Mutfak Tesisatı Hakkında

Arkadaşlar Merhabalar;

1 sene kadar önce taşındığım dairenin mutfak bölümünde aşağıda yer alan cihazlar kullanılmakta.

Linye-1

Buzdolabı
Bulaşık Makinesi
Tezgah Üstü Priz
Linye-2
Fırın
Ocak
Davlumbaz
Derin Dondurucu
Kombi
Tezgah Üstü Priz

Ancak sigorta kutusunu incelediğimde bu kadar çok elektrikli cihaz olmasına rağmen yalnızca 2 adet linye çekilmiş.Daire 10 yıllık.Sizlere sormak istediğim soru ana panodan mutfağa 1 ya da 2 adet yeni linye hattı çekilebilir mi.İşin zor kısmı ise ev kirişli döşeme ve tesisatları kirişlerin içerisinden yürütmüşler,bölücü duvarlardan değil.Yani kırma şansıda yok gibi.Bu gibi durumlarda ne yapılabilir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kablo kalınlıklarını arttırmak ve sigortayı da ona uygun tekrardan seçmek mantıklı olur 3. hat yerine. ama bir elektrikçiye yaptırın anlamıyorsanız evdeki eşyalara zarar verirsiniz daha sonra hesapsız kablo çekimi yangınlara neden oluyor dikkatli olun.

Yanıtınız için teşekkür ederim.Kendim Elektronik Teknikeriyim.Çok iyi olmasamda anlıyorum ancak böyle bir şey yapılması gerekir ise Elektrik ustasına yaptırmayı tercih ederim.Peki dediğiniz gibi kablo kesitini ve sigorta değerini yükseltmemiz iç tesisat yönetmeliği açısından bir uygunsuzluk yaratır mı?

Yanıtınız için teşekkür ederim.Kendim Elektronik Teknikeriyim.Çok iyi olmasamda anlıyorum ancak böyle bir şey yapılması gerekir ise Elektrik ustasına yaptırmayı tercih ederim.Peki dediğiniz gibi kablo kesitini ve sigorta değerini yükseltmemiz iç tesisat yönetmeliği açısından bir uygunsuzluk yaratır mı?
Bu konuyu bilenicem müstakil bir binanız varsa ve evde oturma izni varsa yapılan degişikliklerden siz sorumlusunuz. Ama oturma izni alınmamış bir apartmanda iseniz bu yapılan degişiklik sizeoturma izbi verilmemesine yada sürecin uzamasına nesen olabilir. Bildiklerim bukadar

Tali pano ile mutfak arası çok uzak değilse sıva üstü olarak kablo çekilebilir.
Görüntü kirliliği olabilir ama en azından aklınızda soru işareti kalmaz.
4x2.5 antigron çekip istediğiniz kadar faz ilavesi yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri