MT/MK2'ye takilan aparatin takili kalmasi

gumush

Üye
Merhaba ,
MK2 konige delik genisletme aparatini taktim. Bir deneme yapacaktim.Sonra cikarmak istedigimde aparati oradan cikaramadim. Daha oncede er25 pensi tutucu icin yada mk2 mandren icine benzer sorunlar yasamistim. Cikarmak icin ve sonrasinda yasamamak icin onerileriniz var mi ?

YfnxJpH.png

2 çeşit olur.
Bazılarının arkasında mil için diş olur.
Konik yuvasının tepesinden uzun çektirme ile bağlanır ki doğrusu budur frezelerde öyle olur.
Takırdadığında düşmesin.
O kolay , az gevşetip tepesine güm.

Sütunlu matkap gibi ucuzlarda ve ona göre arkası yassı olan koniklerde oturduğu yerin bitim yerini karşılayan bir yarık olur.
Oraya kalınca ve sivri üçgen gibi bir kama sokup " tıkıladığında " ..
Yani koniği bir şekilde arkadan ittirince düşer.

Duygusal tezgahlarda yani takım değiştirmeliler de bu işleri hava daha da duygusallarında hidrolik yapar.

Bunun arkasinda ( ama tabi benim erisemedigim yerde ) dis var , parca girdikten sonra burada vidalaniyor sonra yukari dogru ittirerek konige oturuyor. Ama yukardan cektirme tarzi bir sey var mi bilmiyorum. Klavuzunada bahsetmiyoru yanlis hairlamiyor isem ama oyle ise hemen tekrar klavuzunu kontrol edeyim.

:(

Ilk aldigimda okumustum ama o zaman tam anlayamadigim icin atladigim kisimlarda kalmis anladigim kadari ile yukaridaki plastik kapaginin altinda bu gevsetme icin kisim var.

Bilgi icin tesekkur ederim.

Son düzenleme:
Bir şeyi vidalayıp sonrada yukarı iterek koniğe oturtulduğuna göre ki çakma gibi vurarak hızla iterek konik kavratılır ve temiz olmalıdır ,onu aşağı itecek bir şey ya da bir oyuk-delik vardır.
Yanlış ama anlatımın böyle.
Vidaladıktan sonra oturtmanın hiç anlamı yok.
Ucunda 3-5 tane kesici olan takım işe girdiğinde " takırdar " ve koniğin çözülme sebebi olur , takım düşer.
Ya da belki hatalı tasarım konik salar ama vida sallantılıda olsa tutar .
Böyle ise ahmak işi , düzeltmenizi öneririm.

Yarin tekrar kontrol edecegim makinenin basinda , gelismeyi tekrar yazayim.

Simdi sorun cozuldu :)

GElE0Le.jpg

eIYaxyV.jpg

Sizin dediginiz gibi malafa uzerinde bir sıkma mekanızması var. Bu sekilde rahatlikla sokup takabiliyorum. Nasil okumusum klavuzu bilemiyorum :(

Hazir mk'lerden acilmisken bir sorunum daha var. Sabit olmayan bir mandren'im var. Bunu takmak icinde b16 bir konigim. Konigin freze ile uyumunda sorun yok ancak mandren konigin alt tarafindan surekli olarak cikiyor.

i6SjzEE.jpg

Acaba burada da acemice bir hata yapiyor olma ihtimalim var mi :)

Yok parcalarda sorun var derseniz rahatliyacagim :)

Sorun olduğunu sanmıyorum.
Koniği nazikçe yerine oturtun , sapından sağa sola sallayın boşluk yoksa açılar tutuyor demektir.
Ama iyi " çakılması " lazım .
Mandren e , dik ve vurabilecek şekilde sağlam bir zemin hazırlayın.
Çeneleri içeride olsun.
Koniği yuvasına sokun ama 3-5 mm gibi uzak kalsın.
Arkasından 1 seferde kuvvetli çekiç darbesi ile çakın , vururken acımayın , tek seferde ! ikincisi boş .
Şişen yer olursa taşlarsınız.
Bundan önce hazırlık yapın.
Loctite 641 gibi ( farklı olabilir inceleyin hatırımda kesin yok ) bir şey hazırlayın .
Koniği derin dondurucuda 20-30 dakika bekletin.
Süre sonunda çıkarmadan önce mandren i ısıtın , sıcak hava üfleyen bir oyuncak olabilir ya da aleve tutabilirsiniz deliğini.
Loctite ı soğuk olana sürün.
Çakarken elinizi korkak etmeyin vurabildiğiniz kadar kuvvetli vurun.

Bütün bunlardan sonra ileride çenelerde filan sorun olduğunda tamir ederim umuduyla sökmek için uğraşacağınızda yani , beni hatırlarsınız.

Fotoğraflarla destekli geri dönüş ve paylaşım inceliğiniz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,013
Son üye
portakalasdas

Yeni konular

Geri