkarılıp bağlantılarının yapılmasıdır. Bu işlemi ben size buradan, uzaktan talimatla anlatamam. Cihazın usta birinin elinin altında ve gözünün önünde olması şart.

Ancak şunu denemenizde bir sakınca yok. İki paragraf yukarıda anlattığım gibi anten primer ucunu direkt varyabl ucuna, sekonder ucunu ise Nanofarad cinsinden bir mercimek kondansatör üzerinden mikser transistörünün bazına lehimleyip, bant seçici anahtarı da Uzun dalga konumuna aldığınızda, eğer komütatör anahtarda bir sorun yok ise (toz, kir, paslanma vb etkilerle kontaklarında iletmemezlik yapmaz ise) ve osilatör bobinlerinin olduğu ayrı plakette veya osilatör bobinlerinde bir kopukluk yoksa Uzun dalga bandında akşamları gün batımından sonra birçok istasyon dinlemeniz mümkün.

Aynı şeyi Orta dalga bandı için de deneyebilirisiniz. İkinci paragrafta anlattığım metodla primer ve sekonder uçlarını bulup, gerekli bağlantıları yapın ve tabii ki bant seçici komütatörü orta dalga bandına alın. Diğer yerlerde sorun yoksa Orta dalga bandında daha fazla istasyon dinleyebilirsiniz.

Elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım ancak biliyorum ki, tecrübesi olmayan biri için hayli karışık gelebilir. Vaktiniz ve sabrınız olduğu sürece üzerinde uğraşılabilir. Sonuçta yüksek voltaj veya ölüm tehlikesi olacak bir durum yok. Hobi amacıyla ve birşeyler öğrenmek adına güzel bir uğraş olur.

Kolay gelsin.
Vakit ayırıp ayrıntılı bir şekilde anlatmışsızın, kaleminize sağlık. Teşekkürler. Herkesin bir işi ve en az bir hobisi olmalı kanaatindeyim. Elektronik de benim hobilerim arasında, devre elemanları arasında saatler geçirsem sıkılmam :) bu konuda bir eğitimim almadım. Sağdan soldan öğrendiğim, araştırdığım kadarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yazdıklarınızı özümseyip en kısa zamanda tatbik edeceğim. Radyomun kısa dalga frekansı çalışıyor, orta ve uzun dalga yayınlarını da çalıştırabilirsem benim için ayrı bir mutluluk olacaktır.

Vakit ayırıp ayrıntılı bir şekilde anlatmışsızın, kaleminize sağlık. Teşekkürler. Herkesin bir işi ve en az bir hobisi olmalı kanaatindeyim. Elektronik de benim hobilerim arasında, devre elemanları arasında saatler geçirsem sıkılmam :) bu konuda bir eğitimim almadım. Sağdan soldan öğrendiğim, araştırdığım kadarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yazdıklarınızı özümseyip en kısa zamanda tatbik edeceğim. Radyomun kısa dalga frekansı çalışıyor, orta ve uzun dalga yayınlarını da çalıştırabilirsem benim için ayrı bir mutluluk olacaktır.
Rica ederim. Yardımcı olabilirsek ne mutlu bize. Radyo benim çocukluğumdan beri tutkum. Yüzlerce radyodan mürekkep bir koleksiyonum da var. Arızalı olan radyoları çalıştırıp hayata döndürmek de benim için bir hobi hatta dediğim gibi bir tutku.
Takıldığınız yerleri sorabilirsiniz. Bu sayede bizler de hem bilgilerimizi tazelemiş oluruz hem de bilmediğimiz şeyleri öğrenme şansımız olur. 30 yıldan fazladır Elektronik hayatımda, hala hergün birşeyler öğreniyorum. Ve bu öğrenme ölene kadar da sürecek. Her zaman öğrenci kalacagiz. Kalın saglicakla.

Diğer bobin orta dalga bobini. Bozuk olan ise uzun dalga bobini. Bu bobini ucundan itibaren sök. Ancak kopan telleri atma.
Tellerin toplam uzunluğu kadar almış olduğun litz telinden kes. Sağlam teli orta uçtan itibaren sar.
Sararken telleri yan yana sarma. Aralarında boşluk olacak şekilde ve çaprazlamasına sar.
Cevabınız için teşekkürler, sade ve anlaşılır olmuş. Üç çıkış sarımın başı ortası ve sonu mu oluyor peki?

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkürler, sade ve anlaşılır olmuş. Üç çıkış sarımın başı ortası ve sonu mu oluyor peki?
Üç çıkışın birisi şasedir. orta uç ve diğer çok sarımlı uçlar komitatöre bağlanmalıdır.
OD bobininin uçlarını analiz et. Aynı şekilde UD bobini de komitatöre yerlerine bağlanacaktır.
OD bobininin komitatöre bağlandığı yerlerin hemen yanındaki uçlara UD bobininin uçları bağlanır.
O uçları takip edersen çözersin.

Bobini çözdüm, tellerin toplam uzunluğunu 779 cm buldum, tabi koparak eksilme de olmuş olabilir. Elimde 10 m civarında tamirciden aldığım, sağlam litz teli mevcut. Fazlasıyla yetiyor ama sarımı nasıl yapacağım bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• 43B28260-FFA1-419C-892C-C051EEC15A0C.jpeg
    43B28260-FFA1-419C-892C-C051EEC15A0C.jpeg
    171.4 KB · Görüntüleme: 19
Bobini çözdüm, tellerin toplam uzunluğunu 779 cm buldum, tabi koparak eksilme de olmuş olabilir. Elimde 10 m civarında tamirciden aldığım, sağlam litz teli mevcut. Fazlasıyla yetiyor ama sarımı nasıl yapacağım bilmiyorum.
Bobinin kopuk kısımlarını tamamen sök. Başka bir makaraya sarabilirsin.
Yaklaşık 15-20 tur kadar sarılı kısma kadar gelmelisin. Burayı elleme.

Sağlam litz telinin ucundan yaklaşık 1cm kadarını önce lehimle.
Bu telin dışı bir çeşit iple kaplıdır. İpin yanması lazımdır.
Ayrıca litz teli birçok damardan oluşturulmuştur. Her bir damarın üzeri emaye kaplanmıştır.
Bu damarları kopartmadan havya ile sürterek ucunun lehim tutmasını sağlamalısın.
Başlangıc ucunun iyice lehim tuttuğundan emin olduktan sonra, 15 turluk bobinin üst ucuna lehimle. Lehimlediğin yerden itibaren makaraya çaprazlamasına sar.
Son kalan ucu da lehimleyerek plastik karkastaki kondansatörün diğer ucuna lehimle.

Selam. Eğer bulabilme imkanınız varsa Celal Dutar hocamızın "Radyo Alıcıları" adlı bir kitabı var. Eski bir kitap ancak bu konuda Türkçe olarak bulabileceğiniz en iyi kaynak olduğunu iddia edebilirim. İçinde Radyo alıcıları ile ilgili A dan Z'ye her konuyu bulabilirsiniz. Ayrıca Bütün radyo bantları için ferromanyetik çekirdekli bobinlerin nasıl hesaplanacağı da ayrıntılı biçimde gösteriyor. İstenilen frekans bandına göre bobinin karkas çapı, iletken kalınlığı, bobin uzunluğu, sarım sayısı vb. her türlü ayrıntı var. Hepsi formüllerle ve örneklerle açıklanmış. Ayrıca bol bol eski radyo şemaları ve radyo arıza notları da var. Kitap bende mevcut ancak şu anda yurtdışında yaşıyorum. Kitap Türkiyede'ki evimde. Orada olsaydım ayrıntılı foto ve bilgi gönderebilirdim. İnternetten araştırabilirsin. Kolay gelsin.

Not: Link vermemde bir sakınca var mı bilmiyorum. Eğer varsa admin arkadaşlar silsinler.
Şurayı inceleyin:
https://www.nadirkitap.com/radyo-al...likte-tek-kitap-celal-dutar-kitap5608247.html

Bobinin kopuk kısımlarını tamamen sök. Başka bir makaraya sarabilirsin.
Yaklaşık 15-20 tur kadar sarılı kısma kadar gelmelisin. Burayı elleme.

Sağlam litz telinin ucundan yaklaşık 1cm kadarını önce lehimle.
Bu telin dışı bir çeşit iple kaplıdır. İpin yanması lazımdır.
Ayrıca litz teli birçok damardan oluşturulmuştur. Her bir damarın üzeri emaye kaplanmıştır.
Bu damarları kopartmadan havya ile sürterek ucunun lehim tutmasını sağlamalısın.
Başlangıc ucunun iyice lehim tuttuğundan emin olduktan sonra, 15 turluk bobinin üst ucuna lehimle. Lehimlediğin yerden itibaren makaraya çaprazlamasına sar.
Son kalan ucu da lehimleyerek plastik karkastaki kondansatörün diğer ucuna lehimle.

Cevabınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla biri 15 turluk sarım, diğeri çaprazlama çok sarımdan oluşan iki sarım oluyor. Plastik makaradaki üç ayağın ilkine 15 turluk sarımın başlangıç teli lehimleniyor. Plastik makaradaki ikinci ayağa 15 turluk sarımın bitiş teli ile çaprazlama çok turluk sarımın başlangıç teli lehimleniyor. Plastik makaradaki üçüncü ayağa ise çaprazlama çok turluk sarımın bitiş teli lehimleniyor. Kondansatör 2. ve 3. ayağa yani çaprazlama çok turluk sarımın başlangıç ve bitiş ucuna lehimleniyor ( burayı yanlış anlamış da olabilirim 😬) tabi bu sarımlar aynı uzunlukta litz teli ölçülüp kesildikten sonra yapılıyor ( makaradaki eski telin eksik olabileceğini varsayarak bir miktar uzun mu kessem acaba 🤔) Doğru mu anlamışım hocam? Bir yanlışlık yoksa bu şekilde uygulayıp test edeceğim.

Selam. Eğer bulabilme imkanınız varsa Celal Dutar hocamızın "Radyo Alıcıları" adlı bir kitabı var. Eski bir kitap ancak bu konuda Türkçe olarak bulabileceğiniz en iyi kaynak olduğunu iddia edebilirim. İçinde Radyo alıcıları ile ilgili A dan Z'ye her konuyu bulabilirsiniz. Ayrıca Bütün radyo bantları için ferromanyetik çekirdekli bobinlerin nasıl hesaplanacağı da ayrıntılı biçimde gösteriyor. İstenilen frekans bandına göre bobinin karkas çapı, iletken kalınlığı, bobin uzunluğu, sarım sayısı vb. her türlü ayrıntı var. Hepsi formüllerle ve örneklerle açıklanmış. Ayrıca bol bol eski radyo şemaları ve radyo arıza notları da var. Kitap bende mevcut ancak şu anda yurtdışında yaşıyorum. Kitap Türkiyede'ki evimde. Orada olsaydım ayrıntılı foto ve bilgi gönderebilirdim. İnternetten araştırabilirsin. Kolay gelsin.

Not: Link vermemde bir sakınca var mı bilmiyorum. Eğer varsa admin arkadaşlar silsinler.
Şurayı inceleyin:
https://www.nadirkitap.com/radyo-al...likte-tek-kitap-celal-dutar-kitap5608247.html
Tavsiyeniz için teşekkürler, istifade edilebilecek bir eser olduğu muhakkak 👍

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri