Nixie Saat

Ben amazonda bulmuştum ama şu an Türkiye yasaklı diyor bulursam link koyacağım Nixie'ler için.

Ben amazonda bulmuştum ama şu an Türkiye yasaklı diyor bulursam link koyacağım Nixie'ler için.
Sırf nixie değil genel parça anlamında ruslarda free shipping yapan var mı sorayım dedim.

Sayin @FxDev

Bu devrenin 6 lambali olanini yapmak istiyorum. saati SS: DD: SS seklinde gormek istiyorum. birde sicaklik gormek istiyorum. videolari izledim ama saat ve dakika gosteriyor ikinci ekranda tarih gosteriyor. Devrenizde bu mumkum mu? Cunku moduler baglanti seklinde goruyorum.

Birde soyle bir sey duydum. standart lamba gibi bu lambalarinda calisma omurleri varmis mesela 2000 saat gibi. Ben bu nixie saat arastirmalari yaparken baska bir Alman sitesinde bir kaynak uygulama gordum. Bu uygulamada mesela gece saatlerinde cihaz uyku moduna gecip lambalari dimm yapiyor.

Bunlari istemek haddim degil biliyorum bunlar sadece fikir paylasimi olarak yazdim. Boyle bir proje icin ne kadar zaman harcadiginizi yazilimla ne kadar ugrastiginizi bilmesemde tahmin ediyorum.

Eger devre kartinizla ss.dd.ss seklinde gosterim var ise ve sicaklikta okuyabiliyorsak almak isterim. pcb leri temin ettiginizi okumustum diger sitede.

Tesekkurler iyi calismalar dilerim.

Sayin @FxDev

Bu devrenin 6 lambali olanini yapmak istiyorum. saati SS: DD: SS seklinde gormek istiyorum. birde sicaklik gormek istiyorum. videolari izledim ama saat ve dakika gosteriyor ikinci ekranda tarih gosteriyor. Devrenizde bu mumkum mu? Cunku moduler baglanti seklinde goruyorum.

Birde soyle bir sey duydum. standart lamba gibi bu lambalarinda calisma omurleri varmis mesela 2000 saat gibi. Ben bu nixie saat arastirmalari yaparken baska bir Alman sitesinde bir kaynak uygulama gordum. Bu uygulamada mesela gece saatlerinde cihaz uyku moduna gecip lambalari dimm yapiyor.

Bunlari istemek haddim degil biliyorum bunlar sadece fikir paylasimi olarak yazdim. Boyle bir proje icin ne kadar zaman harcadiginizi yazilimla ne kadar ugrastiginizi bilmesemde tahmin ediyorum.

Eger devre kartinizla ss.dd.ss seklinde gosterim var ise ve sicaklikta okuyabiliyorsak almak isterim. pcb leri temin ettiginizi okumustum diger sitede.

Tesekkurler iyi calismalar dilerim.

serkan selam. devredeki shift register ların gate ucları birbirine bağlıdır. Bu devrede shiftreg olarak ne var bilmiyorum ama genelde hepsinde var bu uç ve low active oluyor.Buraya haricen PWM driver yaparsan mesela 555 ile ve ordaki 7-8 pin arasına LDR koyar isen parlaklığı ortama göre ayarlarsın. yada fxdev arkadaş donanım müsaitse koda eklermi bilemem.
ama böyle bir yöntemle yapabilirsin istersen. sıcaklık içinde kod gerekecektir. DS1820 ,LM35 vs...

serkan selam. devredeki shift register ların gate ucları birbirine bağlıdır. Bu devrede shiftreg olarak ne var bilmiyorum ama genelde hepsinde var bu uç ve low active oluyor.Buraya haricen PWM driver yaparsan mesela 555 ile ve ordaki 7-8 pin arasına LDR koyar isen parlaklığı ortama göre ayarlarsın. yada fxdev arkadaş donanım müsaitse koda eklermi bilemem.
ama böyle bir yöntemle yapabilirsin istersen. sıcaklık içinde kod gerekecektir. DS1820 ,LM35 vs...

Hocam merhaba,
Lambaların çalışması için ısıtıcıya sabit gerilim uygulanması gerekmiyor mu? Dimleme işlemine uygun mudur?

Saygılar....

Arkadaşlar merhabalar

@serkan_48 : Devreye dimm özelliği eklenebilir, fakat bu on off şeklinde değil, nixielerin çalışma gerilimleri düşürülerek yapabilirim. Şu an bu nixiler 170V ile çalışıyorlar, 120V'a kadar bu gerilimi indirebiliyorum. Çünkü bu gerilim üretimini işlemci yapıyor program ile, bir donanım yok, dolayısı ile bu konuda oldukça rahatım. Ve bu yöntem on off yapmaktan daha sağlıklı bir yöntem.

Nixie ömürlerine gelirsek, bu dimm olayının çok da etkili olacağını düşünmüyorum ömür uzatma açısından. Yaklaşık ömürler 2-3 bin saat civarında. Yeni üretilen nixielerin ömürleri 200bin saati buluyor yalnız fiyatları 120$ civarından başlıyor.

Diğer konu saniye eklenmesi, bunun için ek kablo atmak gerekiyor, videoda dikkatli bakarsanız üst kartta yan tarafta 4 adet jumper var, devrede 595 kullanıldığı için shift registerlar buradan devam ettirilerek çoğaltılabilir fakat ben saniye için Nixie kullanımını gereksiz buluyorum. Hem nixie bulmak zor, hem sadece saniye geçişi için ek devreler çıkmak tercihim değil.

Kullandığım işlemcimin içerisinde kendi sıcaklık sensörü de var dolayısı ile ek bir sıcaklık ölçmek için sensör bağlamama gerek yok bu da yazılımla halledilebilir.

Bundan sonrası fantezi zaten, kimisi arka ledleri yakar kimisi dimm yapar. Yalnız bu proje için çok daha fazla kodla uğraşmak istemiyorum çünkü tekli ve dik nixie için uğraş içerisindeyim. Sadece bu donanıma sıcaklığı ekleyebilme ve belirli saat aralıklarında dimm yaptırma şansım olur. Saniye ekleme işi hem yazılım hem donanım olarak zamanımı fazlasıyla alacaktır (ek not elimde o kadar nixie de yok).

Ben özel mesajla ilgili ücretleri size gönderdim.

İyi günler dilerim.

ücretleri ve linkleri buradan paylaşabilirsin reklama girmez reklam para karşılığı yapılan tanıtımdır sen para almıyorsun aksine ürünü almak için sen para verdin...

Tam bende vfd de dim var yazacaktım. Gülü seven dikenine katlanır artık :p.

Yani amazondan aldım dedim ama kimse arama zahmetine girmek istememiş sanırım. Amazonda satış yapan kanal 2 set halinde satıyordu 2x6 adet şeklinde. Ben aldıktan sonra dükkanı kapadı, o yüzden link atamıyorum, şu an benim de yoğun şekilde arayışlarım sürüyor.

Dileyene kendi yaptığım saatin de ücretlerini atıyorum zaten.

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias=tools&field-keywords=nixie

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri