nem ve eşanjör

Allah yazdıysa ne desin :D
öğrenmeye çalışıyor

Ben o yazdıgımda bilgiçlik taslamadım bunu bilesin
sadace düşünce mi yazdım dogru yanlış
bu dalaşma niye

hocam siz giderken belki biz geliyorduk
bak piliç in kuluçka tesisindede buna benzer durum olmuştu
bilirsiniz siz her şeyi ya o tip yerlerde nem ve sıcaklık çok önemlidir
2 yıldır sistem çalışıyor
o tesisi yapan firmada yapamazlar demişti
adamlar hollandadan telefon edip nasıl yaptınız diye sordular
bu işler hesapla bitmiyor deneyip görmek lazım
biz o işle ilgili çalıştıysak yorum yapıyoruz
acaba siz imalat yapabiliyormusunuz
yoksa kitap üzerinden mi

birde neden karalamaya çalişıyorsunuz
mumcu adında üyemiz plc otomasyon yapan varmı diye soru soruyor e siz yok kimse yapamaz diyorsunuz
biz yapıyoruz diye yazıyoruz inanmıyorsunuz
kapasitesini verdiginiz çiiler istiyorsunuz çalışma yapıyoruz kapasitif degerleri begenmiyorsunuz birde kondanser evaporatör ü büyük seçilmiş diye

şimdi biz sogutma kompresörünü türkiyede ilk yapan firmayız [ zaten yapabilen yok] diyecegim siz onada inanmayacaksınız hemde amonyak kompresörü evet biz yaptık
ha tabiki siz yine olmaz diyeceksiniz
belkide zihniyetimizi degiştirme vakti geldi geçiyor bir düşünün

ÜNLÜ BİR SÖZ VAR ÇOK GEZEN Mİ ÇOK OKUYAN MI

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben o yazdıgımda bilgiçlik taslamadım bunu bilesin
sadace düşünce mi yazdım dogru yanlış
bu dalaşma niye

hocam siz giderken belki biz geliyorduk
bak piliç in kuluçka tesisindede buna benzer durum olmuştu
bilirsiniz siz her şeyi ya o tip yerlerde nem ve sıcaklık çok önemlidir
2 yıldır sistem çalışıyor
o tesisi yapan firmada yapamazlar demişti
adamlar hollandadan telefon edip nasıl yaptınız diye sordular
bu işler hesapla bitmiyor deneyip görmek lazım
biz o işle ilgili çalıştıysak yorum yapıyoruz
acaba siz imalat yapabiliyormusunuz
yoksa kitap üzerinden mi

birde neden karalamaya çalişıyorsunuz
mumcu adında üyemiz plc otomasyon yapan varmı diye soru soruyor e siz yok kimse yapamaz diyorsunuz
biz yapıyoruz diye yazıyoruz inanmıyorsunuz
kapasitesini verdiginiz çiiler istiyorsunuz çalışma yapıyoruz kapasitif degerleri begenmiyorsunuz birde kondanser evaporatör ü büyük seçilmiş diye

şimdi biz sogutma kompresörünü türkiyede ilk yapan firmayız [ zaten yapabilen yok] diyecegim siz onada inanmayacaksınız hemde amonyak kompresörü evet biz yaptık
ha tabiki siz yine olmaz diyeceksiniz
belkide zihniyetimizi degiştirme vakti geldi geçiyor bir düşünün

ÜNLÜ BİR SÖZ VAR ÇOK GEZEN Mİ ÇOK OKUYAN MI
ustam dalaşma diye bir şey söz konusu değil
sayın hemmuhhemtek bilgi talebinde bulunan konumunda !
sizin sayın hemmuhhemtek e ( ne dersiniz ?) diye sormanız tuhafıma gitti
ben burada doğruluğundan emin olduğum bilgileri paylaşıyorum
zira yurdum insanı hata yapıp maddi manevi zarara uğramasın
siz kimselerin yapamadığı işleri yaptığınızı söylemiştiniz
olmaz işleri imkansız projelere çözüm bulduğunuzu yazmıştınız
mesela neler yaptınız diye bir soru sormuştum cevap veremediniz
şuana kadar yazdıklarınız ise ne iştiğal ettiğiniz konunun mühendisliğine uyuyor
nede duymadığımız bilmediğimiz bir konu hakkında tek satır yazmış değilsiniz
Allah selamet versin işiniz gücünüz yolunuz zihniniz açık olsun
selametle....

ustam dalaşma diye bir şey söz konusu değil
sayın hemmuhhemtek bilgi talebinde bulunan konumunda !
sizin sayın hemmuhhemtek e ( ne dersiniz ?) diye sormanız tuhafıma gitti
ben burada doğruluğundan emin olduğum bilgileri paylaşıyorum
zira yurdum insanı hata yapıp maddi manevi zarara uğramasın
siz kimselerin yapamadığı işleri yaptığınızı söylemiştiniz
olmaz işleri imkansız projelere çözüm bulduğunuzu yazmıştınız
mesela neler yaptınız diye bir soru sormuştum cevap veremediniz
şuana kadar yazdıklarınız ise ne iştiğal ettiğiniz konunun mühendisliğine uyuyor
nede duymadığımız bilmediğimiz bir konu hakkında tek satır yazmış değilsiniz
Allah selamet versin işiniz gücünüz yolunuz zihniniz açık olsun
selametle....

üstat ne yazık ki yaptıklarımızı yazamıyorum yayınlayamıyoruz yasak gizli anlaşmamız var
çalıştıgımız firmalar aselsen tai roketsan tubitak sage makine kimya
neyse dediginiz gibi selametle .......

Değerli üstadım @milanos ; yukarıdaki yazınızı okuduktan sonra bir hayal kırıklığı yaşadığımı belirtmek isterim. Bu hayal kırıklığıma rağmen sorularımı sormaya devam etmek istiyorum. Çünkü bu konuda bir amacım var. İmzamdaki yazıda da belirttiğim üzere, amaçlamak kolay amaca ulaşmak zordur. Bu zorluğu aşacağıma inanıyorum.

Yazılarınıza numaralandırma yaparak sorularıma ve yorumlarıma devam ediyorum.

1- ulaşmaya çalıştığınız sonuca verdiğiniz kriterler ile cevap vermek hayli güç ! Böyle bir işin nasıl yapılacağını buralardan aldığınız bilgiler ile imal etmeniz sizin ve müşteriniz açısından son derece yanlış bir yöntem. Konun uzmanı firmaları tesisinize davet edin ve sizin burada bahsetmediğiniz ve yapılacak hesaplamalarda önemli diğer mühendislik bilgilerini alsınlar ve size gerek fiyat gerekse cihazın teknik bilgilerini içeren detaylı teklif sunsunlar diye düşünüyorum.

2- Hadiseyi klasik XXXX marka hassas klima çözebilir denilebilir ama laboratuar da yaptığınız işin hassasiyeti açısından sistemin 4 mevsim içerisinde ısıtma ve soğutma yaparken farklı istekler ortaya çıkacaktır.

1- Burada sorumdaki eksikliğin ne olduğunu söylememişsiniz. Sistem elbette ki değişken bir dış havaya göre tasarlanır ancak ben sadece bu koşuldaki durumu öğrenmeye çalışıyorum. Bunu öğrenirsem bir sonraki aşama başkası olacak. Oysaki yukarıdaki cümlelerinizden çıkardığım sonuç; işin nasıl yapılacağını benim bilmem yerine bir bileni çağırmam. Ancak işi ister yapayım, ister yaptırayım, yapmaya çalıştığım şey doğru olan sistemin nasıl olduğunu anlamaya çalışmak. Eğer ben doğru olanı bilmiyorsam, yapılanın her açıdan efektif bir sistem olduğunu nasıl bilebilirim ki?

3- Gerçek bir proje ise; Soğutma ısıtma akıllı ve doğru senaryo ile kumanda edilen bir otomasyona bağlanmasını öneriyorum. Otomasyonun yaptığı sıcaklık ve nem grafiklerini kontrol etme kaydetme çıktı alma vs gibi özelliklere sahip olması tercihleriniz arasında olsun. Böyle bir cihazın çalışma prensibi vs hakkında buradan bilgi vermeyi doğru bulmuyorum. Zira bu işi yapan profesyonel usta ve mühendislerimize haksızlık olur düşüncesindeyim.

Bu bilgiler bir ders konusu ise:
….
Yardımcı olabildiğim ümidi ile…..

öğrenmeye çalıştığım şey akıllı ve doğru senaryo. Çok çok özel bir alana mı girdim ki işi yapan mühendis yada ustalarımıza haksızlık olacağını düşünüyorsunuz. Bu platformun amacına uygun soruyu sorduğumu düşünüyorum. Yapılmış herhangi bir tasarımı istemiyorum. Sadece doğru olanı öğrenmek istiyorum.

Öğrenmeye çalıştığım bilgi bir ders bilgisi olsa dahi, bir dersin sadece ders için değil, gerçek bir proje oluşturabilecek şekilde verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Değerli üstadım @milanos ; yukarıdaki yazınızı okuduktan sonra bir hayal kırıklığı yaşadığımı belirtmek isterim. Bu hayal kırıklığıma rağmen sorularımı sormaya devam etmek istiyorum. Çünkü bu konuda bir amacım var. İmzamdaki yazıda da belirttiğim üzere, amaçlamak kolay amaca ulaşmak zordur. Bu zorluğu aşacağıma inanıyorum.

Yazılarınıza numaralandırma yaparak sorularıma ve yorumlarıma devam ediyorum.

1- Burada sorumdaki eksikliğin ne olduğunu söylememişsiniz. Sistem elbette ki değişken bir dış havaya göre tasarlanır ancak ben sadece bu koşuldaki durumu öğrenmeye çalışıyorum. Bunu öğrenirsem bir sonraki aşama başkası olacak. Oysaki yukarıdaki cümlelerinizden çıkardığım sonuç; işin nasıl yapılacağını benim bilmem yerine bir bileni çağırmam. Ancak işi ister yapayım, ister yaptırayım, yapmaya çalıştığım şey doğru olan sistemin nasıl olduğunu anlamaya çalışmak. Eğer ben doğru olanı bilmiyorsam, yapılanın her açıdan efektif bir sistem olduğunu nasıl bilebilirim ki?

öğrenmeye çalıştığım şey akıllı ve doğru senaryo. Çok çok özel bir alana mı girdim ki işi yapan mühendis yada ustalarımıza haksızlık olacağını düşünüyorsunuz. Bu platformun amacına uygun soruyu sorduğumu düşünüyorum. Yapılmış herhangi bir tasarımı istemiyorum. Sadece doğru olanı öğrenmek istiyorum.

Öğrenmeye çalıştığım bilgi bir ders bilgisi olsa dahi, bir dersin sadece ders için değil, gerçek bir proje oluşturabilecek şekilde verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Sayın hemmuhhemtek:
sizi hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim.
hayal kırıklığına uğramanızda beni şarşırttı diyebilirim
burada kısıtlı imkanlar doğrultusunda düşüncelerimizi ifade etmeye çalıştığımız için sanırım anlatmak ifade etmek istediklerimizi tam manası ile anlatamıyoruz
sizin hayal kırıklığınızada bu husus neden oldu diye düşünüyorum.

bu konuda bir amacım var diyorsunuz ! ama amacınızın ne olduğunu konuyu inceleyen veya ben nerden bilebilirim ?
nasıl bir amaç için açılmış bir konu ve sayın hemmuhhemtek amacına bir an önce ulaşması için elimizden ne gelir nasıl yardımcı olabiliriz gayret ve düşüncesinde olalım ?

sizin açtığını bu konu ülkemizin kanayan yarası diyebiliriz
burada konuşmaya çalıştığımız cihaza ihtiyacı olanların yanlış bilgilendrilmesinden dolayı milli servetimiz oluk oluk saçma sapan cihazlara ödenmek üzere yurt dışına gidiyor.

açtığınız konu hakkında sizi on numara bilgi sahibi yapacak teknik bilgiyi buradan yazacak olursak yüzlerce binlerce sayfa yazmamız gerekiyor
buda ciddi zamanımızı alır
benim acelem yok yazarım ama siz bu süreyi bekleyebilirmisiniz onu bilemiyorum

sizi hayal kırıklığına uğratan yazıda amacım konunun sıradan bir klima ve iklimlendirme hadisesi olmadığına dikkatinizi çekmekti
dolayısı ile konfor iklimlendirmesi ile iştigal edenlerin kuracağı sistemler sizin talebinize cevap vermez demek istedim

yok siz cihazı alıp kullanacak değilde bir müşterinizin talebini karşılamak için buradan bilgi alarak bu cihazı tasarlama niyetindeyseniz eğer dedim
buradan alacağınız bilgiler doğrultusunda bu kriterlerde cihaz tasarlamak doğru değil dedim

ben bu forumda şahsen kimseleri tanımıyorum tanımamda gerekmiyor
yanlış uygulamalardan dolayı tanımadığımda olsa kimse zarara uğramasın

siz bu işi yapan taraf iseniz yani iklimlendirme piyasasında ticaret yapan birisi iseniz
evet bu yaptığınız işi bilen mühendis ve sanatkarlarımıza hakaret tir
bırakın işi ehli yapsın
sadece doğru olanı öğrenmek istiyorum diyorsunuz
buna engel olduğum falan yok
forum burada ve herkese açık yazan yazsın
ben vaktim çerçevesinde takip ederim ve size yanlış bilgilendiren yazanlara ise gördüğüm anda itiraz ederim gerekçesini altına yazarım endişeniz olmasın

bu platformun amacına uygun soruyu sorduğunuzu düşündüğünüzü söylüyorsunuz
doğrudur açtığınız konu boş bir konu değil
üzerinde tartışılması gereken işin ehilleri tarafından enine boyuna irdelenmesi gereken bir konu umarım işin ehilleri konuya dahil olurlar konu derinleştikçe sizde amacınız nedir bilmiyorum ulaşmış olursunuz

velhasılı kelam sayın hemmuhhemtek varmak istediğiniz yer bu kriterlerdeki cihazın çalışma prensibi nasıl olmalı
ne şartlarda dizayn edilmeli vs ise
en zor yöntemi seçmişsiniz ve yineliyorum konu hakkında sizi tam anlamı ile bilgilendirmek için burada yazılacaklar değil kitap inanın ansiklopedi olur
sayın cemil öztürk nemlendirme ile ilgili ultrasonik nemlendirme önermiş
kendisini tebrik ediyorum
ultrasonik nemlendirme kızgın buhar nemlendirme sistemine mukayese ile elektirik enerjisi olarak % 80-90 lara varan tasarruf sağlar
ilaveten kızgın buhar nemlendirme ilaveten soğutma yükü getirir
fakat:
ultrasonik nemlendirmeninde handikapları yok değil
konuşulması tartışılması gereken bir konu
ultrasonik buharlaştırıcı gözler sert suyu sevmez
buharlaşan suyun yumuşak hatta destile olması gerekir
ayrıca (iki yıl öncesine kadar ) türkiyede ultrasonik buharlaştırıcı imal eden bir firma yok
servisi yok vs
cin den ithal ediliyor tek göz 2-3 dolar
ihtiyacınız kadar göz alıp sistemi kurarsınız
ya sonrası ?
işte meselede burada sonrasında verimin uzun ömürlü olması
bir sorun çıktığında karşınızda kurumsal bir muhatap bulabiliyormusnuz ? kullanılan parçaların garantisi ise satın alınıp faturası kesilene kadar
fatura kesildi ödemeyi yaptınız ultrasonik komple veya kısmen çalışmadı
elinizde kaldı
bu sistem endüstriyel amaçlı bir yerde ise üretim zararı vs leri üst üste koyduğunuzda kendi bacağımıza kurşun sıkmış oluyoruz
çünkü bu malzemeler için ABD doları veya € ödüyoruz

ilk yazımda kısmen bahsettiğim gibi:
siz konunun uzmanı olan mühendislik firmalarını davet edin
referanslarını isteyin
referansları ile iletişime geçin
size yakın olanları gidin ziyaret edin
sistemi kurduracağınız alanın çalışma şartlarını bir şartname halinde yazın ve sözleşmenizi yapın
işinizi dahada sağlam yapın sözleşmeyi noterden yapın vs
bunları yapın ki HATA YAPMAMIŞ OLUN....

Sizin açtığınız bu konu ülkemizin kanayan yarası diyebiliriz. Burada konuşmaya çalıştığımız cihaza ihtiyacı olanların, yanlış bilgilendirilmesinden dolayı milli servetimiz oluk oluk saçma sapan cihazlara ödenmek üzere yurt dışına gidiyor.

Belki açtığım konu vesilesiyle ve çok değerli katkılarınızla ve yapılacak olan başka katkılarla, yurt dışına giden servetler ve atıl halde duran cihazlar olmaz.

velhasılı kelam sayın hemmuhhemtek varmak istediğiniz yer; bu kriterlerdeki cihazın çalışma prensibi nasıl olmalı, ne şartlarda dizayn edilmeli vs ise en zor yöntemi seçmişsiniz ve yineliyorum konu hakkında sizi tam anlamı ile bilgilendirmek için burada yazılacaklar değil kitap inanın ansiklopedi olur

Bu zor yönteme talibim ve bu platformda olmuyorsa bile başka şekilde nasıl olabileceği konusunda fikirlerinizi de almak isterim.

konu şık fakat memleketin bu sorunun çözüm yeri burası değil
devletin düzenleyeceği kanunlar ile olur diye düşünüyorum.

sayın hemmuhhemtek
konuya yaptığım ve sizi hayal kırıklığına uğratan ilk yorumumda:
verdiğiniz şartlarda çalışacak cihaz ın iplik tekstil vs laboratuvarı olduğunu
ve bu alanın bulunduğu coğrafi bölge ve mahal in büyüklüğü hakkında tahminde bulundum ! ama siz bu tahminim için bir yorum yazmadınız
dolayısı ile ben bu cihaz ın çalışacağı alanın laboratuvar olduğunu kabul ederek sizin hata yapmamanız adına yazıyorum.

sizin talebinize hassas klima diye tarif edilen çeşitli modellerde ithal veya yerli üretim cihazlar cevap vermez
bu cihazlar kısmen ihtiyacınızı karşılar yılın bazı günlerinde ise sıcaklığı tutturur nemi tutturamazsınız nemi tutturur sıcaklığı tutturamazsınız

siz burada böyle bir cihaz nasıl yapılır ?
hangi karakter de çalışmalı ?
hangi sıcaklıkta ne yapmalı ?
hangi nem oranında ne olmalı ? gibi gibi soruların cevabını istiyorsunuz
siz amacınızın ne olduğunu yazmaktan çekinirken
öğrenmeye çalıştığınız bilgiler faydalı model - patent almaya layık bu bilgileri buradan size niye versinler ?
evvela siz bu konuyu açarken açık olun ve bu konuyu açma sebebinizi ben ve konuyu takip edenler net olarak anlasınlar
ortada bir laboratuvar havası konfor edilecek gibi gözüküyor
laboratuvara ihtiyacı olan bir firma laboratuvarı kurmuş da içinin konforunu yaptıracak gücümü kalmamış ? acaba ! ilginç ...

verdiğiniz şartlarda çalışacak cihaz ın iplik tekstil vs laboratuvarı olduğunu ve bu alanın bulunduğu coğrafi bölge ve mahal in büyüklüğü hakkında tahminde bulundum ! ama siz bu tahminim için bir yorum yazmadınız

Üstadım. Açıklamalarınız, tecrübeniz ve bilginiz, konuya olan vakıflığınız konusunda bir tasdiki gerektirmiyor. Sizin bilginize ve konuya yaklaşımınıza da saygı ve hayranlık duyduğumu da ayrıca belirtmek isterim.

Ancak öncelikle mahallin nerede ve neresi olduğundan bağımsız olarak, sıcaklık ve nem kontrolünün nasıl gerçekleştiğini öğrenmeye çalışıyorum. Bunu ise merakımı gidermek için yapmıyorum.

Bunu üniversitedeki tezimi(havalandırma sistemlerinin otomasyonunun enerji verimliliği açısından incelenmesi) hazırlamak için yapacağım ve bu incelemeyi sadece tez olarak uğraşılan bir konu olarak da yapmayı düşünmüyorum. Uygulamaya yönelik de olacak.

siz burada böyle bir cihaz nasıl yapılır ?
hangi karakter de çalışmalı ?
hangi sıcaklıkta ne yapmalı ?
hangi nem oranında ne olmalı ? gibi gibi soruların cevabını istiyorsunuz
siz amacınızın ne olduğunu yazmaktan çekinirken
öğrenmeye çalıştığınız bilgiler faydalı model - patent almaya layık bu bilgileri buradan size niye versinler ?

Ancak dediğiniz üzere belki de patentlik alanlara giriyorum. Kim bilir belki bazı noktaları öğrendiğimde faydalı model-patent onayını ben alırım :)

Son düzenleme:
Estagfurullah:
Nem alma ile ilgili
KAPALI YÜZME HAVUZU NEMİ NASIL ALINIR
ve

Basınçlı Hava Kurutucusu Hakkında Acil Yardım
konularında istediğiniz bilgiler fazlası ile var diye düşünüyorum.
patent konusuna gelince
bir buluşun ilk etapta dünya patenti alınmadığı takdirde sadece Türkiye patentinin alınmasının hiç bir anlamı yok !!
buluş sahibi Türkiye patentini aldığı tarihin 1-2 gün öncesi tarihli aynı patent 3ncü dünya ülkesinden dünya patenti alınıyor
ve
maalesef fikriniz çalınmış oluyor yetmiyor gibi fikir sahibi buluş sahibi hırsız konumuna düşüyor !!

Patent kısmını bir kenara koyar ve verdiğiniz bilgilere bakacak olursak;

Soğutma ihtiyacınız:31 Kw
Evaparasonyon sıcaklığı:Giriş 4 C Çıkış 8C

olarak belirtmişsiniz.

Şimdi hesaplamaya bakalım.
35 derece %40 nem oranındaki havanın entalpisi h1=17 kcal/kg
15 derece %60 nem oranındaki havanın entalpisi h2= 8 kcal/kg

1 m3 havanın ağırlığı 1,2 kg olarak alınırsa;
7200 m3'lük havanın ağırlığı 7200*1,2=8.640 kg

ve bu durumda gerekli Q=(17-8)*8.640 = 77.600 k.kal = 90 kW oluyor. Sizinkinden farklı çıkıyor. Hesaplama hatam nerede?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri