Nerde O Eski Harddiskler...Harddisk ve Harici Harddisk önerileriniz...

elektrofizikci

Usta Üye
Bu ara çok duydum yanan hardisk, bu konuyu açma gereği duydum... Birazda bu konu hakkında konuşalım dedim...

Bazıları SATA ların çok da verimli olmadığını söylüyor ki bende buna inanıyorum. İDE dediğimiz harddisklerin daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyoruz...

Harici harddisklerinde çok da dyanıklı olmadığını savunanlar var.

Peki o zaman güvenilir ve uzun süreli depolamalr için ne yapıcaz, neye güvenicez ?

Ayrıca ek olarak; benim masaüstü bilgisayarım sürekli açılış ekranı açılmadan reset çekiyordu, baştan başlıyordu. Genelde bu tarz arıza RAM lerin ayakları silinince geçerdi ama benimki geçmedi, Birde baktım ki ne göreyim harddisk gitmişşşş :)

Sata ide farkı yok.
Sonuçta dosyalama sistemi ve iç dinamikler önemlidir.
Eski 2 diskli mesela 2gb gibi hdd niz varsa ve işi biliyorsanız , diskleri söküp yeni hdd ye takarsanız yeninin kapasitesini görürsünüz.
Kafa yani okuyup yazan magnet ufaldıkça hassaslastıkça daha çok iz yapabilirsiniz.
Sata , ide den sonra çıktı malum ve elektronikde her gün yeni bir gündür ve dün dündür.
Yani yeni yapımlar her zaman daha gelişmiştir.
Hdd seçerken bazı şeylere dikkat etmek iyidir.
Yeni çıkmış modellerden uzak durun.
Genellikle yakın zamanda hataları görülür ve üstüne bir kaç versiyonu yapılır.
Bazıları güncellenebilirken bazıları güncellenemez yediğiniz kazıkla yaşamaya alışmanız gerekir.
Almadan önce model kodunu forum sayfalarında araştırın.
Performans uğruna yüksek hızları seçmeyin.
Markalarda önemli.
Biri x marka alır başına bir iş gelir ve artık o en kötü markadır , bir türlü silemezsiniz bu imajı.
Ben samsung derim , mesela.
Seagate de çok sıkıntı gördüm.

Pc kullanımıda önemli.
İnsanın gözü hiç doymaz sürekli , daha , der.
Donanım değiştiremeyince yetmeyince sağda solda duyduğu , o biçim hızlandırıyor yazıları beynini kemirir ve eninde sonunda dener.
Performans programlarından uzak durun.
Ana kart bios gibi güncellemelerden uzak durun.
Hız arttırımı overclock gibi şeylere ancak meraklının başına gelenlere razı iseniz kalkışın.
Elektronik elemanlar ısıdan hoşlanmazlar.
Her kasada hdd soğutma yoktur.
Önden hava alabilen ve doğrudan hdd ye üfleyen fanı olan bir şeyler seçin.
Güç kaynağınızda mutlaka kalite olsun.
Yok laptop ise havalandırmaya çok önem gösterin.
Harici fanlı altlık mutlaka olmalı.

Harici dahili hdd farkı yokki.
Fark kullanıldıkları kutularda.
Yani haricilerin kondukları kutular ve beslemeleri önemli.
Ucuz etin yahnisi hesabı olmasın.

Hala en ucuz ve güvenilir yoldur hdd.

Biraz daha ucuzlarsa ve kapasiteleri yeterli olmaya başlarsa statik olanları eskileri çöpe attırır .
Hızları kesin tercih sebebi , tabi duyguları çokca olanlar için.
İkisini bir arada kullananlar var.
Performans artışı değecek boyutlarda .

Önemli şeylerle uğraşıyorsanız sizin için kıymetli şeyler varsa kesinlikle yedekli olun.
Raid seçeneklerini inceleyin.
Daha garantilisi aynı hdd den yedekli alın .
Yedekleyeceğinizde sisteme takın ve yedekledikten sonra sistemden ayırıp saklayın.
Herhangi bir olumsuz durumda aynı hdd yedeği kurtarma işlemlerini çok ucuza getirebilir.

Boyutlar tera larla ifade edilir oldu ama programların en ufağı 5gb 10 gb oldu.
Bir update 3gb...
Bu hep böyle sürüp gidecek...

Yedeğin bir yoluda imaj programları ve internet üzerinden genel serverler....
Zaten image her zaman şart.

Bu ara çok duydum yanan hardisk, bu konuyu açma gereği duydum... Birazda bu konu hakkında konuşalım dedim...

Bazıları SATA ların çok da verimli olmadığını söylüyor ki bende buna inanıyorum. İDE dediğimiz harddisklerin daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyoruz...

Harici harddisklerinde çok da dyanıklı olmadığını savunanlar var.

Peki o zaman güvenilir ve uzun süreli depolamalr için ne yapıcaz, neye güvenicez ?

Bakın ister SATA formunda olsun,isterse IDE formunda bulunsun,hdd'lerin çalışma sırasında yeterli soğutulmaları çok önemlidir.İyi bir performans alabilmek,uzun ömürlü olabilmelerini sağlayabilmek sizin periyodik olarak yaptığınız kişisel bakımlara(Disk birleştiriciyi hergün geri planda internette bile bulunsanız çalıştırın.) ve soğutmanın belirli sınırlar içinde kalmasını temin edin.Soğutma işlemi için kasa soğutma-havalandırması veya tasarım şekli,eğer hdd'in yeterli soğutulmasına müsait bulunmuyorsa,yapay bir yoldan siz de yardımcı bir soğutma yapabilirsiniz.Bu amaçla 80*80 mm.lik 12 volt dc.ile çalışan brushless bir pc fan soğutucusunu etiket kısmı yukarı gelecek şekilde(Havayı yukarı çekip verecek şekliyle) hdd'in chipset entegrelerini tam soğutacak şekilde üzerine koyduktan sonra,bir şekilde tespit ederek kasadaki psu beslemesiyle çalıştırabilirsiniz.Eğer sessizliğe önem veriyorsanız,bu fanı +5 volt dc. ile de molex'deki "kırmızı kablo-siyah kablo" hattından çalıştırabilirsiniz.

IDE ve SATA teknolojileri arasında,eğer sisteminiz iddia edilecek derecede üstün bir sistem değilde,sıradan normal bir sistemse,çok fazla açılış ve veriye erişim hızı farkı da göstermeyecektir.SATA ayarları hem bios kısmındaki seçeneklerden işletim sistemi kurulmadan(Win 7 kurulumda ACHI dosyalarını otomatik olarak kuruyor,bios'ta da SATA'ya ayar ayrıca getirilmişse hiçbir sorun kalmıyor.Buna karşın win xp kullanıyorsanız ACHI dosyalarını özel bir programla win xp kurulum cd'sine ekleyen özel bir cd'yi de hazırlamanız gerekli olur ki ,tek kurulumda zahmetsiz olarak işletim sisteminizi win xp kurulum cd 'sinden ACHI dosyaları "Aygıt yöneticinden" den de rahatça görülebilecek şekliyle kurabilmeniz için gerekecektir.) yapılmalı yani IDE ve SATA seçeneklerinden birisi bios'tan seçildikten,onaylanıp save edildikten sonra kurulumla işletim sistemi içinde ACHI dosyaları yer almalıdır.

Hdd seçiminde her ne kadar Bakım ve soğutma önemliyse,dünyaca tanınmış ve kalitesini,güvenliğini kabul ettirebilmiş bir hdd'in markası da önemlidir.Bu konuda sn.Kazımuğur'a tamamen katılarak "samsung" markasını (En son olarak lcd tv'imi dahi bu marka seçtim,kalitesine güvenerek tabiki) tavsiye ediyorum.Oldukça sessiz,uzun ömürlü,uzun çalışma garantisi verebilen iyi bir marka olduğunu belirtebilirim.Westel Digital ve Seagate daha ziyade performansın,daha hızlı verinin istendiği,özel olarak toplanan oyun pc'lerinde tercih edilir.Bunlar hem daha pahalı ve sesli çalışır,hem de servis ömürleri,dayanımları istenilen düzeyde olmadığı,uzun süreli kullanıcılar tarafından görülebilmiştir.Birden fazla sıralı disk,birden fazla okuyucu kafa ayni anda döner ve haddinden çok fazla istenmeyen desibel ölçeğinde sesler üretirler.Oyun oynarken bunları duymayanlar,oyun bitip de,nete bağlandıklarında bu sesten fazla olarak da şikayetçi olduklarını ayrıca www.pcnet.com 'da belirtmişlerdi.

Açılışta imtiyazlı olup hızlı açılışım olsun diyenler,mekanik hdd'in yerine bir ssd tipte hdd'i sistem açılış dosyalarının buradan hızlı okunup pc'nin daha kısa sürede açılmasını sağlıyorlar.Ancak henüz fiyatları,yüksek kapasitelerini rahatça satın alabilmek için ne yazık ki uygun değildir.Ucuzlama olursa hiç şüphesiz herkesin eski mekanik hdd'leri terkederek bu yeni ssd'lere geçmesi beklenecektir.O günlerin gelmesini sabırla bekliyoruz.

Uzun süreli depolama için eskiden cd,dvd'lerde saklanılması en emin yol olarak düşünülürdü.Ancak yapılan araştırma ve incelemeler bunların hdd'ten de güvenliksiz olduklarını,üzerlerinde laserle yakılmış verilerin 5-10 yıl arasında kısmen bozulabildiğini göstermiştir.Bu durumda da en güvenilir veri saklama yolu,yine eski hdd'lerimiz olarak görünüyor.Usb flash belleklerin de çok fazla güvencesi bulunmuyor,daha garanti sürecinde dahi sürpriz, iç yapılarından kaynaklanan arızalarla veriye ulaşımı imkansızlaştırabiliyorlar.Güvenli olsun diye,en eski sistem olan mağnetik şerit sisteminin disk üzerine yazılması demek olan,hdd sistemi en iyi çözüm olarak görünüyor.Size profesyonel olan bilgisayarcımın dahi eski verilerini muhafaza etmekte mekanik tip hdd kullandığını söyleyebilirim.Ben verilerimi kısa sürelerde cd,dvd'de koleksiyon olarak saklıyor,sonra bunları silinme riskine karşı ya hdd veya harici hdd'lerde saklamaktayım.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri