Normal Laptop Adaptörünü Kısmen Ayarlı Hale Getirdim

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Yine geçmişte bir zamanlar ucuza denk gelince bit pazarından aldığım Tunçmatik marka otomatik voltaj ayarlı laptop adaptörünü ayarlı yapabilmek için bir girişimde bulundum. Sonuç başarılı olunca da sizlerle paylaşmak istedim.

Daha önce de laptop adaptörlerine müdahale ederek ayarlı hale getirmiştim. Belki bunların data sheetlerini veya şemalarını takip ederek daha profesyonel bir sonuca varmak mümkündür ama benimki biraz daha deneme yanılma yöntemi oluyor. Bilinçli bir şekilde riske giriyorum.

Şöyle ki;Açıyorum laptop adaptörünü. Takıyorum fişe. Çıkış ucuna multimetreyi DC voltaj ölçüm kademesinde bağlıyorum. Elime de uçlarına kablo bağlanmış herhangi bir direnci alıyorum (bunda 560 ohmluk dirençle denedim). Başlıyorum çıkış kısmına yakın dirençlerin uçlarına değdirmeye. Yani paralel direnç olarak denemeler yapıyorum. Bu arada da her değdirdiğim yerde multimetrede voltaj değişimi olup olmadığına bakıyorum. Hareket görünce uygun direnci buldum diyerek oraya uygun değerde potansiyometre bağlıyor ve ayarlı hale getiriyorum. Her zaman da değişen değerler doğru yer anlamına gelmiyor. Pot bağlayıp döndürerek denemek ve multimetredeki oynamayı takip etmem gerekebiliyor. Bazen de tek direnç üzerinden değil de, belirli bir yere sabit tutup başka yerlerde direnci gezdirdiğim oluyor.

Bu yöntemin sağlıklı bir yöntem olduğunu iddia edemem ama 1 tanesi modem adaptörü 3 tanesi de laptop adaptörü olmak üzere 4 adaptörü bu şekilde ayarladım. İlkini bozmuştum ve hatta @serkan_48 hocamın yardımıyla o zaman TL431 i değiştirdim ve düzeldi. Direkten dönenler de oldu tabi. Yani yöntem riskli.

Bu Tuncmatik adaptöre gelirsek. Üzerinde yazan değerler 15-24 volt 8A max 120 watt. Gördüğüm kadarıyla kaliteli bir adaptör. Üzerinde voltajı göstermesi de benim için iyi. Sürekli ölçmek zorunda kalmayacağım.

Bunda da üstte bahsettiğim yöntemle 3001 kodlu 3k değerindeki dirence paralel 560 ohmluk direnci değdirince çıkış voltajı değişti. Bunun üzerine önce paralel 5k potansiyometre bağladım ve test ettim. 12.3 volt ile 28.3 volt arasında ayarlama yapabildiğimi gördüm. Yani direnç arttıkça voltaj düştü, direnç düştükçe de voltaj arttı. Cihaz 12 voltun altına düştüğünce voltajı kesik kesik veriyordu. İşte o kesik verdiği nokta ise potansiyometrenin 3.9 k nın üzerine çıktığı yerdi. Sınır bu olmalıydı. Muhtemelen geri besleme ile alakalı ama benimki tahmin. Ustalar daha iyi bilir.

Neyse 3001 kodlu 3k değerindeki direnci yerinden çıkardım (geri takmadım bu direnci) ve sadece 5k potu bağladım yine olmadı. Potansiyometrede en fazla 3.9 k yı tutturmak için birbirine seri bağlı 3 adet direnci 14.5 k değerine getirip potun bacaklarına paralel bağlayarak hallettim ve pot için kabloları dışarı alarak bağlantıları yaptım. Şu anda 12.3-28.3 volt arasında ayarlama yapabiliyorum.

Bir süre test etmek amacıyla potu dıştan aldım. İleride uygun bir şekilde yerleştireceğim.

12.4 voltta bağlı iken 10 amperden başlayıp 5.5 ampere kadar inen bir yüke (araç kızdırma bujisine ) bağladım. Voltaj yükte 12.2 volta indi, daha aşağı inmedi. Şimdilik iyi gibi.

Not: Bu adaptörde bir tek şuna güvenemiyorum: Adaptör otomatik olduğundan normalde 15-24 volt arasında ayarlamayı da otomatik yapıyor. Ben herhangi bir şeyde kullanırken 12.3 volttan daha yüksek voltajlara kafasına göre çıkar mı bilemiyorum. Daha doğrusu adaptörün cihazın voltaj ihtiyacını nasıl algıladığını bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olanlar da açıklama yaparsa sevinirim.

Bilen ustalar biliyordur ama merak edenler için neler yaptığımı uzun anlattım.

Görüntüleri de ekliyorum.

Teşekkürler.

1.jpg2.jpg20190217_232936.jpg20190217_232950.jpg20190217_233004.jpg20190218_011403.jpg20190218_011411.jpg

harici olarak kendi voltmetrenizle kontrol ettiniz mi..

Evet kontrol ettim. Problem yok şimdilik. Multimetre hep bağlıydı.
İşin temeli burada anlatılmakta Sn. @karadvt , siz gerçi kendi çabanızla bulmuşsunuz ama aynı yol elinize klavyenize sağlık, regülatörler için online hesaplayıcılar var;

https://320volt.com/smps-voltajini-yukseltmek/

Teşekkür ederim. En azından artık yoğunlaşacağım yeri bilirim.

Adim geçti sanki :)

Kolay gelsin. Yapilan is teknik acidan kurallara uygun olmasada bir sekilde sonuca ulasilmis.

Burada cok sansli oldugunu soyleyebilirim.

Gizliden gizliden takip ediyorum yaptiklarinizi. :);) Kolay gelsin.

Adim geçti sanki :)

Kolay gelsin. Yapilan is teknik acidan kurallara uygun olmasada bir sekilde sonuca ulasilmis.

Burada cok sansli oldugunu soyleyebilirim.

Gizliden gizliden takip ediyorum yaptiklarinizi. :);) Kolay gelsin.

Aynen hocam. Daha önce yine bu işe girişmiş ve adaptörü bozmuştum. Sizin yönlendirmelerinizle geri toparlamistim. Epey zaman geçti aradan tekrar yaptım.

Trafo sarip dogrultarak 12 volt kullanacaktim ki gözüme bu çarptı. Ondan tekrar giriştim.

İşin kitabi kısmında yetersiz olduğumdan zorluk yaşıyorum ama daha önce tecrübem yoksa ya da araştırmamışsam bu tip islere de girismiyorum. Adaptör de çok olunca, yağı bol bulmak meselesine benziyor benimki :D

Bende bir arkadasimla @DrFreeman drfreile meanwell 24 volt 14 amper smps modifiye etmistik.

Cikis 3 volt ile 29 volt arasi kontrol esebilmistik. Ilerde onunla beraber kendi dizaynimizi yapmayi planliyoruz. Hem akim hemde gerilim kontrollu olacak.

SNTMWSP320.png

Bende bir arkadasimla @DrFreeman drfreile meanwell 24 volt 14 amper smps modifiye etmistik.

Cikis 3 volt ile 29 volt arasi kontrol esebilmistik. Ilerde onunla beraber kendi dizaynimizi yapmayi planliyoruz. Hem akim hemde gerilim kontrollu olacak.

SNTMWSP320.png

Nasil yaptığınızı paylaştınız mi bilmiyorum ama öğrenmek isteriz hocam :)

Çünkü benim yaptıklarım hep laptop adaptörüydü ve belirli bir voltajin altina inince korumaya geçiyordu. Siz 3 volta iyi indirmişsiniz. Ben 19 volt laptop adaptorunde en fazla 8 volt civarlarına inebildim.
Bu arada 10 amper yükte 0.2 volt düşmesi çok iyi geldi bana. 13.8 volt olan 21 amper olduğunu iddia eden led adaptörüm 10 amper yükte 11 voltlara düşüyor. Tabi meanwell gibi kaliteli bir marka değil.

Son düzenleme:

SNTMWSP320.png
24 volt 14 amper smps i modifiye edip, çıkışını 3 volt ile 29 volt arasi kontrol edebilmek.
SÜPER.
Hocam tüyo yokmu?
Modifiye için önerileriniz neler?

Feedback devresindeki dirençleri değiştirdim.

Birde çıkış boşta iken +5 volt altında randımanlı çalışmadı. Çıkışa 12 volt 50 watt halojen lamba bağladım. Bunun yerine taş direnç takıp kullanacaktım. Daha takmadım. Buna gerilim ayarı ok ama akım ayarıda eklemeye çalışıyordum proje o noktada kaldı.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri