Nostaljik radyo tamiri; kısa orta ve uzun dalga frekanslarının günümüzde kullanılabilirliği hakkında yardım

Herkese merhaba. Elime kısa orta ve uzun dalga sinyallerini alabilen nostaljik bir radyo geçti ve ben arızalı bu cihazı tamir etmek istiyorum.
Tesbit ettiğim bazı arızalar ve sorularım:

1) 125v 22000pF (kondansatör olsa gerek) arızası. Eski bir parça, aynısından bulamazsam yerine ne kullanabilirim?
2) Siyah kömür görünümlü çubuğa sarılı bobinin tekinde kopuklar var. Teller çok saçaklı. Tamiri ve bağlantısı nasıl olmalı bilmiyorum.
3) Radyonun içinde trafo veya pil bağlantısı yok. Sol yan tarafında ikili bir çıkış var. Bu çıkışlar ses ayar çevirgecine bağlı. Muhtemelen güç girişi diye yorumladım, doğru mudur?
4) Test aşamasında kaç v kullanmalıyım veya kaç v kullanmam gerektiğini nasıl öğrenebilirim?
5) Kısa, orta ve uzun dalga frekanslarından günümüzde yayın almak mümkün mü, cihazı tamir ettiğimde radyo olarak kullanılabilirliği nedir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• 83E4D5A8-8F55-48A1-A996-9E6DCCB46A2B.jpeg
    83E4D5A8-8F55-48A1-A996-9E6DCCB46A2B.jpeg
    505.3 KB · Görüntüleme: 140
  • 9F8E20C1-02C2-4247-AFF7-F7D04A2030C0.jpeg
    9F8E20C1-02C2-4247-AFF7-F7D04A2030C0.jpeg
    139.8 KB · Görüntüleme: 81
  • 68F301ED-237F-4D4C-B22B-CB3B68C8CE45.jpeg
    68F301ED-237F-4D4C-B22B-CB3B68C8CE45.jpeg
    293.4 KB · Görüntüleme: 111
  • 8B54D449-447E-4666-9328-965C7986288E.jpeg
    8B54D449-447E-4666-9328-965C7986288E.jpeg
    253.1 KB · Görüntüleme: 141
  • DC7FBC58-1F9F-43AC-9510-0A443F64D7DF.jpeg
    DC7FBC58-1F9F-43AC-9510-0A443F64D7DF.jpeg
    248.7 KB · Görüntüleme: 117
  • 82FB3EC1-67C8-4F0F-A901-0ACAFF0DA088.jpeg
    82FB3EC1-67C8-4F0F-A901-0ACAFF0DA088.jpeg
    209.4 KB · Görüntüleme: 98
  • 3D8F18A2-B316-4A3E-9279-A39AE5EA0D41.jpeg
    3D8F18A2-B316-4A3E-9279-A39AE5EA0D41.jpeg
    309.7 KB · Görüntüleme: 95
  • 823229BC-3893-434A-8E12-5B2034B41AF1.jpeg
    823229BC-3893-434A-8E12-5B2034B41AF1.jpeg
    235.6 KB · Görüntüleme: 102
  • A5A097C9-1ADF-4462-8020-87343B2B2858.jpeg
    A5A097C9-1ADF-4462-8020-87343B2B2858.jpeg
    264.3 KB · Görüntüleme: 69
  • F12357CD-CD29-4270-9F96-7886CB60DDA1.jpeg
    F12357CD-CD29-4270-9F96-7886CB60DDA1.jpeg
    304.1 KB · Görüntüleme: 101
  • 25DFB1A4-9873-4DEF-A4D8-D09FEFE75669.jpeg
    25DFB1A4-9873-4DEF-A4D8-D09FEFE75669.jpeg
    270.1 KB · Görüntüleme: 84
  • 6BE43C5A-70B6-4828-A616-68E9E8761F0E.jpeg
    6BE43C5A-70B6-4828-A616-68E9E8761F0E.jpeg
    309.7 KB · Görüntüleme: 71
  • F0901918-B1B6-4FCF-81E4-33FA7D78F242.jpeg
    F0901918-B1B6-4FCF-81E4-33FA7D78F242.jpeg
    264.2 KB · Görüntüleme: 97
  • 363E96EC-204D-4282-9A4C-1C54B9EEAE1F.jpeg
    363E96EC-204D-4282-9A4C-1C54B9EEAE1F.jpeg
    208.7 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:
Merhabalar kolay gelsin.

Bu tür radyoları bende seviyorum. Bobin konusu işin iyi bir ustası varsa cevap verebilir.

Dc voltaj konusunda bu radyolar genelde 6 pille calisir. 9 volt gibi bir voltaj ile çalışır.

Ses dugmesinin arkasında anahtar mevcuttur. Resimde de goruluyor. Bu anahtar pilin arti kutubunu anahtarlar. Bu hatta pilin artisini bağlayın. Bu kabloyu takip edip bağlandığı ilk uctq kapasitor varsa bu kapasitorun eksi ucuna da pilin eksi ucu bağlanabilir. Yada devre incelenerek bulunabilir.

Alınacak çok fazla yayın kalmadı. Belki TRT nin bir kaç yayını olabilir.

Merhabalar kolay gelsin.

Bu tür radyoları bende seviyorum. Bobin konusu işin iyi bir ustası varsa cevap verebilir.

Dc voltaj konusunda bu radyolar genelde 6 pille calisir. 9 volt gibi bir voltaj ile çalışır.

Ses dugmesinin arkasında anahtar mevcuttur. Resimde de goruluyor. Bu anahtar pilin arti kutubunu anahtarlar. Bu hatta pilin artisini bağlayın. Bu kabloyu takip edip bağlandığı ilk uctq kapasitor varsa bu kapasitorun eksi ucuna da pilin eksi ucu bağlanabilir. Yada devre incelenerek bulunabilir.

Alınacak çok fazla yayın kalmadı. Belki TRT nin bir kaç yayını olabilir.
Arızalı kapasitör hakkında bir fikriniz var mı, muadili var mıdır, kullanılabilir mi?

Bozuk olan bobin uzun dalga anten bobinidir. Yeniden sarılabilir ama LİTZ teli bulman lazım. Sargı adedi bobin sökülerek hesaplanır.
Uzun dalgada radyo istasyonu kalmadı bildiğim kadarıyla. Ancak mevkiiniz yakınsa ağrı dolaylarında 245kHz civarı bir UD yayını olması lazım.
Orta dalgada hala yayın yapan vericiler var. Özellikle akşam ve gece saatlerinde dinlenilebilir.
Kısa dalgada özellikle ortadoğu bölgelerinde yayın yapan çok radyo var. Ancak bu radyolar da gece daha iyi alınabilir.

Kondansatör 22nF film kondansatör. Yerine mercimek tabir edilen kondansatörlerden kullanılabilir.
O radyonun besleme gerilimi 9V tur. Zamanında 6 adet BEREC pillerle çalışırdı. Çook ekmek yemiştim o radyolardan. :D
O yıllarda bir radyo POLİS radyosunu çekiyorsa kaliteli denilirdi.
Besleme girişi potansiyometredeki anahtar ucudur. (Kırmızı kablo) Muhtemelen şase tarafı pilin eksi ucudur.

Selam. Mr_Yamyam arkadaşımız gereken herşeyi açıklamış. Benim dikkat ettiğim ayrıca MW (Orta dalga) anten bobininin siyah kablo ucunun da kopuk olduğu (Baştan itibaren 7.resim zoom yapılınca görülüyor). Birçok eski Türk malı radyolarda seçici bölüm bir komütator anahtar va arkasında görülen osilatör bobinlerinin birarada olduğu şekilde tasarlanmış. Devre şeması olmadan bu bobin bağlantılarını yapmak imkansız olmasa da ,zordur. Ben bile- ki kendimi radyo konusunda oldukça tecrübeli sayıyorum- yüzlerce radyoyu hayata döndürmüş biri olarak en sıkıcı ve zor sorunlardan birinin, şema olmadan bu tür anten ve osilatör bobinlerinin bağlantılarını bulmak olduğunu söylemeliyim. Anladığım kadarı ile sizin tecrübeniz hiç yok. Bence bulabilirseniz -saçı ağarmış olanlar tercih sebebi olarak :)- radyo teknisyeni bir arkadaşı bulun ve onun ellerine emanet edin. Radyo bu haliyle IF veya AF katlarından birinde sorun yoksa voltaj verildiğinde kısa dalga bandında sorunsuz çalıştıracaktır. Orta ve Uzun dalgalar ise bahsettiğimiz gibi kopuk bobinlerin bant seçici komütatör anahtarın uygun pinlerine bağlanması sonrası çalışır.

Resimden anlaşıldığı kadarı ile ses ayar düğmesi aynı zamanda açma-kapama yapan anahtarlı bir potansiyometre. Radyoların çoğunluğu (-) şaseli olduğundan genellikle açma-kapama anahtarına bataryanın vaya kendi beslemesi var ise beslemenin (+) ucu bağlanır. Ancak bu %100 kesin değildir. Tecrübelerime dayanarak birçok radyoda açma-kapama anahtarına (-) ucun bağlandığını gördüm. Bu durum az da olsa (+) şaseli, genelde PNP transistörlerin kullanıldığı radyolar için geçerlidir. Pratik bir yöntem olarak şunu söyleyebilirim. Devre üzerindeki en büyük voltaj ve kapasite değerine sahip elektrolitik kondansatör %99 besleme hattına paralel bağlanmıştır. Bu kondansatörün + ve - uçlarına besleme voltajı verilebilir. Ama %100 emin olmak için ölçüm yapılmalıdır. Yanlış voltaj bağlantısı, filmin daha başlamadan bitmesi demektir.

Besleme voltajının kaç volt olduğu bilinmiyorsa 3V dan başlayarak 4.5V, 6V ve en son 9V verilerek hoparlörden bir sesin duyulması beklenir. Bu tür radyolar nadiren 9V'dan fazla voltaj ile çalışırlar. Eğer voltaj verildiğinde hoparlörlerden sert bir şekilde tıklama, hoparlör konunun (kağıdının) ani bir şekilde ileri veya geri hareketi, vınlama vb anormal bir ses duyulursa hemen voltaj kesilmeli, voltaj polaritesi kontrol edilmelidir. Çünkü bu durum bir ters polarite'ye alamettir.

Herşey normal ise radyoya enerji verildiğinde hoparlörden bir hışırtılı ses gelmelidir. İstasyon ayar düğmesi çevrildiğinde değişik tonlarda sesler, hatta seçilen bantta sorun yoksa bir istasyon bulunması bile olasıdır. Anfinin düzgün çalıştığını anlamak için en basit metot, ses ayar potansiyometresinin orta ucuna parmağımızı değdirmektir. Hoparlörden bir hunlama sesi gelecektir.

Bütün bunlar başarılı bir şekilde geçilirse dinlenecek birçok istasyon var.

İzmir radyosu sabahtan öğlene kadar 927 Khz den yayın yapıyor. Akşam gün batımından sonra ise onlarca Arap, Yunan, Rus vb radyo yayınını çok net olarak dinleyebilirsiniz. Aynı şey Uzun dalga bandı için de geçerli. Kısa dalga bandında ise gece- gündüz (gece daha fazla olarak) kanal bulmak mümkün. Tabii bu söylediğim İzmir için. Diğer bölgelerde de hala TRT Orta ve Uzun dalga yayınları olduğunu biliyorum.

Bol şanslar ve kolaylıklar diliyorum.

Selam. Mr_Yamyam arkadaşımız gereken herşeyi açıklamış. Benim dikkat ettiğim ayrıca MW (Orta dalga) anten bobininin siyah kablo ucunun da kopuk olduğu (Baştan itibaren 7.resim zoom yapılınca görülüyor). Birçok eski Türk malı radyolarda seçici bölüm bir komütator anahtar va arkasında görülen osilatör bobinlerinin birarada olduğu şekilde tasarlanmış. Devre şeması olmadan bu bobin bağlantılarını yapmak imkansız olmasa da ,zordur. Ben bile- ki kendimi radyo konusunda oldukça tecrübeli sayıyorum- yüzlerce radyoyu hayata döndürmüş biri olarak en sıkıcı ve zor sorunlardan birinin, şema olmadan bu tür anten ve osilatör bobinlerinin bağlantılarını bulmak olduğunu söylemeliyim. Anladığım kadarı ile sizin tecrübeniz hiç yok. Bence bulabilirseniz -saçı ağarmış olanlar tercih sebebi olarak :)- radyo teknisyeni bir arkadaşı bulun ve onun ellerine emanet edin. Radyo bu haliyle IF veya AF katlarından birinde sorun yoksa voltaj verildiğinde kısa dalga bandında sorunsuz çalıştıracaktır. Orta ve Uzun dalgalar ise bahsettiğimiz gibi kopuk bobinlerin bant seçici komütatör anahtarın uygun pinlerine bağlanması sonrası çalışır.

Resimden anlaşıldığı kadarı ile ses ayar düğmesi aynı zamanda açma-kapama yapan anahtarlı bir potansiyometre. Radyoların çoğunluğu (-) şaseli olduğundan genellikle açma-kapama anahtarına bataryanın vaya kendi beslemesi var ise beslemenin (+) ucu bağlanır. Ancak bu %100 kesin değildir. Tecrübelerime dayanarak birçok radyoda açma-kapama anahtarına (-) ucun bağlandığını gördüm. Bu durum az da olsa (+) şaseli, genelde PNP transistörlerin kullanıldığı radyolar için geçerlidir. Pratik bir yöntem olarak şunu söyleyebilirim. Devre üzerindeki en büyük voltaj ve kapasite değerine sahip elektrolitik kondansatör %99 besleme hattına paralel bağlanmıştır. Bu kondansatörün + ve - uçlarına besleme voltajı verilebilir. Ama %100 emin olmak için ölçüm yapılmalıdır. Yanlış voltaj bağlantısı, filmin daha başlamadan bitmesi demektir.

Besleme voltajının kaç volt olduğu bilinmiyorsa 3V dan başlayarak 4.5V, 6V ve en son 9V verilerek hoparlörden bir sesin duyulması beklenir. Bu tür radyolar nadiren 9V'dan fazla voltaj ile çalışırlar. Eğer voltaj verildiğinde hoparlörlerden sert bir şekilde tıklama, hoparlör konunun (kağıdının) ani bir şekilde ileri veya geri hareketi, vınlama vb anormal bir ses duyulursa hemen voltaj kesilmeli, voltaj polaritesi kontrol edilmelidir. Çünkü bu durum bir ters polarite'ye alamettir.

Herşey normal ise radyoya enerji verildiğinde hoparlörden bir hışırtılı ses gelmelidir. İstasyon ayar düğmesi çevrildiğinde değişik tonlarda sesler, hatta seçilen bantta sorun yoksa bir istasyon bulunması bile olasıdır. Anfinin düzgün çalıştığını anlamak için en basit metot, ses ayar potansiyometresinin orta ucuna parmağımızı değdirmektir. Hoparlörden bir hunlama sesi gelecektir.

Bütün bunlar başarılı bir şekilde geçilirse dinlenecek birçok istasyon var.

İzmir radyosu sabahtan öğlene kadar 927 Khz den yayın yapıyor. Akşam gün batımından sonra ise onlarca Arap, Yunan, Rus vb radyo yayınını çok net olarak dinleyebilirsiniz. Aynı şey Uzun dalga bandı için de geçerli. Kısa dalga bandında ise gece- gündüz (gece daha fazla olarak) kanal bulmak mümkün. Tabii bu söylediğim İzmir için. Diğer bölgelerde de hala TRT Orta ve Uzun dalga yayınları olduğunu biliyorum.

Bol şanslar ve kolaylıklar diliyorum.
Güzel bir anlatı olmuş, emeğimize sağlık
Bozuk olan bobin uzun dalga anten bobinidir. Yeniden sarılabilir ama LİTZ teli bulman lazım. Sargı adedi bobin sökülerek hesaplanır.
Uzun dalgada radyo istasyonu kalmadı bildiğim kadarıyla. Ancak mevkiiniz yakınsa ağrı dolaylarında 245kHz civarı bir UD yayını olması lazım.
Orta dalgada hala yayın yapan vericiler var. Özellikle akşam ve gece saatlerinde dinlenilebilir.
Kısa dalgada özellikle ortadoğu bölgelerinde yayın yapan çok radyo var. Ancak bu radyolar da gece daha iyi alınabilir.

Kondansatör 22nF film kondansatör. Yerine mercimek tabir edilen kondansatörlerden kullanılabilir.
O radyonun besleme gerilimi 9V tur. Zamanında 6 adet BEREC pillerle çalışırdı. Çook ekmek yemiştim o radyolardan. :D
Besleme girişi potansiyometredeki anahtar ucudur. (Kırmızı kablo) Muhtemelen şase tarafı pilin eksi ucudur.
Cevabınız için teşekkürler

22000pf(pikofarad)=22 nf (nanofarad) voltaj olarak aynı çalışma voltaji olmak kaydıyla ile seçebilirsiniz.
Herkese merhaba. Elime kısa orta ve uzun dalga sinyallerini alabilen nostaljik bir radyo geçti ve ben arızalı bu cihazı tamir etmek istiyorum.
Tesbit ettiğim bazı arızalar ve sorularım:

1) 125v 22000pF (kondansatör olsa gerek) arızası. Eski bir parça, aynısından bulamazsam yerine ne kullanabilirim?
2) Siyah kömür görünümlü çubuğa sarılı bobinin tekinde kopuklar var. Teller çok saçaklı. Tamiri ve bağlantısı nasıl olmalı bilmiyorum.
3) Radyonun içinde trafo veya pil bağlantısı yok. Sol yan tarafında ikili bir çıkış var. Bu çıkışlar ses ayar çevirgecine bağlı. Muhtemelen güç girişi diye yorumladım, doğru mudur?
4) Test aşamasında kaç v kullanmalıyım veya kaç v kullanmam gerektiğini nasıl öğrenebilirim?
5) Kısa, orta ve uzun dalga frekanslarından günümüzde yayın almak mümkün mü, cihazı tamir ettiğimde radyo olarak kullanılabilirliği nedir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.
Elimde 22nf mercimek kondansatör yoktu, ben de böyle bir geçici bir çözüm denemek istedim. Şaseye bağlı kondansatörlerin artı olduğunu fark ettim. Şaseye artı, ses açma çevirgecine bağlı anahtarın kablosuna eksi güç verdim. Kısa orta uzun dalgalarından hangisi olduğunu bilmiyorum ama birinden sinyal aldım. Çoğu yabancı kanal bir tane Türkçe olmak üzere hafif hışırtılı olsa da hoparlörden ses aldım. Radyom çalışıyor :) şimdi ise bu bobini tamir edip diğer dalga frekanslarını almak istemiyorum.

Ekli dosyalar

• 20748173-CF7A-4515-9B78-E2611AD76712.jpeg
    20748173-CF7A-4515-9B78-E2611AD76712.jpeg
    359.2 KB · Görüntüleme: 71
  • 5BDCCBB8-951A-4C19-B1D1-917A20361DF8.jpeg
    5BDCCBB8-951A-4C19-B1D1-917A20361DF8.jpeg
    270.1 KB · Görüntüleme: 77

Bozuk olan kondansatörü mercimek kondansatör ile değiştirdim, güç verdiğimde (muhtemelen kısa dalga olmalı) biraz cızırtılı da olsa yerli ve yabancı sinyaller aldım. Radyom çalışıyor. Şimdi ise bozuk olan bobini tamir ederek radyonun orta ve uzun dalga alıcılarını çalıştırmak istiyorum. Bir tamirciden litz telini buldum. Kopuk olanı yenisi ile değiştirmek istemiyorum. Ama çok fazla kopuk var. Sarım sayısını eskisini sökerek hesaplamak pek mümkün görünmüyor. Anladığım kadarıyla üç çıkışı var, çıkışların ikisine bir adet mercimek kondansatör koymuşlar. Sarım sayısı ve bağlantı konusunda bilginiz var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• CC99825D-6C22-4901-AFBD-7032C5F9980A.jpeg
    CC99825D-6C22-4901-AFBD-7032C5F9980A.jpeg
    171.4 KB · Görüntüleme: 38
Selam. Görseldeki Uzun dalga bobini, petek şeklide sarılır ve yanılmıyorsam 300-350 spir sayısı vardır. Üç yada 4 uçludurlar. 4 uçlularda 2 uç anten akort primer, 2 uç da sekonder içindir. Ancak genelde primer ve sekonderin şase uçları birleştirilerek bobin üç uçlu hale getirilir.

Pratik olarak primer ve sekonder uçları kolaylıkla bulunabilir. Bobin uçlarına dikkatle bakılırsa ortak uç görülecektir. Bu iki sarımın birleştirilmesinden anlaşılır.Ölçü aleti en düşük omaj kademesinde veya continuity (Buzzer veya diyot ölçüm) kademesinde iken, ölçü aletinin bir ucunu bu ortak uca diğer ucunu da bobinin diğer uçlarına değdirin. Omajı daha yüksek olan (genelde 10 ohm civarı görünür) primer sargısı ucudur. Omajı düşük olan üç ise sekonder ucudur.

Şimdi gelelim bunların bağlantılarına. Primer ucu, Varyabl kondansatör (Frekansı değiştirgeci)'ün A yazan ucuna, Sekonder ucu ise -genellikle bir kondansatör üzerinden- veya direkt olarak mikser transistörünün bazına bağlanır. Bobinin ortak ucu ise varyabl'ın orta ucuna, yani şaseye lehimlenir. Bu anlattığım durum tek dalga AM veya AM-FM çift bant radyolar için geçerlidir. Ancak Her varyabl'da A (ve osilatör için O) harfleri bulunmaz. Bunun çözümü ise pratik olarak herhangi bir frekans alımı yoksa varyabl bağlantı uçlarını değiştirmek olabilir. Sizin radyoda ise 3 farklı AM bandı var. Yani primer ve sekonder uçları yukarıda anlattığım gibi direkt varyabl kondansatöre bağlanmaz. Bant seçici komütatörün uygun pinlerine bağlanması lazım ki, Orta, Uzun ve Kısa dalgalar aynı varyabl'ı ve mikser transistörünü ortak olarak kullanabilsin.

İşte durum burada karmaşık bir hal alıyor. Bundan sonraki kısım, yani uygun uçların bulunabilmesi, elde devre şeması olmadığından, tamamen tecrübe ,gözle ve ölçü aleti ile takip ederek, hangi bağlantının nereye gittiğinin tesbit edilip, gerekirse bir kağıt kalem ile küçük çaplı bölgesel devre şeması çıkarılıp bağlantılarının yapılmasıdır. Bu işlemi ben size buradan, uzaktan talimatla anlatamam. Cihazın usta birinin elinin altında ve gözünün önünde olması şart.

Ancak şunu denemenizde bir sakınca yok. İki paragraf yukarıda anlattığım gibi anten primer ucunu direkt varyabl ucuna, sekonder ucunu ise Nanofarad cinsinden bir mercimek kondansatör üzerinden mikser transistörünün bazına lehimleyip, bant seçici anahtarı da Uzun dalga konumuna aldığınızda, eğer komütatör anahtarda bir sorun yok ise (toz, kir, paslanma vb etkilerle kontaklarında iletmemezlik yapmaz ise) ve osilatör bobinlerinin olduğu ayrı plakette veya osilatör bobinlerinde bir kopukluk yoksa Uzun dalga bandında akşamları gün batımından sonra birçok istasyon dinlemeniz mümkün.

Aynı şeyi Orta dalga bandı için de deneyebilirisiniz. İkinci paragrafta anlattığım metodla primer ve sekonder uçlarını bulup, gerekli bağlantıları yapın ve tabii ki bant seçici komütatörü orta dalga bandına alın. Diğer yerlerde sorun yoksa Orta dalga bandında daha fazla istasyon dinleyebilirsiniz.

Elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım ancak biliyorum ki, tecrübesi olmayan biri için hayli karışık gelebilir. Vaktiniz ve sabrınız olduğu sürece üzerinde uğraşılabilir. Sonuçta yüksek voltaj veya ölüm tehlikesi olacak bir durum yok. Hobi amacıyla ve birşeyler öğrenmek adına güzel bir uğraş olur.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,107
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri