Telefon hattı buatı Tıkalı yada susta gitmiyor.

Jeula

Üye
Merhaba arkadaşlar bundan 3 gün önce çelik susta aldım Odama Telefon kablosu çekmek için. daha önceden odamda kablo vardı ama hat gelmiyordu. Bende kabloyu hafif bir şekilde çektim ve kablo geldi gördüğüm kadari ile kablo ek yapılmıştı. (uçları döndürülerek bağlanmış) şimdi mutfakta ana telefon hatının buatı var. sustayı ordan yada benim odamdan gönderdiğimde Mutfaktan 2 metre gidiyor. ileri gitmiyor odamdan gönderdiğimde 7 metre gidiyor daha ileriye gitmiyor ne yapmalıyım bilginiz varmı ? yardımcı olursanız sevinirim.

Not bu arada hattın mutfaktan dağıldığını biliyorum. Binadaki diğer daireler de de öyle.
Sanırım kablo ek yapıldığında Bantlanmışta olabilir. Kabloların uçunda bant yoktu oda tıkamış olabilir.Yani tam olarak tıkalı olduğu yer belli değil.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Mutfaktan dağıldığını yazmışsın buat olması kuvvetle muhtemel. Mutfak duvarları fayansla kaplıysa kırım işi olabilir. sustayı mutfak tarafından sal 2 metre dediğin yerde ileri geri oynat tıkırtı nereden geliyor sonrada senin odadan sal bak bakalım ses aynı yerden mi geliyor ya buatı bulursun ya da tıkanmanın olduğu yeri kırarak ulaşabilirsin diye düşünmekteyim.
Kolay gelsin.

telefon hattını sıva üstü çivili kroşeler ile de yapabilirsin.

Mutfaktan dağıldığını yazmışsın buat olması kuvvetle muhtemel. Mutfak duvarları fayansla kaplıysa kırım işi olabilir. sustayı mutfak tarafından sal 2 metre dediğin yerde ileri geri oynat tıkırtı nereden geliyor sonrada senin odadan sal bak bakalım ses aynı yerden mi geliyor ya buatı bulursun ya da tıkanmanın olduğu yeri kırarak ulaşabilirsin diye düşünmekteyim.
Kolay gelsin.
tıkırtı gelmiyor sorun orda anlamadığım olay acaba başka bir buat varda ağzınımı kapatmışlar. orda bir yerde takılıyor ve gitmiyor. tıkırtı yok
telefon hattını sıva üstü çivili kroşeler ile de yapabilirsin.
Görüntü kirliliği oluyor yoksa modeme giden kablo salondan öyle geliyor bu görüntüden rahatsız olduğumuz için öyle bir duruma başvurduk.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sustanı gittiği yere kadar sal tıkandığı yerde elinle sustayı işaretle, sustayı işaretli yerden tutup çıkar ve duvar üstünden ölç, sustanın ucunun geldiği yeri işaretle ve kır. Yapabileceğin bence bu, kırım işi var.

1 senelik konuyu hotlatmış olacağım ama bende de benzer bir durum var. Bina girişi, bina elektrik panosunun üzerinde. Telekomcular oraya kadar yeni kablo çektiler. Ancak kullanılan kablonun çekirdekleri ince ve kablo çok kaliteli değil. SNR değerim çok düşük, sık sık kopmalar oluyor, 16Mb bağlı ama 12 Mb'ten yukarısını göremedim ve kabloyu cat6 ile değiştirmeye karar verdim.Ev içindeki dağılım yeri de salonda, 15cmx15cm sıva altı buat.

Önce 2,5 NYA kablo ile denedim, salondan sokunca 6-7mt sonra takılıyor, ana girişten sokunca 2 mt sonra takılıyor. İnat ettim çelik susta aldım, durum aynı.

Sağolsun işi yapan elektrikçi spiral boru ile tesisat yapmış. Bina girişinden endoskop kameralardan soktum, bina elektrik panosunun üzerinden geçtikten sonra boru yukarı dönüyor ve spiral boru kullanıldığı için kamera takılıp kalıyor.

Şimdi asıl sorunum : Sustayı salon tarafından soktum, bir noktada takıldı, çevirerek zorladım, devam etti, 15 cm sonra yine takıldı ve gitmiyor. geri çekmek istedim, ilk zorlayıp geçtiğim yerde takıldı, asıldıkça sustanın yayları açılmaya başlıyor. Sustayı kurtarmanın bir yolu var mıdır yoksa buatta gördüğüm son noktadan yan keski ile kesip içerde bırakmak mı tek çözüm ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri