Nötür ve topraklamadan telefon hattı çekmek

Merhabalar sitenize yeni kayıt oldum. Son birkaç gündür yapmak istediğim bi iş var salon ve yatak odasında telefon prizi var iken benim odamda yok. Salon ve yatak odasındaki boat dan telefon kablosu geçiyor benim odam bu 2 odanın ortasında kalmasına rağmen benim odamdan kablo geçmiyor. Yatak odasındaki telefon hattı kullanılmadığı için söktüm kendi odama giden elektrik tesisatının içinden geçirmeye çalıştığım zaman kablo bir yerde bükülüyor. Amacım modemi odama almak. Faz ve topraklamaya telefon kablosu verebilirmiyim ? Bu tehlikeli işi yaparsam işe yararmı ? Yoksa tamamen saçmalık mı olur ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hayırlı bayramlar , üyelik içinde hayırlı olsun .

dış hat için telekom kablosu vardır siyah ( ikili sanki 0.75 mm kablo gibi )
bu kablo bazen atık ( yarı atık diyelim 2. el çıkma kablo gibi ) durumda olur yoldan toplayan olur elektrik kablosu olarak değerlendirmek ister , uzatma veya aydınlatma kablosu olarak kullanırlar .
tehlikeli bir durumdur .
telekom elemanları görürlerse hemen kesip atarlar ( bu kablonun kullanılmasını amacı dışında istemezler doğrudur )
her kablonun amacı başkadır .
bir yollu kullanılır ama tehlikeli olur .
düşünün mavi kablo nötrdür . ( her durumda kabloyu kontrol etmek gerek )
faz verildiğini düşünün sizde nötr sanıyorsunuz .

ne iş yapacaksanız Bismillâhirrahmânirrahîm بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
her konuda AHLAH rızası ile yapın . başlayın ( kötü işler hariç , zaten yapmayın )

kolay gelsin sağlıcakla kalın . ALLAH'a emanet olur .

Bırak modem yerinde dursun, sen daha faydalı işlerle uğraş. İlla yapacaksan modem için kabloyu pervaz kenarlarından veya duvarda ufak bir delikten geçir, sakatlık çıkmasın

Peki elektrik tesisatından geçirmek için ne lazım ?

Sami Bey merhaba yani aynen fazdan kastınız mesela yeni ev sistemleri üç fazlı olmaz değil mi abi iyi bayramlar dilerim
Olmaz mı ! Bundan 18-19 sene önce bizzat çalıştığım tünel kalıp çok katlı bina projesinde her daire 3 fazla besleniyordu.
Sami abi ıletim faz ve nötr iletkeninden olduğu için aynı faz olmalı dedi.

Kral kobra Yani şunu diyor musunuz

Bu wifi aktarımı O ev veya o Şebeke ağı
Yani o 220 aynı Faz olacak yoksa çalışmaz Doğru mu anladım efendim Selamlar saygılar
Olmaz mı ! Bundan 18-19 sene önce bizzat çalıştığım tünel kalıp çok katlı bina projesinde her daire 3 fazla besleniyordu.
Sami abi ıletim faz ve nötr iletkeninden olduğu için aynı faz olmalı dedi.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri