motorlarda topraklama

prizma

Üye
Katılım
12 Şub 2010
Mesajlar
5
Puanları
1
Yaş
39
merhaba arkadaşlar 3 fazlı veya tek fazlı motorlarda motor bi makina gövdesine temas halindeyse ve bu makina gövdeside topraklama kablosuyla topraklanmışsa motorumuzun klemens kutusuna bi topraklama kablosu çekmesek doğru olurmu.sadece faz girişlerimiz yapsak.
zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkürler
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hem makina gövdesi, hem de motor gövdesi boyalı olduğu için birbirine tam değmeyebilir.
Şayet makina topraklaması yeterli ise aynı civatadan bir kablo ile motor gövdesine bağlamakta fayda var.
 
topraklama bir cihazı yada kullanıcıyı korumaz. Görevi akımın bizim istediğimiz yol üzerinden devresini tamamlasını sağlamaktır. Diceksinizki topraklama nasıl korumaz ! madem koruyor kaçak olmasına neden engel olmuyor. Arkadaşım o motoru doğalgaz tankının yanında düşün motor yanıyor ve gövdeden motoru taşıyan mesnet arasında kıvılcım,ark vs oluşuyor.(Tam da istediğimiz olay)
 
Sayın Şef'in söyledikleri doğrudur.Dediğiniz uygulama daha çok kumanda panosu ile motor arasındaki mesafenin fazla olduğu durumlarda düşünülebilir.Bu durumda motor için bağımsız bir topraklamaya gereksinme olduğu aşikârdır
 
arkadaşlar zaman ayrıdığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
 
oldu das motor arıza yaptı makina gövdesinden ayırdık dışarıda deneme yaparken lazım olabilir
 
ne olursa olsun işini şansa bırakma en iyisi motoru gövdesinden bagımsız topraklamaktır
 

Forum istatistikleri

Konular
127,686
Mesajlar
912,004
Kullanıcılar
449,162
Son üye
ilkerergani

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst