Nötr Toprak arası 20 V

as1986

Üye
Merhabalar arkadaşlar
Belediyemizin bir aşevi var aşevimizdeki tespitlerimi yazıyorum
  • Sayaç panomuzdan ölçtüğümde fazlar arası 380 V civarında ölçüyorum yani faz dağılımında dengesizlik yok
  • Sayaç panomuzda nötr toprak arası 3 V civarı voltaj öçlüyorum yani topraklamada da sıkınyı yok gibi görünüyor
  • Ancak prizden nötr toprak arasını 20 Volt ölçmekteyim
Benim tespitim duvarların içindeki rutubetlerden dolayı bu sıkıntıyı yaşamaktayım. Elektrik tesisatlarını sıva üstüne ve etanj a çevirmeyi düşünüyorum, tespitim ve çözüm yolumla ilgili sıkıntı var mı?

Merhaba

Meğer ile ölçüm yapın veya yaptırın !!!
En kısa zaman da topraklamayı güçlendirin ve arızayı bulun .
Kaçak akım 30 mA ( Hayat koruma ) , 300 mA ( Yanğın koruma ) yok mu ? devre dışımı ?

Kolay Gelsin .

nötr toprak sayaç girişinde 3 V görüyorum topraklamada sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Kaçak akım zaten devre dışı olduğu için biran önce karar verip uygulamamız gerekiyor.
Ayrıca loop test cihazı zaten nötr toprak arası yüksek voltajdan dolayı ölçüm için hata veriyor.

Merhaba

Yönetmelik ( topraklama ) ne diyorsa. Tartışılır başka !!!
Sorumluluk meselesi , Araştırın !!!

Hedef küçülterek ( sayaçtan sıra ile bağlantıları sökerek , devre dışı bırakma !!! ) ölçümler yapın problemli yeri tesbit edin ve gerekli önlemleri alın . Arızayı giderin .

En kısa zamanda arızayı bulup kaçak akımları takın aşevimiz diyorsunuz , k.a.korunmalar da 30 mA her cihaz başına takılmalı , İş güvenliği açısından

Kolay Gelsin .Sağlıcakla Kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri