Neden Orta Gerilim(OG) kullanılır ?

onur gök

Üye
arkdaşalr Schneider Electric'te staj yapmkatayım ve bu soru yöneltildi yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
çünkü Voltaj arttıkça akım düşer , sadece ag kullanılsaydı dirençten dolayı iletim hatlarının (ENH) kesitleri çok yüksek olacaktı.

Enerji iletim dağıtım derslerinde bu konu formül kullanılarak ispatlı şekilde gösterilir. Araştırarak bulabilirseniz onu inceleyin daha iyi anlayacaksınız. Bir diğer sorulabilecek soru ise neden alternatif gerilim ?

Ewet niye ac
Dc. Degil
Sagolun

Alternatif akım,en basitinden üretim olarak Doğru akıma göre çok daha kolaydır.
Çoğu elektrik üreteci AC olarak tasarlanmıştır. Doğru akım jeneratörleri yapısı gereği yüksek gerilim üretecek şekilde tasarlanamaz, ac jeneratörler ise 230, 6300, 10500 ve 20000 volt gibi değerlerde üretilebiliyorlar. Sanayide kullanılan birçok endüksiyon motoru (ac motor) vardır bununda sebebi DC motora göre daha verimli olmasıdır.

Ayrıca AC akımda en önemli dezavantaj kablo kayıpları DC ye göre yüksektir. Buna da OG veya YG çözüm olmuştur.

Megep 3. ünite alternatif akım yazarak aratın hazırlanmış olan pdf birçok sorunuza cevap olacaktır.

Ayrıca AC akımda en önemli dezavantaj kablo kayıpları DC ye göre yüksektir. Buna da OG veya YG çözüm olmuştur.

Su bilgi bende ters aklimda kalmis. Dc voltajin en buyuk dezavantaji kablo kayiplari yani bir yerden baska bir yere tasinmasi zordur. Ac voltajin degil. Yuksek dc voltajda olum riski garantidir. Kapildiniz mi birakamazsiniz. Ac voltaji transformatorlerle cok rahat diger voltajlara rahatlikla donusturebilirsiniz. Dc voltaji donusturmek gayet zordur.

Ac voltaji nakil edrrken yuksek voltaj secilmesinin nedneni iletim hatlarının daha ince olmasi nakli kolaylastirir. Maliyeti dusurur.

Ben boyle biliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,040
Son üye
rasimozcannn

Yeni konular

Geri