Nokia, 5G Baz İstasyonlarının Güç Tüketimini 2023 Yılına Kadar Yarıya İndirecek

  • Konbuyu başlatan comilet34
  • Başlangıç tarihi

comilet34

Üye
Katılım
21 Ocak 2021
Mesajlar
5
Puanları
3
Yaş
25
Nokia, 5G Baz İstasyonlarının Güç Tüketimini 2023 Yılına Kadar Yarıya İndirecek

Basın Bülteni

Nokia, 5G baz istasyonlarının güç tüketimini 2023 yılına kadar yarıya indirecek

Canlı ticari bir şebekede yapılan testler rakiplere göre, çift haneli üstün performansı doğruluyor

Nokia, küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlama hedefine bağlı kalmayı sürdürüyor

29 Mart 2021

Espoo, Finlandiya – Nokia iklim değişimine ve sıfır emisyon taahhüdüne bağlı kaldığını açıkladığı bugünkü duyurusuna göre, Nokia AirScale 5G mMIMO Baz İstasyonu ortalama güç tüketiminde 2023 yılına kadar %50 azalma sağlayacak. Yazılım özelliklerinde sürekli iyileştirmeler ve en yeni SoC çiplere dayalı yeni mMIMO ürün çeşitleri bunu mümkün kılıyor. Canlı ticari bir şebeke üzerinde yeni yapılan saha testlerinde Nokia’ya ait 5G mMIMO BTS güç tüketimi en yakın rakibine kıyasla çift haneli yüzdelere çıkan oranda daha düşük gerçekleşti.

Nokia, AirScale 5G mMIMO BTS ürün yelpazesini sürekli iyileştirmek için çalışıyor; Nokia'nın hedefi 5G mMIMO Baz İstasyonunun ortalama güç tüketimini yaklaşık %50 oranında düşürmek. Bunu, yeni nesil Çip Üzerinde Sistem (System on Chip – SoC) çip setleri ve gelişmiş 5G uyku modu özellikleri sağlayacak; bu yeni ürün ve özellikler baz istasyonunun enerji kullanımını optimize etmeye yardım edecek. Nokia, sektördeki en enerji verimli ürün yelpazesinden birisine sahip olma taahhüdüne bağlı kalmayı sürdürüyor. Kısa süre önce 1,5 °C küresel ısınma senaryosu doğrultusunda yeniden düzenleme taahhüdünü yerine getirmeye yönelik yeni Bilime Dayalı Hedeflerini (Science Based Targets - SBT’ler) duyurdu.

5G, önceki kablosuz iletişim teknoloji nesillerine göre kilowatt enerji başına daha fazla veri biti iletimi içeren , doğal olarak daha çevreci bir teknoloji. Bununla birlikte, 5G şebekelerinin kullanıma girmesi veri trafiğini önemli ölçüde yükseltecek ve tüketilen enerjinin aynı oranda artmamasını kritik hale getirecek. Radyo baz istasyonu ve şebeke seviyesinde çeşitli enerji tasarrufu özellikleri bulunuyor; 5G güç tasarrufu özellikleri, küçük hücre kullanımı ve yeni 5G mimarisi ve protokolleri bunlar arasında sayılabilir. Tüm bu özellikler birlikte kullanılarak kablosuz şebekelerin enerji verimliliği önemli oranda iyileştirebilir.

Nokia Mobil Şebekeler biriminde Teknoloji ve Strateji Yöneticisi Ari Kynäslaht şunları söyledi: “Nokia, dünyanın karşı karşıya kaldığı sürdürülebilirlik problemlerini çözme hedefine katkı yapmakta kararlıdır; bunu kendi teknolojimizi olabildiğince enerji verimli olacak şekilde tasarlayarak sağlayacağız. Bu, hem kullanım hem de imalat aşamalarında daha az enerji kullanımı demek. Çip setlerimizden yazılım ve donanımımıza dek her şey bu amacı destekleyecek şekilde düzenlenmiştir.”Kaynaklar
Web sayfası: Nokia Sürdürülebilirlik
Web sayfası: Basın Bülteni
 

peugeot98

Profesyonel Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
1,565
Puanları
408
Konum
Akhisar
Bunlar ikiyüzlü.
Küresel ısınma bunların yüzünden oluyor.
Bütün amazon ormanlarındaki ağaçları kepçe ile bilerek köklüyorlar.
Yağmuru azaltmak için.
Endüstri herşeyden fazla gaz salıyor.
Ama onlar görünmüyor.Bizim kıçıkırık araçların gazı sorun oluyor.
 

zck07

Üye
Katılım
13 Şub 2019
Mesajlar
74
Puanları
8
Yaş
27
Konum
Antalya
Şu DWDM kabinetlerine de el atsalar. Oda sıcaklığından bağımsız şekilde durmadan fanları çalışıyor. Sistemde yük olmamasına rağmen. Yüklü sistemde sanki uçak kaldırıyor.
 

Forum istatistikleri

Konular
116,053
Mesajlar
817,514
Kullanıcılar
423,736
Son üye
asd123332

Yeni konular

Üst