Neden sinüzodial gerilim kullanılır ?

SoNMoHiKaN

Üye
ödevimin konusu bu sitede farklı yazıalr gördüm ama hocamız daha derinine inmemizi istiyor bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum şimdiden sağolun

ilk önce bir sinüs grafiği ciziniz grafik üst ve alt kısımdan oluşur ac akımın dc akım gibi sürekliligi yoktur dc akımdaki grafiklere dikkat ederseniz düz cizgilerden oluşur fakat ac akım sürekli olmadığı için grafikta max value ve min value (değer)leri vardır yani degişkendir örnekle açıklamaya çalışırsak siz aksam olunca uzaktaki bir yerleşim yerine bakınız daha net anlaşılır elektrikte bir dalgalanma sanki yanıp sönüyormuş gibi görürsünüz sanki degil bu gercek bu yanıp sönmesineki olay sinüsoidal grafik fakat bu saniyede cok hızlı olur yakından göremezsiniz kolay gelsin

Sn. sonmohikan
Öncelikle hangi okulda okuyorsunuz ödevi hazırlarken bunlar önemli ilk öğretim lise yada yüksek öğretim ödevin konusu aynı olabilir ama içeriği okuduğunuz okula göre değişir

Sinüsoidal gerilim dediğiniz alternatif akımdır. Bir de doğru akım kullanılır
İnternetten alternatif akımın üstünlüklerini ararsanız bir sürü bilgiye ulaşabilirsiniz

sn SoNMoHiKaN
sinüzodial gerilimin; çok büyük güçlerde kolay üretilebilmesi, iletimi, neşredilmede sekil değişikliğine uğramaması,kullanılma tercihlerinden en önemli özellikleridir.örneğin kare bir dalgayı trafodan geçirirseniz şekli değişir.saygılar.

haltın ' Alıntı:
Sn. sonmohikan
Öncelikle hangi okulda okuyorsunuz ödevi hazırlarken bunlar önemli ilk öğretim lise yada yüksek öğretim ödevin konusu aynı olabilir ama içeriği okuduğunuz okula göre değişir

Sinüsoidal gerilim dediğiniz alternatif akımdır. Bir de doğru akım kullanılır
İnternetten alternatif akımın üstünlüklerini ararsanız bir sürü bilgiye ulaşabilirsiniz
sakarya üniversitesi elektrik elektronik mühendisliğinde okuyorum . Hocamız bunu bize ödev verdi internette yazan bi kaç şeyi okudum ama hocamız derin incelememizi istedi ödevin etki değeri oldukça yüksek . Nette okudugum yazıalrda genelde üretim şeklinden dolayı sinuzodial yani alternatif akım oldugundan bahsediliyor bundan baska bir neden varmı ?

Generatör sinüs dalgası üretiyor.Bir çeşit doğa kanunu.

-elektrik motorlarının geneli ac ile çalışır
-enerji iletiminde gerilimin alçaltılıp yükseltilmesinde trafolar kullanılır, trafolarda ac da çalışır
-ac nin yalıtımı dc a göre daha kolaydır

öncelikle iş kutuplarla başlar. mıknatıslanma iki kutupludur. devamlı elektrik indüklenmesi için hareket gerekir. hareket ve mıknatıslanmanın olduğu yerde iletkende varsa iletkenin iki ucu arasında alternatif gerilim görülür. trafolar bu prensiple çalışır. zaten Faraday bile hareketli elektrikle deney yapmıştır. ucuz-kolay üretilebilir-kolaylıkla yükseltilip alçaltılabilir-uzaklara iletilebilir-gerilim düşümleri indirgenebilir. doğru akım ise ucuz üretilemez, kayıpları fazladır, daha fazla iletkene ihtiyaç duyulur(artı ve eksi). herşey aslında ekonomik nedenlerdir . ikisinde artıları var. ama alternatif akım daha ağır basıyor.

sagolun arkdaslar bilgilendirmeniz için başka düşüncesi olan varmı bilgileri toparlmak istiyorum saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri